Újabb négy országgal (Csehország, Izland, Norvégia és Liechtenstein) köt megállapodást hazánk az ipari termékeket kísérő tanúsítványok kölcsönös elfogadásáról és az ipari termékek megfelelőségét értékelő szervezetek kölcsönös elismeréséről. A tárgyalások az Európai Unióval 2001. július 1-jén hatályba lépő, hasonló megfelelőségértékelésről és az ipari termékek elfogadásáról szóló PECA-megállapodást követően indultak meg azzal a céllal, hogy szélesítsék az ebből adódó kereskedelmi előnyöket további országokkal is. A tárgyalásoknak azonban korlátot szab, hogy csak azokkal az országokkal köthető ilyen típusú megállapodás, amelyeknek van az EU-val kötött PECA-jegyzőkönyvük.
A tárgyalások lezárását követően a villamos és gépipari ágazatokban működő vállalkozások részesülnek abban a kereskedelmi előnyben, hogy az ipari termékek biztonságosságát ellenőrző, Magyarországon elvégzett vizsgálatokat elfogadják a partnerországokban és a nemzetközi CE megfelelőségi jelöléssel ellátott termékek szabadon hozhatók forgalomba az uniós tagországokon kívül az európai gazdasági térség országaiban, valamint Csehországban.
A megállapodás hatálybalépését követően ez a kereskedelemkönnyítő mechanizmus tovább növeli a bizalmat a magyar termékek iránt a nemzetközi piacokon, valamint ezek az áruk gyorsabban és további költség nélkül hozhatók forgalomba az adott országokban.
A megfelelőségértékelésről és az ipari termékek elfogadásáról szóló megállapodás, a PECA-jegyzőkönyv tavaly július 1-jén lépett hatályba, és első lépésben a villamos és a gépipar termékeire vonatkozott.
A tavalyi első megállapodás a Magyarországról az EU-ba irányuló exporttermékek 43 százalékát érintette, az újabb egyezmény megkötésével ez az arány meghaladja az exportra kerülő áruk ötven százalékát.
Itt a bizonyíték: Kincse Csongor valójában a Tisza embere
