Kofi Annan szerint a katonai konfliktus kivédéséhez szükséges, hogy az irakiak teljesen és támogatólag együttműködjenek az ENSZ-inspektorok ellenőrző tevékenységével. Az ENSZ és a bécsi központú Nemzetközi Atomenergia-ügynökség 17 leszerelési szakértőjéből álló delegációja hétfőn érkezett az iraki fővárosba, s első ízben szerdán előzetes értesítés nélkül felkeresett egy intézményt Bagdad közelében, hogy megállapítsa, nem rejtegetnek-e tömegpusztító fegyvert az épületben. Iraki hadilétesítményben négy év után először nyílik lehetőség nemzetközi vizsgálatra. Ezt az üzemet a 90-es évek elején már átkutatták az ENSZ illetékes szakemberei. A kezdeti tapasztalatokat pozitívan értékelte az ENSZ főtitkára. Kofi Annan a francia vezetőkkel folytatott kétnapos hivatalos megbeszélések után szerdán Torontóba utazik tovább.
Az ENSZ fegyverzetellenőrei tegnap három órán át vizsgálódtak egy Bagdadhoz közeli nagy hadiüzem-komplexumban, majd viszszatértek fővárosi szállodájukba. Az ellenőrök terepjárókon, a nemzetközi sajtó képviselőitől kísérve vonultak a fővárostól mintegy 40 kilométerre délnyugatra lévő, grafitrudakat gyártó üzemhez, majd bementek, az újságíróknak és tévéseknek azonban kinn kellett maradniuk. Három óra múltán a szakértők távoztak anélkül, hogy a várakozó újságírókat tájékoztatták volna arról, mit tapasztaltak odabenn. A grafitot – számos egyéb felhasználási területe mellett – atomreaktorokban alkalmazzák (ezek működtetésétől nem tiltották el Irakot), és kenőanyagnak is használják, például rakétákhoz. Iraknak megtiltották, hogy 150 kilométernél nagyobb hatótávolságú rakétákat fejlesszen ki – jegyzi meg az AP.
Miközben a vizsgálat folyt, Bagdadban megszólaltak és egy órán át zúgtak a légvédelmi szirénák. „Ellenséges gépek megsértették légterünket, de támadás nem történt” – mondta az iraki polgári védelem egy tisztviselője a Reutersnak. Az amerikai és a brit védelmi minisztérium szóvivői azonnal tagadták, hogy a két ország gépei berepültek volna az iraki főváros fölé, s egyelőre az iraki fegyveres erők sem kommentálták az állítást. „Az utóbbi napokban az irakiak számos hamis hírt közöltek amerikai katonai tevékenységről. Az Egyesült Államok továbbra is az északi és déli repülési tilalmi övezetben járőrözik, az ENSZ BT megbízásának megfelelően” – közölte egy Pentagon-szóvivő.
Felkérés Washingtonból. Az elmúlt napokban az Egyesült Államok kormánya – több más ország kormánya mellett – a magyar kormányt is megkereste. Azzal a kéréssel fordultak a magyar kormányhoz, hogy a taszári amerikai bázison egy esetleges iraki akcióhoz tolmácsi és más kisegítő feladatokra alkalmas személyeket képezhessenek ki. A kormány jelenleg vizsgálja a kérést, a megfelelő feltételek biztosításának lehetőségét – áll egyebek mellett Gál J. Zoltán kormányszóvivő közleményében. (MTI)
A nyugdíjasok a postán átvehetik majd az élelmiszer-utalványt, ha a kézbesítés sikertelen
