Az EU-tagság ne járjon hátrányokkal
Az EU-tagjelöltek ismételten felhívták a tagországok figyelmét, hogy csatlakozásuknak nem volna szabad nemzeti költségvetési pozíciójuk romlásához vezetnie. A 13 ország pénzügyminisztereinek uniós kollégáikkal tegnap Brüsszelben tartott együttes ülésén ismertetett közös nyilatkozata szerint ez a feltétele annak, hogy a csatlakozás ne sodorja veszélybe a valutauniós tagság feltételeinek, a maastrichti kritériumoknak a teljesítését. (MTI)
OTP: „zöldmezős bank” Romániában?
Az OTP Bank Rt. a tervek szerint részt vesz a bolgár DSK Bank privatizációjában és nem mond le romániai akvizíciós terveiről – mondta tegnap Csányi Sándor, az OTP Bank Rt. elnök-vezérigazgatója. Elképzelhető, hogy a bank más „felállásban” ismét pályázik a román Banca Comerciala Romanára, de kisebb román bank megvásárlása is szóba jöhet. Csányi nem zárta ki egy „zöldmezős bank” tevékenységének elindítását sem Romániában. Erről döntés a jövő év elején születhet.(MTI)
Vámügyintézők segélykiáltása
Európai segítséget kért Nietsch Tamás, a Magyar Vámügyi Szövetség alelnöke Brüsszelben a szállítmányozók napja alkalmából szervezett találkozón tegnap, az uniós csatlakozást követően munka nélkül maradó magyar vámügyintézők problémájának megoldásához. Az alelnök szerint a magyar vámügynökök és -ügyintézők jelentős többsége valószínűleg nem fog munkát találni az EU-tag Magyarországon. (MTI)
Ecostat: uniós felkészítő
Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet konferenciasorozatot szervez, hogy a gazdaság szereplőit felkészítse az uniós tagságra – közölte Belyó Pál igazgató. Az első, november közepi fórumon a nagyvállalatok versenyhelyzetét, fejlődési lehetőségeit vizsgálják neves szakemberek. (Cs. A.)
Repülési bírságok az EU-tól
Hét uniós államot marasztalt el az Európai Bíróság, mert az USA-val kötött kétoldalú légi szállítási egyezményeikkel megszegték az uniós szabályozást. Nekik vélhetően fel kell mondaniuk a kétoldalú egyezményeiket, melyben arra kötelezték az USA-t, hogy csak számukra biztosítsák a piaci hozzáférést, másokat viszont zárjanak ki abból. Szakértők szerint szükséges tárgyalni egy átfogó EU-amerikai egyezményről, s szorgalmazni kell az integrációt az európai repülésügyben. (MTI)
Olajat kutat az OMV a bolgár partoknál
Az osztrák OMV olaj- és gázipari konszern hároméves olajkutatási koncessziót kapott Bulgáriától a „Varna-Deep Sea” tengeri talapzati mezőn. Az OMV 2,51 millió eurót tervez költeni a kutatásra, s a munkálatokat a jövő év elején kezdik meg, az első kutatófúrást 2006-ra tervezik. A Mol fő régiós riválisának számító cég százszázalékos koncessziós joggal rendelkezik a terület felett. Az olajtársaságnak már hatvan benzinkútja van Bulgáriában, ami 11 százalékos piaci részesedés. (MTI)
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
