Nem ítélték antiszemitának hazánkat

Magyarországon tavaly nem történt említésre méltó antiszemita megnyilvánulás a zsidók elleni előítéletekkel és bűncselekményekkel foglalkozó nemzetközi szervezet, a Rágalmazásellenes Liga éves jelentése szerint. A Rágalmazásellenes Liga New Yorkban működteti központját, de világszerte, regionális bázisain keresztül, dolgozza fel a hozzájuk került információkat.

2002. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Célja elsősorban az antiszemitizmus, a gyűlöletkeltés, a rágalmazás és az ehhez kapcsolódó bűncselekmények nyilvánosságra hozása és bemutatása az amerikai döntéshozóknak.
A liga feladatának tekinti a zsidó állam melletti lobbizást az Egyesült Államokban. A szervezet évente jelentést készít a világ azon országairól, ahol zsidóellenes bűncselekmények történtek.
A Rágalmazásellenes Liga 2002. évi kimutatásában a világban történt legcsekélyebb esetektől, vagyis az antiszemita falfirkáktól a legsúlyosabbakig – a támadásokig és a gyújtogatásokig – mindent közölnek. A szervezet felmérései szerint világszerte súlyos támadások érik az izraeli származású vagy izraelita lakosságot, elsősorban Európában. Megemlíti Franciaország múlt évi antiszemita-hullámát, amikor számos zsinagógát megrongáltak, Molotov-koktélokat dobtak az épületekre, s több zsidót vagy velük szimpatizálót megtámadtak. Szó esik a jelentésben a volt Szovjetunió területén erősödő szkinhedmozgalmakról, terrortámadásaikról. Közép-Európáról is szót ejtenek a jelentés készítői: Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Románia is rossz értékelést kapott. Magyarországot azonban nem említi a kimutatás, nincs a felsorolásban, sem az elszigetelt antiszemita jelenségeket tárgyaló elemzésben. Az egyetlen, hazánkkal kapcsolatba hozható esemény 1999-ből való, amikor Csurka István parlamentbe kerülését tartották fenyegetőnek.
*
Hazánk az egyetlen az egykori keleti blokk országai közül, ahol a zsidó hitközségek szövetsége a „négy történelmi egyház” egyike, és minden államfői, kormányfői találkozó, valamint kormányzati egyeztetés részese. A Miniszterelnöki Hivatalban négy éven keresztül működött az a grémium, amelyik a kormányzat képviselőivel folyamatosan egyeztetett minden őket érintő törvényről, és évente kétszer találkozott a kancelláriát vezető miniszterrel.
Az előző, polgári kormány elsőnek a Mazsihisszel kötött megállapodást az egykor államosított ingatlanok utáni teljes kárpótlásról, másfélszeresére emelve azt az öszszeget, amelyet a Horn-kabinet erre a célra tervezett. Ezzel összhangban 1999-ben és 2000-ben több olyan törvénymódosítást hajtott végre, amely a zsidó hitközségek által fenntartott összes karitatív, egészségügyi és oktatási intézménynek garantálta az állami intézményekével megegyező finanszírozást. 2001-re a magyarországi zsidóságnak kiépült a teljes, állami finanszírozású oktatási hálózata. Pokorni Zoltán, az előző, jobboldali kormány oktatási minisztere kötelező érvénnyel, minden magyarországi középfokú oktatási intézményben bevezette a holokausztemléknapot, amelyet első alkalommal a Parlament volt felsőházi termében tartottak meg. Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi Balog Zoltánhoz, Orbán Viktor egyházi főtanácsadójához írt levelében kifejtette: „Külön köszönet jár a parlamenti holokauszt-emlékünnepségért, s hogy ott a történelemben először a héber szentírás nyelvén hangzott el a gyászima.” A polgári kormány a holokausztmúzeum megteremtéséért közalapítványt hozott létre, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a keresztény magyar állam megteremtésének ezredik évfordulója alkalmából rendezett minden jelentős ünnepségen hangsúlyozta: a XX. században „elveszítettük több százezer zsidó honfitársunkat”. Amikor a kormány a három keresztény történelmi egyház vidéki lelkészeinek jövedelempótló támogatást nyújtott, akkor arányos összeggel, rendszeres támogatásban részesítette a Mazsihiszt is, amely ezt a pénzt vidéki temetőinek a fenntartására fordítja.
Az Orbán-kormány felterjesztésére kapott jelentős állami kitüntetést többek között Efraim Kishont és más, magyar származású zsidó művész és tudós. A Schreiber Sándor-díj odaítéléséről minden évben független kuratórium dönt. Ez a pénzjutalommal járó elismerés évente egy zsidó és egy nem zsidó tudóst illet, akik a zsidó kultúra kutatásában és megismertetésében jelentőset mutatnak fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.