Mikor Benjamin Ben Eliezer vezetésével a munkapárti képviselők elhagyták az izraeli kormányt, tudni lehetett, Ariel Saron kormányfő nehezen tud létrehozni egy stabil kormányt a knesszet mostani képviselőiből. A rengeteg kis párt mind akart valamit a Likudtól támogatásáért cserébe, s ezt az árat Saron nem volt hajlandó megadni. Szerinte az országnak most nem választásokra van szüksége, ám felkérte Móse Kacav államfőt a knesszet feloszlatására.
A választás előtt beindultak a pártok kampánystratégái, s egymásnak estek az egy párton belüli ellenfelek is. A Likud – amelyben már szinte csak héják vannak – fontos döntés előtt áll: az országot vérzivatarba taszító Saron maradjon, vagy Benjamin Netanjahu, a nem kevésbé szélsőséges exminiszterelnök váltsa fel a kormányfőjelöltség tekintetében. A nemzet „Bibije” egyébként ellenez minden engedményt a palesztinokkal kapcsolatban, ellene van a független palesztin állam létrehozásának, és el kívánja mozdítani Jasszer Arafatot a Palesztin Hatóság éléről. Egyes elemzők szerint hozzá képest liberálisnak számít Saron, aki az utóbbi hónapokban bebizonyította „szabadelvűségét”.
Abban minden hozzáértő megegyezik, hogy a Likud megerősödve kerül ki a közvetett módon saját maga okozta kormányválságból, ám a párt és az ország számára egyáltalán nem mindegy a kormányfő személye. Saron további regnálása biztosítaná az Egyesült Államok jóindulatát, amely a küszöbön álló Irak elleni háborúja miatt a háta közepére kívánja leghűségesebb szövetségesének belpolitikai viharait. Bibi Netanjahu azonban láthatólag nagyon szeretne visszatérni a világpolitika színpadára, ezért próbál meg minél több támogatót szerezni a Likud tagsága és a választópolgárok köréből. Ezért vállalta el „kemény feltételekkel” az átmeneti kormány külügyminiszteri posztját, hogy utána – mivel Saron nem hajlandó teljesíteni kéréseit – visszakozhasson.
Ennek ellenére az átmeneti kormány a helyén van, s a helyén is marad február elejéig, amikorra a választásokat kitűzték. Kérdéses azonban, hogy egy ügyvezető kormánnyal rendelkező Izrael elég erős-e ahhoz, hogy segíthessen Amerika háborújában. Washington ezért minden bizonnyal várni fog a stabil hatalomgyakorló szervek létrehozására, mielőtt elkezdi a harcot az iraki diktátor ellen. Izrael így újra – s vélhetően nem utoljára – kulcsszerepbe került. A fonák helyzet révén a háborús bűnös Saron ígérete, miszerint az új kormány tartani fogja az eddigi irányvonalat, megnyugtatja Washingtont. Pedig az egységkormány húsz hónapja különösen dicstelen fejezete Izrael harcokban bővelkedő, rövidke történelmének.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó