Ismételten megerősítette tegnap Medgyessy Péter kormányfő, hogy támogatja a magyar–orosz vegyipari együttműködést, jelesül, hogy orosz szakvállalatok tulajdont szerezzenek a magyar petrolkémiai berkekben. Ezt Leonyid Rejman orosz távközlési és informatikai miniszter jelentette ki, miután Csillag István gazdasági és közlekedési miniszterrel aláírta a magyar– orosz gazdasági és kereskedelmi kormányközi vegyes bizottság VII. ülésének jegyzőkönyvét.
A Magyar Nemzet információi szerint a magyar kormány – az állam tulajdonában álló Corvinus Rt.-n keresztül – költségvetési forrásból támogatná egy vámáruraktár oroszországi megépítését, ugyanakkor szorgalmazza, hogy a Ganz Danubius részt vegyen ottani kikötők építésében és korszerűsítésében. Úgy tudjuk, Csillag István a kormányközi bizottság ülésén javasolta, hogy a két kormány közösen támogassa a két állam cégeinek együttműködését, s konkrétan megnevezte a Molt, a Tiszai Vegyi Kombinátot, valamint a BorsodChemet, mint olyan cégeket, amelyek együttműködhetnének orosz vállalatokkal. Ugyanebben a körben nevezte meg Csillag István a Rábát is, amely – elképzelései szerint – a Moszgortransz Gépgyártóval létesíthetne kapcsolatot.
A sajtó nyilvánossága előtt Csillag István megjegyezte: Magyarország szeretné lefaragni az Oroszországgal szemben fennálló, majd hétmilliárd dolláros termékforgalmi hiányát. Ennek eleme lehet az oda irányuló export növelése, a Barátság és az Adria kőolajvezeték összekapcsolása, illetve az orosz Ikarus autóbuszpark felújítása.
Leonyid Rejman miniszter azt mondta: az orosz fél főként az olajipari, a petrokémiai, illetve a bankszektor közötti együttműködésben érdekelt.
Magyarország az idei év első nyolc hónapjában 260 millió dollár értékben exportált Oroszországba. A kiszállított termékek közül a legnagyobb súlyt a feldolgozott cikkek képviselik, értékük elérte a 146 millió dollárt, ami az oda irányuló exportnak több mint 56 százaléka. Oroszországból 1,4 milliárd dollár értékű import érkezett Magyarországra az idei év első nyolc hónapjában, amelynek döntő hányadát 1,15 milliárd dollárt az energiahordozók tették ki. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által tegnap nyilvánosságra bocsátott statisztikai adataiból megállapítható, hogy a tavalyi évhez képest majd két százalékkal esett vissza az Oroszországba irányuló magyar export, míg az onnan származó import több mint tíz százalékkal esett.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
