Mind az alkotmánnyal, mind a médiatörvénnyel ellentétesnek tartja Szadai Károly, a Magyar Rádiót felügyelő kuratórium elnöke, hogy a kormány átvállalja az üzemben tartási díjat a jövő évre is. – Tiltakozunk az ellen, hogy a közszolgálati médiumok egy-egy költségvetési intézménnyé válnak az intézkedés nyomán. Azt várjuk – tette hozzá –, hogy a médiatörvény módosításával hosszú távon, normatív módon biztosítsák a közmédia gazdálkodását. A mostani helyzetben ugyanis a kormány a költségvetésen keresztül akár a műsorokba is beavatkozhat – véli Szadai. Ismeretes, hogy a rádiókuratórium az Alkotmánybírósághoz fordult az üzemben tartási díjak ügyében.
Bakó Lajos, az MTV kuratóriumának elnöke úgy látja: ha a kabinet normatív támogatást ad a részvénytársaságnak, akkor kisebb annak a veszélye, hogy a hatalom beavatkozik a televízió műsoraiba. Hozzátette: a tévé működésben tartásához szükség van erre az összegre. Hozzátette: továbbra is fenntartja azt az Országgyűlésben nemrég hangoztatott álláspontját, hogy az üzemben tartási díj átvállalása nem egyéb, mint szemfényvesztés, hiszen az állampolgárok zsebéből veszik ki az adott összeget.
Kisfalviné Ortutay Mária, a Duna TV-t felügyelő kuratórium elnöke azt tartaná helyesnek, ha ezután is az állampolgárok fizetnék be az üzemben tartási díjat, mert mint mondta, így a társadalom magáénak érezhetné a közmédiát. Hangsúlyozta azonban: ez kizárólag akkor lenne jó megoldás, ha megoldott lenne a díjbeszedés. Kisfalviné hoszszú távú, garantált finanszírozási rendszert szorgalmaz. Az üzemben tartási díj kormány általi átvállalását ideiglenesen megfelelőnek tartja, de – mint figyelmeztetett – hosszú távon ez felveti annak veszélyét, hogy a kabinet, bármely erő legyen is hatalmon, erősen befolyásolhatja a televízió műsorait.
Lovas István, a rettenthetetlen
