Új állomásnál a reformátusok

Szomorúan látom, hogy keresztyén emberekhez méltatlan jelenségek kísérik a püspökválasztási kampányt. Ez egyébként érdekes módon egyedül a Duna-melléki egyházkerületben tapasztalható. Csakhogy a lejáratókampány éppen Hegedűs püspök úr ellenfelét próbálja lehetetlen helyzetbe hozni – mondta Balog Zoltán, Orbán Viktor egykori egyház-politikai főtanácsadója, a budapesti német ajkú református egyházközség lelkésze. Lapunknak adott interjújában az egyház-támogatási rendszer kapcsán feléledt vitáról, valamint a református egyházon belül jelenleg zajló választásokról fejtette ki a véleményét.

Jezsó Ákos
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi időben több kis egyház is jelezte, hogy helyteleníti az egyház-támogatási törvénynek az előző ciklus során elfogadott módosítását. Ön akkor Orbán Viktor miniszterelnök egyház-politikai tanácsadója volt. A tiltakozások hatására nem változtatta meg a véleményét?
– Az elmúlt négy évben kialakult finanszírozási rendszer az összes, komolyan vehető egyház támogatását megnövelte. A támogatás rendszerét elsősorban a népszámlálási adatokra kívántuk építeni, hiszen a felmérés révén olyan, szerencsés helyzetbe kerültünk, hogy az ország teljes lakosságának véleményét kikérhettük arról, melyik egyház tagjának tartja önmagát. Meglehetősen pontos számadatot kaptunk. Most is úgy gondolom: ha az állam az ország teljes lakosságát megkérdező népszámlálási adatok alapján osztja szét az egyházak támogatására szánt keretet, akkor sokkal igazságosabb eredményt kap, mintha csak a tényleges adóbefizetők véleményét venné alapul.
– A tiltakozók éppen a népszámlálási adatok felhasználását tartják illegitimnek, hiszen úgy vélik, hogy azt csak statisztikai célra szabad igénybe venni.
– Nem értem ezt a logikát. Szerintem mindegyik egyháznak támogatnia kellene azt a szemléletet, hogy nemcsak a fizetőképes, vagyis a gazdag emberek véleménye a fontos, hanem a kevés jövedelmű és a nyugdíjas embereké is. Nem tartom szerencsésnek, ha vagyoni alapon kettévágjuk az országot. Az előző kormány nem erre törekedett.
– Fodor Gábor, az SZDSZ politikusa, pártja nevében csatlakozott a tiltakozókhoz. Az ügy tehát ezzel politikai síkra terelődött.
– Én azt hiszem, hogy ebből a szempontból az SZDSZ politizálása 1990 óta következetesnek mondható. A törvény ellenzői közül most sokan azt mondják, hogy a népszámlálás során nem mindenki válaszolt az egyházi hovatartozását firtató kérdésre, ezáltal a statisztikai felmérés pontatlanná vált. Szerintem akik egy anonim felmérésben eltitkolták a véleményüket, azoknak most kevés jogalapjuk van a tiltakozásra. Egy kicsit olyan ez, mint amikor valaki nem vesz részt a választásokon, aztán tiszta szívvel szidja a hatalomra kerülteket.
– Ön a református egyház Duna-melléki egyházkerületének lelkésze. Püspöke, Hegedűs Loránt szerint az utóbbi időben eldurvult az egyházon belüli választási kampány. Mi erről a véleménye?
– Én is szomorúan látom, hogy keresztyén emberekhez méltatlan jelenségek kísérik a püspökválasztási kampányt. Ez egyébként érdekes módon egyedül a Duna melléki egyházkerületben tapasztalható. Csakhogy a lejárató kampány éppen Hegedűs püspök úr ellenfelét próbálja lehetetlen helyzetbe hozni. Az egyházkerület pedig ez ellen sajnálatos módon, nem tesz semmit. Hogy egy példát említsek: a gyülekezetek több száz példányban kaptak leveleket, amelyekben többek között azt a kérdést is felteszik, hogy miért kampányol Orbán Viktor Szabó István mellett, hiszen ez olyan, mintha Csurka István Hegedűs püspök úr érdekében emelne szót. Ez azt sejteti, mintha Magyarországon mindenről a politika döntene, és nem az lenne a legfontosabb, hogy a gyülekezetek tagjai, a választó presbiterek, tisztességes, megismerhető programok alapján alakítsák ki az álláspontjukat. Szerintem a Duna melléki egyházkerületnek inkább ezeknek a programoknak a megismertetéséről kellett volna gondoskodnia. Ezt azonban nem tették.
– Ön milyen különbséget lát a két püspökjelölt programja között?
– Anélkül, hogy értékelném a két jelöltet – ezt majd megteszik a presbitériumok – fontosnak tartom, hogy csökkenjen az egyházban a pártpolitikai befolyásolás. Ebben a tekintetben lényeges különbség van a két jelölt között. Még fontosabbnak tartom, hogy a református egyház újra egy határvonalhoz érkezett. Hegedűs Loránt tizenkét éves püspöksége alatt hallatlanul kitágultak a lehetőségeink. Hála Istennek, egyházunkban voltak olyan emberek, akik a semmiből felépítettek egy jól működő iskola- és intézményrendszert. Szerintem az elmúlt időszakra jellemző extenzív fejlődés után most a sorainkat rendező, belső fejlődés időszaka következik. Úgy gondolom, ezek a feladatok több egymásra figyelést igényelnek, mint ami eddig volt. Én az új püspöktől személyesen azt várom, hogy a lelkészi karon belül állítsa helyre a testvéri közösséget, a teológiai diskurzust.
