Az NFA jelenleg közel ötmilliárd forinttal gazdálkodhat, ám ebből kétmilliárd a Medgyessy-kormány által felszámolt elődintézménynél, a Nemzeti Földalap Kht.-nél „zár” alatt van, 300 milliót pedig már elköltött a földalap. Az államtitkár a Figyelőnek a napokban elismerte: maga sem tudja, hogy hosszabb távon mennyi pénzből gazdálkodik majd az alap, de költségvetésük aligha haladja meg az idei ötmilliárdot. Márpedig az NFA e pénzből hárommilliárdot első körben az állam részére történő földvásárlásokra szán. A szűkös pénzkeretet jelezheti, hogy Benedek Fülöp tegnap bejelentette: a támogatott földjelzálogkölcsön csak földvásárlásra szólhat, tehát például az üzemvitel finanszírozására, gépvásárlásra nem.
Perspektivikusnak ítéli a földjelzálog-hitelezést az OTP Bank, ezért közvetett módon beszáll a hazai termőföld-forgalmazásba – jelentette be Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatója azután, hogy aláírta az együttműködési megállapodást a NFA-val a földjelzálog-hitelezésről (úgy tudjuk, az alap hamarosan a HVB Jelzálogbankkal is megállapodik). Az NFA a jelzáloghitelek biztosításával a birtokkoncentrációt kívánja elősegíteni – mutatott rá Benedek Fülöp. Hozzátette: a hitel csak földvásárlásra fordítható, az ügylet során a megvásárlandó földterületet terheli meg záloggal a bank. Fizetési problémák esetén az NFA átveszi a megterhelt földterületet, ellenértékét pedig kifizeti a banknak. Az így megszerzett földdel a földalap rendelkezik, ami nem zárja ki a további értékesítését sem.
Az OTP eddig azért nem érdeklődött a földpiac iránt, mert korlátozott volt a forgalom, és a termőföld értéke is meglehetősen alacsony szinten mozgott. Ez a helyzet most van változóban: a földárak egyre magasabbá válnak, és elérték azt a szintet, amelyen már biztosíttékként leköthetők a bankok számára – mondta Csányi Sándor.
Az államtitkár szerint az OTP is együttműködik a földjelzálog-hitelezés gyakorlatának kialakításában a tényleges hitelezés mellett. Az OTP-nél (is) decembertől, legkésőbb 2003. januártól indulhat meg a földjelzálog-hitelezés. A bank 30-40 százalékos önerőt ír elő, ami az ingatlanra szóló jelzáloghiteleknél is bevett szokás. A vezérigazgató úgy fogalmazott: megfelelő hitelcélokra a bank korlátlan forrásokkal rendelkezik, és az első évben néhány tízmilliárd forintra tette a kihelyezett hitelek nagyságát. Csányi azt sem tartotta elképzelhetetlennek, hogy a jelzáloghitelekhez idővel kamattámogatás is társul. Úgy vélte: élénkül majd a földforgalom, miközben emelkedik – különösen az uniós csatlakozás közeledtével – a termőföld ára, s a mai, egyre magasabb hitelek kihelyezését teszi lehetővé.
A földjelzálog-hitelezés szabályainak végleges kialakítása egy éven belül várható. Várhatóan ekkor készül el az a tervezet, amely már EU-konform módon kívánja szabályozni ezeket az ügyleteket – ismertette Benedek Fülöp. Hozzátette: a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott földvásárlási hitelek 25-30 százalékkal emelték meg a földárakat.
A NFA eddig tízes nagyságrendű föld adásvételét bonyolította le, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy aranykoronánként a föld értéke 5–12 ezer forint között mozog, térségtől függően – mondta Benedek Fülöp, jelezve, hogy jelenleg a Nemzeti Földalapnak mintegy 17 ezer hektár föld megvásárlására van lehetősége. A kormány a jövő hét pénteken dönt a föld életjáradékra váltásának módját szabályozó rendelettervezetről. Eddig 10-15 ezer hektár földterület esetében jelezték a tulajdonosok, hogy életjáradékra váltanák földjük értékét.
Lovas István, a rettenthetetlen
