Olivia Smith tavaly nyáron érkezett Liverpoolba a portugál Sporting Lisboától klubrekordot jelentő 250 ezer euróért (majdnem 100 millió forint), és már az első idényében a Vörösök gólkirálynője lett, hét találattal. Most úgy tűnik, hogy a fiatal hölgy újabb rekordot dönthet: az Arsenal 1 millió fontot (461 millió forint) fizethetett érte, ami abszolút csúcs lehet a női átigazolási díjak történetében. Ezzel megdőlhet a Chelsea korábbi csúcsa, amelyet Naomi Girma 883 ezer fontos vételével állított fel januárban. Smith már fiatalon kijelölte magának az utat, azaz, hogy egyszer a világ legjobb női játékosa akar majd lenni.

Tekvandóval kezdett, fiúkkal focizott
A kanadai Whitby városából származó Olivia Smith szinte beleszületett a sportba. Mielőtt járni tudott volna, már édesapja karjában fekve nézett sportközvetítéseket. Sean, aki gyerekkora óta Liverpool-szurkoló, azonnal focilabdát tett a lába elé. Az édesapja sokszor feltette a kislányának azt a kérdést, hogy mi a mentalitásuk, és Olivia mindig ugyanazt felelte:
Ha te nem dolgozol érte, valahol a világon lesz olyan valaki, aki igen
Tehetsége vitathatatlan volt, de ami igazán előrevitte, az nem a győzni akarás volt, hanem a versenyzés iránti szenvedélye. Már hétévesen csatlakozott a fiúk játékába az iskolai szünetekben, de ennek a szülők nem mindig örültek: a kislány gyakran belilult szemmel és horzsolt lábakkal tért haza. Végül úgy döntöttek, hogy tekvandóedzésekre fogják járatni Oliviát.
Mentálisan és fizikailag is meggyötört a tekvandó. Sokszor sírva fakadtam
– mondta el Olivia a The Athleticnek még tavaly ősszel, aki felidézte, hogy egy fiatal fekete öves mester nem kedvelte a technikáját, és egy egész edzésen át egy hevederbe csatolva rúgásokat kellett végeznie, miközben a többiek nézték. Viszont ez formálta a mentalitását, és később a lábmunkája és egyensúlyérzéke is sokat fejlődött a küzdősport adta alapokból.
Beckham és Ronaldinho volt Olivia Smith kedvence
Olivia Smith tizenegy évesen otthagyta a tekvandót, s a labdarúgás ismét előtérbe került. Míg más gyerekek cicás meséket hallgattak este, ő minden éjjel David Beckham könyvét olvastatta a szüleivel. A kislány naplójában szívecskékkel díszítve minden a foci körül forgott. Álomcsapatai Kanada mellett az Egyesült Államok és Brazília volt.
Kedvenc száma a 11-es, és a kedvenc cseleit a brazilok világbajnok középpályásától, Rivellinótól leste el.
Később a meccsei előtt videóösszeállításokat nézett az Barcelona egykori ászáról, Ronaldinhóról, és minden idők egyik legjobb női labdarúgójáról, a brazil Martáról.

– Már akkor is tudtam: Aranylabdát akarok nyerni, világbajnokságon és olimpián játszani, a nemzeti csapatban szerepelni. Láttam magam előtt, ahogy a példaképeim ellen lépek pályára – emelte ki a célkitűzéseit Olivia, akit tizenkét évesen meghívtak a kanadai U17-es válogatottba egy brit–kolumbiai túrára. Ez volt az első alkalom volt, hogy távol került a családjától.
Három évvel később már Kínában lépett pályára a felnőtt válogatottban, ezzel 15 évesen és 94 naposan ő lett minden idők legfiatalabb kanadai válogatott játékosa.
Abban az évben elnyerte a Kanadai Labdarúgó-szövetség Év Fiatal Játékosa-díját is. A fiatal játékos útja azonban nem volt zökkenőmentes.
A Liverpoolból BL-győztes csapatba került
Olivia többször is felfüggesztést kapott az ontariói utánpótlásprogramból, mert a hivatalos szünet idején külön edzőkkel, külön programokban szeretett volna edzeni, ezt viszont a vezetőedző nem engedélyezte. Bár a felfüggesztés idővel lejárt, a problémák nem szűntek meg. Végül új vezetőt neveztek ki a program élére, de Olivia lelkesedése picit megingott.
A fordulat akkor jött, amikor Mark Krikorian, a Florida State vezetőedzője – Olivia álomegyeteme – segített neki kapcsolatba lépni a michigani Next Level Training programmal, ahol újra magára talált.

Az egyetemi évek után a PSG és a Chelsea is érdeklődött iránt, de Olivia végül a portugál Sportinggal írt alá. Első profi idényében 13 gólt lőtt, 9 gólpasszt adott, és második helyen végzett a csapata a Benfica mögött. A Liverpool ekkor figyelt fel rá, s rekordösszeget fizetett érte.
– Az első pár hét edzés a Liverpoolnál nagyon kemény volt. De ahogy Portugáliában is, azt éreztem, hogy amint megtalálom a ritmust, jön az önbizalom – mondta el a jelenleg húszéves Olivia Smith, akinek hosszú távú álmaihoz tökéletesen illik az Arsenal, amely a legutóbbi szezonban megnyerte a Bajnokok Ligáját: az elődöntőben a nyolcszoros győztes Lyon ellen diadalmaskodott, majd a döntőben 1-0-ra verte a Barcelonát Lisszabonban. A bajnokságban a második helyen zártak, az idényt veretlenül teljesítő Chelsea mögött.