Egyre bizonytalanabb lábakon áll a német szociáldemokrata–Zöldek-koalíció. Az ökológiai párt csak fogcsikorgatva volt hajlandó arra, hogy a koalíciós szerződéssel ellentétben elfogadja az SPD javaslatát a nyugdíjjárulékok megemeléséről. A kereszténydemokrata és a szabad demokrata ellenzék – utalva a választás előtti ígéretekre – egyenesen hazugsággal vádolta a kormányt, és arra a megállapításra jutott, hogy a nyugdíjrészesedés hamarosan meg fogja haladni a 20 százalékot. A gazdasági élet szakértői szerint a kabinet intézkedése tovább gyengíti a konjunktúrát, és hátrányosan befolyásolja a munkaerőpiacot. Az anyagi gondokra a berlini szenátus tette fel a koronát, amikor bejelentette: a főváros adóssága 46 milliárd euróra rúg, és ebben az évben csak a fizetendő kamatok összege 2,2 milliárdot tesz ki. E teherrel Berlin – saját erejéből – nem tud megbirkózni, és elvárja a szövetségi állam támogatását.
Az EU-n belül sem rózsás a németek helyzete. Hans Eichel pénzügyminiszter kénytelen volt beismerni, hogy a köztársaság nem tud eleget tenni nemzetközi elkötelezettségének, minden bizonnyal túllépi a háromszázalékos határt, és számolnia kell a brüsszeli bizottság deficiteljárásával. Eichel ígéretet tett az államháztartás szanálását szolgáló azonnali intézkedésekre, és ezzel egyelőre sikerült megakadályoznia, hogy az EU azonnali szankciókat foganatosítson Berlin ellen. Portugália mellett Németország a második állam, amelyet az EU-bizottság szakértői fokozott bizalmatlansággal figyelnek.
*
Az EU brüsszeli csúcstalálkozóján elfogadott, az unió bővítésének finanszírozási kérdéseire vonatkozó döntések megváltoztathatatlanok, bár bizonyos mozgástér maradt e döntések keretében – jelentette ki Gerhard Schröder kedden Varsóban. A német kancellár annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a decemberi koppenhágai csúcstalálkozón olyan pozitív eredményre jutnak, amely lehetővé teszi tíz tagjelölt csatlakozását az unióhoz.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
