A robbantással csaknem egy időben, öt perccel korábban két rakétát lőttek ki egy Tel-Avivba tartó izraeli utasszállító repülőgépre, alig néhány perccel azután, hogy felszállt a mombasai nemzetközi repülőtérről. Az ismeretlen támadók elvétették a célpontot. A Boeing 757-es biztonságban leszállt a tel-avivi Ben Gurion légikikötőben, 261 utasa és tízfős személyzete közül senki nem sérült meg. A támadások elkövetését tegnap délután a Palesztina Hadserege elnevezésű csoport vállalta Bejrútban kiadott közleményében, az izraeli és kenyai hatóságok azonban első nyilatkozataikban az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorhálózatot tartották a legvalószínűbb tettesnek.
Az áldozatok számáról eltérő adatokat közöltek. A szálloda igazgatója szerint tizenöt ember – köztük három izraeli – vesztette életét.
Magyarország nairobi nagykövetségének nincs tudomása arról, hogy magyar állampolgárok tartózkodtak volna a Paradise Hotelben – tájékoztatta Budai János nagykövet az MTI-t.
*
Tegnap kora délután két gyanúsítottat őrizetbe vettek Mombasában a robbantásos merénylettel összefüggésben.
Baj nélkül elérte úti célját, és leszállt Tel-Avivban az izraeli Arkia légitársaság Boeing 757-es chartergépe, amely felé ismeretlen tettesek két föld-levegő rakétát lőttek ki csütörtökön, amikor a légi jármű felszállt a kenyai Mombasa repülőteréről. Közben az ITAR-TASZSZ tel-avivi tudósítója olyan értesülést közölt az izraeli külügyminisztérium egy orosz származású illetékesére hivatkozva, hogy – a korábbi jelentésekkel ellentétben – mégis megrongálódott a repülőgép, ám csak csekély mértékben. Annyiban megegyezik ez a beszámoló a korábbi jelentésekkel, hogy mindkét vállról indított föld-levegő rakéta célt tévesztett, de az egyik a légi járműhöz közel robbant fel, és a detonáció által kiváltott léglökések kisebb kárt tettek a gépben. Az orosz tudósító értesülése szerint azért ment tovább a repülő úti célja, Tel-Aviv felé, mert a pilóta úgy értékelte a helyzetet, hogy a mombasai repülőtérre való visszatérés kísérlete veszélyesebb lenne, mint a gyors távozás a kenyai légtérből. A Háárec című izraeli lap kenyai rendőri forrásokból úgy értesült, hogy szemtanúk a rakétatámadás perceiben egy fehér terepjáró gépkocsit láttak a repülőtértől néhány kilométerre, benne három arab kinézetű férfival. – Izraeli biztonsági szolgálatok berkeiben úgyszólván biztosra veszik, hogy valamely szélsőséges muzulmán szervezet áll a támadások mögött – írta továbbá az izraeli lap internetes kiadása. Az első számú gyanúsított az al-Kaida, de szóba jön a libanoni Hezbollah szervezet is. A Háárecnek nyilatkozó illetékesek rámutattak: az al-Kaida jól szervezett, veszélyes terrorista infra-struktúrát épített ki Kelet-Afrikában. A csütörtöki két támadás meglehetős katonai szakértelemről tanúskodik, a végrehajtók kétségtelenül alapos katonai kiképzésben részesülhettek. Az izraeli titkosszolgálatnak sok általános jellegű értesülése volt arról, hogy szélsőséges muzulmán szervezetek újabb támadásokat készítenek elő izraeli célpontok ellen, sőt arról is régebb óta tudnak, hogy a muzulmán szélsőségesek régóta tervezik egy izraeli utasszállító repülőgép lelövését a földről, ám ennek a konkrét merényletkísérletnek az előkészületeiről nem értesült. A kenyai rendőrség közben közölte, hogy az izraeli tulajdonban levő, Mombasa melletti Paradise Hotel elleni robbantásos merényletben három merénylő is életét vesztette. Korábban az izraeli külügyminisztérium jelezte, hogy három izraeli – köztük két gyermek – halt meg a támadás következtében.
Ugyancsak tegnap automata fegyverből tüzet nyitottak az észak-izraeli Beit-Seán autóbusz-pályaudvarán a várakozókra, és legalább öt ember meghalt – jelentette az izraeli hadsereg rádiója. Az első hírek alapján nem tudható, hogy egy vagy több támadó volt. A Reuters értesülése szerint egyidejűleg több izraeli helyszínen történtek támadások, közöttük egy szavazóhelyiségben, ahol a Likud vezetőjének személyére adják le voksukat a jobboldali párt tagjai.
***
Óvintézkedések a Fülöp-szigeteken. Ausztrália és Kanada meghatározatlan időre bezárta manilai nagykövetségét az erősödő és egyre konkrétabbá váló terrorista fenyegetések miatt, s az ausztrál hatóságok megerősítették egyes, nemzeti jelképnek tekintett létesítmények – köztük a sydneyi operaház – védelmét. Alexander Downer külügyminiszter közölte, hogy egy olyan jelentés nyomán rendelte el a követség bezárását, amely a támadás idejét a következő napokra jósolta. Kanadai indoklás szerint erősödtek a kanadaiakat és érdekeltségeiket a Fülöp-szigeteken érő fenyegetések, s ez vezetett a képviselet bezárásához. (MTI)
Lelepleződött a családi kötelék Brüsszel és Zelenszkij között