– Ha már a politikát szóba hozta: Orbán Viktort Hegedűs Loránt több alkalommal is bírálta azzal, hogy református miniszterelnökként az összes egyház vezetője közül egyedül őt nem fogadta a hivatalában.
– Szerintem a rendszerváltás óta egymást váltó miniszterelnökök közül Orbán Viktor találkozott legtöbbet az egyházi vezetőkkel. A kormányfő 1999 adventjén személyesen tett látogatást Hegedűs Lorántnál, a Károly Gáspár Református Egyetem rektori hivatalában. A Parlament épületében külön fogadta őt, mint az összmagyar tanácskozó-zsinat ügyvezetőjét, ezenkívül számtalan egyházi eseményen is találkoztak. Ezért pontosan nem értem, mire gondol a püspök úr. Antall József és a többi miniszterelnök vele mint a Magyarországi Református Egyház lelkészi elnökével találkozott. Orbán Viktor idején ezt a hivatalt Bölcskei Gusztáv töltötte és tölti be. Vele a miniszterelnök rendszeresen találkozott. A zsinat elnökségét Orbán Viktor valóban nem fogadta, de ezt ők soha nem is kezdeményezték.
– A hírek szerint komoly gondok vannak a Károly Gáspár Egyetem háza tájékán.
– Én is így látom. Ahogy említettem, a miniszterelnök úr járt az egyetem rektori hivatalában, próbált segíteni a gondokon, de a helyszínen szerzett tapasztalatok arról győzték meg, hogy személyi, akkreditációs és jogi értelemben egyaránt olyan zűrzavar uralkodik a campusban, hogy abba a méhkasba nem szabad belenyúlnia. Meg kell várni, amíg letisztulnak a viszonyok, és aztán lehet komolyan foglalkozni az egyetem továbbépítésével. Ezzel együtt azonban az elmúlt négy évben az egyetem nemcsak azt a támogatást kapta, ami normatív alapon jár neki, hanem azon túl is folyósítottak a fejlesztési célokra pénzt abból az alapból, amit az egyházi felsőoktatás támogatására létesített az előző kormány. Sokszor vetik össze a református egyetem helyzetét a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fejlesztéséhez nyújtott milliárdos támogatással. Csak azt felejtik el, hogy ezek jelentős része a katolikus egyház saját kárpótlási pénzeiből fordítódott erre a célra. Katolikus részről egyébként gyakran éppen az a kifogás fogalmazódik meg, hogy az elmúlt négy évben református kurzus volt anyagi értelemben is. Tény, hogy számos komoly támogatást kapott a református egyház azokon az összegeken felül is, amelyek úgymond „jártak” és járnak. A rekonstrukcióra fordítható összegek minden egyházkerületben a többszörösére növekedtek. Ezeket elsősorban kicsi, de élni akaró gyülekezetek kapták. A szárszói konferenciatelep milliárdos támogatást kapott, több százmillióért a kormány visszavásárolta a debreceni egyetemi templomot, a negyedik Magyar Református Világtalálkozóra 250 millió forint jutott, ebből 190 millió a Duna-melléki egyházkerületnek. Nem esik jól ezt bizonygatni, de muszáj, mert ma divatba jött az előző kormány eredményeinek a semmibevétele.
– Ön szerint a református egyház az ateista elveket valló MSZMP utódpártját jelentő MSZP-vel, illetve a kis egyházakat preferáló SZDSZ koalíciójával ugyanolyan partneri viszonyt tud kialakítani, mint az előző kormánnyal?
– Itt a kiváló alkalom arra, hogy felmutassuk: egy ötszáz éves múlttal rendelkező egyházi közösség milyen stabil értékeket képvisel akkor, amikor a hivatalos politika hangja ezt nem erősíti, hanem időnként gyengíti. Itt az idő, hogy tiszta hangon szólaljunk meg, és a magyar társadalom elé tárjuk azokat az értékeket, amelyekre népünk jövőjét lehet építeni. Ez a szó legnemesebb értelmében vett politizálás, mely az egyház küldetésének része.
– Milyen értékekre gondol?
– Elsősorban a közösségi összetartozásra, annak a hangsúlyozására, hogy vagy együtt van jövendőnk, vagy pedig nincs jövőnk. Ha úgy próbálunk az Európai Unióba jutni, hogy az ott megszerzett előnyöket azoknak a magyaroknak a rovására bővítjük, akiktől a határok elválasztanak bennünket, akkor rövid távú célokért feláldozzuk az értékeinket. Nagyon fontosnak tartom a család szerepét. Magyarország súlyos demográfiai válságban van. Végre nyíltan ki kell mondani: ha valaki a saját családi életével nem tud hozzájárulni a közösség, a saját egyháza és ezen keresztül a nemzet gyarapodásához, akkor az anyagi jólét talmi csillogássá silányul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.