Véget ért Medgyessy amerikai látogatása

Tegnap véget ért Medgyessy Péter miniszterelnök tengerentúli látogatása, amely a kormányzat gyors értékelése szerint „rendkívüli diplomáciai sikert” hozott. Megfigyelők szerint csak idehaza derül majd el, hogy tarthatóak-e a tárgyalópartnereknek tett ígéretek, s pontosan mit is tartalmaztak azok.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter az Irakkal kapcsolatos esetleges műveletek mellett kötelezte el magát, amikor az amerikai elnökkel még pénteken folytatott rövid megbeszélésén felajánlotta a magyar légteret és repülőtereket háborús célokra, továbbá hírszerzési segítséget is ígért. A katonai akcióban való magyar részvétel konkrét kérdései nem merültek fel és egyáltalán nem volt szó a magyar részvételről az afganisztáni rendfenntartásban – mondta Kovács László külügyminiszter, aki elkísérte útjára a miniszterelnököt. Felröppent az a hír, hogy a rakétavédelmi rendszer kapcsán Magyarországra telepítenének különböző – amerikai katonák által üzemeltetett – berendezéseket, ám ezt Medgyessy cáfolta. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerint viszont – aki az MTV Híradójának nyilatkozott – a magyar kormánynak nem kellene sokáig késlekednie, hogy részt vesz-e az Egyesült Államok rakétavédelmi programjában, ha erre hivatalos felkérést kapna.
A látogatás érdekes mozzanata volt a szombati vacsora, amelyet a washingtoni tárgyalásai befejeztével New Yorkba visszatérő kormányfő tiszteletére adott Donald Blinken volt budapesti amerikai nagykövet.
*
Sosem szabad elfelejteni mindazt, ami miatt ezt a múzeumot létrehozták – jelentette ki Medgyessy Péter miniszterelnök szombaton délelőtt, miután megtekintette a washingtoni holokausztmúzeumot. A kormányfőt Katona Ferenc levéltáros vezette végig a termeken, de volt, ahol félbeszakította magyarázatát, elhallgatott, látva a miniszterelnök megindultságát, megrendültségét. Medgyessy Péter rövid beszédet is mondott. „Meghajtom fejem azok előtt, akik szenvedtek, akik túlélték, s akik nem, zsidó emberek előtt, roma emberek előtt, mindenki előtt, akit üldöztek, mert másnak minősítettek. Nincs más, csak mi vagyunk, egyformák vagyunk, és ami történt, soha többé nem ismétlődhet meg. Új generációk nőnek fel, s fontos, hogy lássák ezt a múzeumot, és tudják, mi történt, mert ez garancia lehet arra, hogy mindez soha többé ne ismétlődhessen meg” – jelentette ki. Medgyessy Péter után néhány szót mondott Tom Lantos, a képviselőház külügyi bizottságának rangidős demokrata tagja, aki az egyetlen holokauszttúlélő az amerikai törvényhozásban. Tom Lantos történelmi pillanatnak nevezte a magyar miniszterelnök látogatását a múzeumban, ami új kapcsolatok kezdetét jelzi a valóban demokratikus Magyarország és az Egyesült Államok között. A kongresszus nevében kijelentette:
– Büszkék vagyunk, hogy Magyarország a szövetségesünk.
A magyar delegációnak az volt a fő célja, hogy megszilárdítsa az euroatlanti szövetséghez fűződő kapcsolatokat, a külpolitikai és politikai stratégiai kérdések mellett azonban nagy súlyt helyezett a gazdasági kapcsolatok megerősítésére is – mondta Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter azt MTI-nek szombaton. Magyarország olyan időszakban csatlakozik az Európai Unióhoz, amelyet alapvetően a tőkebefektetések szabadsága, a globalizáció jellemez. A magyar gazdaság szerkezeti átalakulásában a befektetők játszották a döntő szerepet. Lényeges, hogy a befektetési lendület megmaradjon – fejtette ki Csillag István, aki megbeszéléseket folytatott az üzleti élet szereplőivel is. A kereskedelmi kamarában Medgyessy Péter miniszterelnökkel együtt ismertette az új, alapvetően liberális elvekre épülő magyar gazdasági stratégiát, amelynek egyik pillérét a magyar–amerikai gazdasági kapcsolatok jelentik. A befektetőkkel folytatott eddigi tárgyalások arról győzték meg, hogy aki már Magyarországon van, az hajlandó a további beruházásokra megfelelő jogbiztonság, kiszámítható támogatási rendszer esetében. Csillag István a hét első felében is az Egyesült Államokban marad, befektetési és kereskedelmi szemináriumon vesz részt, illetve befektetőkkel tárgyal New Yorkban és New Jerseyben, immár azzal a kedvező politikai hátszéllel, amelyet a magyar kormányfő washingtoni fogadtatása jelent – írta az MTI.
Medgyessy Péter hazautazása előtt visszautazott New Yorkba, ahol felkereste a szeptember 11-i terrortámadásban földig rombolt Világkereskedelmi Központ helyén tátongó óriási gödröt, majd a közeli Battery Parkban koszorút helyezett el annál a négy méter átmérőjű földgömbszobornál, amely a Világkereskedelmi Központ két toronyépülete között állt, és a romok alól került elő. A koszorún a következő szöveg olvasható: Osztjuk a fájdalmat és a szabadság iránti elkötelezettséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.