Orbán Viktor volt miniszterelnök szerint még korai az európai uniós csatlakozási szerződés aláírásáról és annak körülményeiről beszélni, hiszen úgy tűnik, hogy jelentősen romlanak Magyarország integrációs pozíciói. Erről Doncsev András, az exkormányfő szóvivője nyilatkozott lapunknak. Azt is elmondta: Orbán Viktor aktuális feladatként azt jelölte meg, hogy a kormány keményebb tárgyalásokat folytasson az EU-val, és javítson a csatlakozási feltételeken. Doncsev András arról is szólt: a volt miniszterelnök nem tart igényt arra, hogy részt vegyen a szerződés áprilisra várható aláírási ceremóniáján, mivel a hivatalban lévő kormányfő és a köztársasági elnök jogosult a Magyar Köztársaság képviseletére.
Tegnap Horn Gyula szocialista exkormányfő is úgy nyilatkozott, hogy nem kívánja elkísérni Medgyessy Pétert Athénba, a csatlakozási dokumentum aláírására.
A kormány benyújtotta az uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás tervezetét a parlamentnek, amely a jövő héten megkezdi az előterjesztés általános vitáját. A kabinet tervei szerint december 31-ig lezárhatják a parlamenti vitát és elfogadhatják az alkotmánymódosítást. Erre azonban kevés az esély, mivel az ellenzéki pártok több lényeges kérdésben nem értenek egyet a kormány előterjesztésében foglaltakkal, az alkotmánymódosításhoz azonban kétharmados többségre, vagyis a Fidesz képviselőinek igen szavazataira is szükség lenne. A leginkább vitatott kérdéskör a kormány és a parlament feladatmegoszlása az európai uniós intézményekkel folytatandó tárgyalások és a különböző szerződések megkötése kapcsán van. A kormányoldal csak azokban a tárgykörökben látja indokoltnak a parlamenti felhatalmazás szükségességét, amelyeket az alkotmány szerint törvényben kell szabályozni. Az ellenzék viszont rámutatott arra: számos lényeges törvény, például a Polgári Törvénykönyv, nincs nevesítve az alkotmányban. Az ilyen horderejű jogszabályokkal kapcsolatban is a parlament jóváhagyását írná elő az ellenzék javaslata.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
