Hét helyett csak három régió lesz?

Szükségtelen, hogy Magyarország területét hét régióra tagoljuk. Elegendő lenne egy kelet-magyarországi, egy dunántúli és egy – Budapest vezette – központi régió. A jelenlegit radikálisan megváltoztató regionális felállást parlamenti döntést követően népszavazásnak kellene szentesítenie – nyilatkozta Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal területfejlesztésért felelős államtitkára.

2002. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fél éven belül napirendre kerül a közigazgatási reform, ezen belül a magyarországi régiók beosztásának kérdése a közelgő európai uniós csatlakozással összefüggésben. Egy éven belül pedig döntést kell hozni arról, hogy a teljes jogú uniós tagság időpontjára milyen regionális beosztást célszerű kialakítani – mutatott rá Nagy Sándor. A szocialista politikus szerint a megyéknek kell végiggondolniuk, hogy milyen regionális szerveződésben tudnak a leghatékonyabban együttműködni, s amennyiben konszenzus születik, azt országos szinten a politika tudomásul veszi. Ha nem így történne – s erre van esély, hiszen például az észak-alföldi régióban Jász-Nagykun-Szolnok megye idegen testnek érzi magát, Borsod-Abaúj-Zemplén viszont szívesen csatlakozna –, akkor az Országgyűlésnek kell a régióbeosztásról döntést hoznia, amit ezt követően népszavazás erősíthet meg – tette hozzá.
Mikes Éva (Fidesz) elmondta: a régiók határai valóban nincsenek kőbe vésve, de módosításuk csak komoly szakmai érvelés alapján képzelhető el. A népszavazásnak csak akkor van értelme, ha önkormányzati régiókról beszélünk.
Mikes szerint új régiók kialakításához kétharmados törvények módosítása szükséges, a kérdésben elengedhetetlen a sokoldalú egyeztetés.
Nagy Sándor: úgy vélte nem szerencsés a jelenlegi régiós felállás, az ország területe nem indokol ennyi önálló közigazgatási egységet a második irányítási szinten. Elegendő lenne három régió, mert az európai és a hazai forrásokat így lehetne a leghatékonyabban felhasználni.
Juhászné Lévai Katalin, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke úgy nyilatkozott: nem zárkózik el attól, hogy a jelenlegi három megyét tömörítő régiókkal szemben nagyobb területi egységben képzelje el a megye jövőjét. A végleges álláspont kialakítása előtt azonban meg kell vizsgálni, hogy ez valóban hoz-e érdemi többletet az egyes megyék, így a több elmaradott kistérséggel is rendelkező Hajdú-Bihar számára. Arra a kérdésre, szükségesnek tartja-e, hogy Szolnok megye helyett Borsoddal és Szabolccsal alkosson egy régiót Hajdú-Bihar, az MSZP-s hajdú-bihari elnök úgy nyilatkozott: nem tartja szerencsésnek az átrendeződést, arra törekszik, hogy kompromisszumra jusson Szabolcs és Szolnok megyék közgyűléseivel, és az új regionális szerveződést csak akkor tartja elképzelhetőnek, ha a jelenlegi formában az együttműködés semmiképpen nem tartható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.