Még nem zárult le az európai uniós tagjelölt országok cukoriparának átalakulási folyamata. Ezért további hatékonyságnövelő intézkedésekre van szükség a belépés előtt álló országok cukoriparában – mondta Johann Marihart, a CEFS (az EU-országok, valamint több tagjelölt cukoripari szervezetét tömörítő szervezet) elnöke, az osztrák Agrana csoport vezérigazgatója egy pozsonyi sajtótájékoztatóján. Az EU-csatlakozással bekövetkező átalakulási folyamatban a nyugat-európai minták alapján központi szerepet kell játszania a felelősséggel rendelkező ipar, a szakszervezeti érdekvédelem és a kormányzati szereplők közötti szociális párbeszédnek.
A lapunk által megkérdezett, nevük elhallgatását kérő szakértők szerint ez a megfogalmazás további gyárbezárások lehetőségét is felveti. Az utóbbi években Magyarországon úgy emelkedett a hatékonyság, hogy felére csökkent a cukorgyárak száma. Ám – mint a konferencián elhangzott – a magyar cukorpiaci szabályozásnak még jelentős átalakuláson kell átesnie az EU-szabályozás magyarországi alkalmazásához.
Szőke Géza, a Cukor Terméktanács elnöke munkatársunknak elmondta: nemcsak a cukorgyáraknak, hanem a cukorrépatermelőknek is hatékonyabban kell működniük az unióban. Ehhez a jelenleg nyolcvanszázalékos kihasználtságú termelési kvóta kiterjesztése és a minőségfejlesztési támogatások növelése szükséges. Utóbbit valószínűleg 360 millióról ötszázmillió forintra emelik. A terméktanács elnöke szerint a termelői oldal hatékonyabbá tételéhez meg kell változtatni az osztozkodási arányt is. Így az egy tonna cukorrépából kinyerhető cukor árának nagyobb részét kell a termelőknek juttatni.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
