A Kereszténydemokrata Néppártot korábban kizárták az Európai Néppártból. A történtek után visszatérhet a KDNP ebbe a szervezetbe?
– Most vissza fogunk menni. Az országos választmányon már eldöntöttük, hogy elkészítjük az iratot, és kérjük újbóli felvételünket az európai keresztény pártközösségbe.
– Talpra áll a Kereszténydemokrata Néppárt?
– Biztos vagyok abban, hogy igen. Azért, mert az az egység, amit mi 1947-ben a Demokrata Néppártban létrehoztunk, és amit sikerült 1989-től 1995-ig megteremtenünk, újból helyre áll, mert azok az emberek álltak be a sorba lelkesen, akik valamikor a DNP, most pedig a KDNP megerősítésen dolgoztak.
– Ön az utolsók egyike, aki a nemzetgyűlésben képviselte a Barankovics-féle pártot.
– Ahhoz, hogy a mai helyzetet világosan értsük, vissza kell utalnom a több mint ötven évvel ezelőtt történtekre. A keresztény reformnemzedékből alakult Demokrata Néppárt a kommunisták ellenében megnyerte a választásokat 1947-ben. 1948 nyarán az akkori kisgazda polgármester, Bognár József kérte, hogy Barankovics Istvánnal együtt menjünk el hozzá beszélgetni. Az egyórás beszélgetésnek az volt a lényege, hogy lépjünk be a koalícióba, különben a kommunista párt szétver bennünket. Amikor kijöttünk Bognártól, azt mondtam Barankovicsnak: „Nézd, én nem vagyok sem hős, sem bátor! De ezt nem tehetjük meg. Mi nem arra vállalkoztunk, nem azért szavaztak ránk, hogy belépjünk a kommunista koalícióba, hanem azért, hogy az ország függetlenségét megőrizzük.” Barankovics István teljesen egyetértett velem. Másnap Kerkai Jenő páter hozzám jött, átölelt és azt mondta: helyesen cselekedtetek. A DNP hatvankét képviselőjéből egyetlenegy sem vállalkozott arra, hogy belépjen a kommunista koalícióba, pedig mindenki tudta, hogy száműzetés, internálás, börtön vagy nélkülözés vár rá. Mégis hűek maradtak eszméikhez. Szétverve, de szellemileg egységesek maradtak. Ezt tanítani kellene, ez örök példa.
– Az akkori történések menynyiben hasonlíthatók a mai helyzethez?
– Egyrészt a Demokrata Néppárt jogutódja a rendszerváltáskor megalakult Kereszténydemokrata Néppárt. Másrészt van egy kereszténydemokrácia, amely a harmadik évezred irányító eszméje is. Akik ebbe társulnak, minden egyéni szempontot s egyéb politikai kalandokat vagy politikai darazsakat félretéve, nem a hatalom illatára szállnak ide-oda, hanem együtt maradnak. Ez a múlt példája.
– Miért zsugorodott és lett jelentéktelen erő a Kereszténydemokrata Néppárt 1995-től, a törvénytelen 1997-es nagyválasztmány összehívásáig?
– Ügyvéd vagyok, és azt szoktam mondani, ami per s vita, az maradjon a bíróságon, a közélet és a politika maradjon meg az embereknek. Járom az országot, és a belső vitákról soha nem beszélek. Méghozzá azért, mert tudom, hogy az emberek azt mondják: ha ezek is veszekszenek, akkor nem érnek semmit. A bíróság előtt és más egyéb fórumokon harcoltunk. 1997-ben az akkori elnöknek, Giczy Györgynek megírtam levélben, hogy „sajnálatosan hatalmi mániába estél, gyűlölsz és már nincs mondanivalód”. Fiatal korom óta tudom, hogy a hatalom mindenkinek kábítószer.
– Ezért a saját pártját is szétveri valaki?
– A hatalomért mindent. Mert az ember már csak azt nézi, hogy ki imádja, ki csodálja őt. Aki ezt nem teszi, azt félreállítja. Nos, ez már betegség. Ezért hajlandó szétverni a pártot.
– Giczy Györgyöt követte Bartók Tivadar és az őt támogató kíséret, a többi között Füzessy Tibor és Mizsei Zsuzsanna.
