Éves rekordhiány

A múlt hónapban tovább emelkedett az államháztartási deficit, bár annak növekedési üteme az előző hónapokhoz képest némileg lelassult – derül ki a pénzügyi tárca tegnap kiadott gyorsjelentéséből. A minisztérium ezzel együtt 1400 milliárdos éves hiányra számít, ami a GDP 8,4 százalékának felel meg.

Barát Mihály
2002. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október végén az államháztartás – helyi önkormányzatok nélkül számolt – hiánya 801,9 milliárd forintot ért el, amely az éves előirányzat több mint másfélszeresét, 158,6 százalékát teszi ki – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) tegnap kiadott gyorsjelentéséből. Az államháztartás bevételei október végéig az előirányzat 80 százalékára teljesültek, ugyanakkor a jóváhagyott kiadások 85,4 százalékát már elköltötték. A tizedik hónapban a központi költségvetés egyenlege 24 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak egyenlege pedig 23,1 milliárd forintos hiánnyal zárt. Az elkülönített állami pénzalapok másfél milliárdos pozitív egyenleggel zártak októberben. Ennek eredőjeként az államháztartás hiánya 45,6 milliárd forinttal növekedett: ez az ütem némileg elmarad az elmúlt hónapokban megszokottól.
A központi költségvetés egyenlege az első tíz hónapban 531,4 milliárd forint hiányt mutatott, ami 9,3 százalékkal több az egész évre tervezett hiánynál. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege egyelőre 9,2 milliárdos többletet mutat, szemben az év egészére tervezett 2,2 milliárdos hiánnyal. Ugyanakkor a társadalombiztosítási alapoknál lesújtó a helyzet: az egész évre tervezett 17,2 milliárd forintos hiányhoz képest az első tíz hónapban csaknem 280 milliárdos hiány keletkezett.
A pénzügyi tárca az előző évekhez mérten rekordmértékű államháztartási hiánnyal számol 2002-re: a távirati irodához hétfőn eljuttatott, legfrissebb becslésük szerint az államháztartás – helyi önkormányzatok nélkül számított – idei, valószínűsített hiánya 1403,1 milliárd forint, ami a várható éves bruttó hazai termék 8,4 százaléka.
A PM adatai szerint a hiány tavaly 434 milliárd forint, a GDP 2,9 százaléka volt, míg a jövőre megadott irányszám 832,2 milliárd, a GDP 4,5 százaléka.
A pénzügyi tárca előrejelzése szerint a központi költségvetés ez évi várható hiánya 1322,4 milliárd forint, 4323,9 milliárdos bevétel és 5646,3 milliárdos kiadás egyenlegeként. Jövőre a bevételek elérik a 4734,5 milliárd, a kiadások pedig az 5303,5 milliárd forintot, ami 569 milliárdos hiányt jelent. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege a hiányt további 0,8 milliárd forinttal növeli, hozzávetőlegesen 231 milliárd forint kiadás, illetve bevétel mellett. A társadalombiztosítási alapok hiánya 79,9 milliárd forint lesz az idén, 2438,5 milliárdos bevétel és 2518,4 milliárdos kiadás egyenlegeként. (Ez azt feltételezi, hogy nagyjából 200 milliárdot sikerül faragni a hiányból.) Jövőre a tb-alapok hiánya 277,1 milliárd forintra nő úgy, hogy a bevételek 2491,2, a kiadások pedig 2769,5 milliárd forintra emelkednek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.