– Követték őt, hogy maradhassanak. Lefeküdtek alázatosan, és beleegyeztek százötvennégy embernek a pártból való kizárásába.
– Nem a párt felszalámizása volt a cél belülről? Hiszen a Giczy és Bartók által vezetett KDNP nyíltan felajánlotta szolgálatait az MSZP-nek.
– Abban a pillanatban, amikor Giczy György kizáratott százötvennégy embert, a KDNP mint párt lényegében megszűnt. Nem hiszek abban, hogy beépített emberek verték volna szét a pártot; abban hiszek, hogy ezek az emberek megromlottak.
– Idealista elképzelés, de öntől elfogadom. Mégis, mit lehet mondani arra, hogy a pártnak már nincs székháza?
– Ezt majd a vizsgálat kideríti.
– Hol a pénz, hol a tagság?
– A pénz hollétét is majd a vizsgálat deríti ki. A tagságról meg annyit, hogy a harminchatezer-százharminc tag 1995-ben befizetett tagdíja közel kétmillió forint volt, 2000-ben a statisztikai hivatal jelentése szerint már egy fillér sem folyt be a kasszába. Ez is azt jelzi, hogy a tagság szétmorzsolódott. Mindent elölről kell kezdenünk. De máris tömegesen jelentkeznek az országból, hogy az új KDNP tagjaiként, szervezeteként akarnak tovább működni.
– A Magyar Kereszténydemokrata Szövetség képviselői a Fidesz-Magyar Polgári Párt parlamenti frakciójának padsoraiban ülnek. Mi várható: az MKDSZ egyesül a KDNP-vel, és külön frakciót alkot?
– Az MKDSZ jelenleg önálló tagozat a Fideszben, tizenhárom képviselővel. A közeli hónapokban tárgyalások döntik el, hogy az MKDSZ betagozódik-e a KDNP-be. Távolabb nézve mindenki nemzeti összefogásban gondolkodik, s azt is tudják, hogy ennek Orbán Viktor a vezetője. Hogy ez milyen formában fog megjelenni, lesz-e uniópárt, vagy pedig a pártok uniója (én az utóbbiban hiszek), az majd szintén kiderül. Az biztos, hogy a KDNP és az MKDSZ ebben egységesen fog részt venni. Az is teljesen világos mindenki számára, hogy a nemzeti koalíció, azaz a jelenlegi ellenzék egyik pártja sem képes egyedül a 2006-os választásokat megnyerni. Csak nemzeti összefogással győzhetünk, az önállóságunk megtartásával. Ezt szem előtt tartjuk.
– A Fideszben nem érződik emiatt feszültség?
– Nemhogy semmi feszültséget nem látok, inkább egyfajta megelégedettséget érzek, hogy az MKDSZ vagy a KDNP olyan emberekkel bővül, akik erősíthetik a jövőbeni nemzeti koalíciót.
– Bartók Tivadar, a KDNP előző elnöke törvényellenesnek tartja az országos választmány működését.
– Bartók Tivadart nem a kereszténydemokrácia szelleme vezeti, hanem az önkény, és olyan egyéni boldogulás, amely nem fér össze a közösségi szellemünkkel. A kereszténydemokrácia egyik legfontosabb alapelve, hogy a jogainkat egymás iránt, a felebaráti szeretet szellemében kell gyakorolni. Ez nincs benne sem a liberális, sem a szocialista, sem a radikális pártok programjában, csak a keresztény szellemiségű pártokéiban. Ez az eszmeiség nemcsak egymás megsegítését, az emberi személyi méltóság megbecsülését jelenti, hanem a társadalmi béke megőrzését biztosítja. Az a volt KDNP, amely százötvennégy embert kizárt, annak vezetősége az alapelvet átváltoztatta gyűlöletté s üldözéssé, tehát önmagát szüntette meg.
– Ön tehát úgy érzi, hogy ez a történelmi párt újra létezik.
– Nemcsak létezik, de tényező is lesz. Másként nem is vállaltuk volna. Nem tudtuk tovább nézni, hogy ezt a nemes eszmét valakik ilyen mértékben elárulják, szétmarcangolják. Jönnek a telefonok, a levelek, a táviratok, hogy igen, dolgozni akarunk, újra fel akarjuk építeni a pártot, vissza akarjuk szerezni a kereszténydemokrácia hitelét.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
