Vélt nyomás Amerikából

Megalapozatlanok azok a megállapítások, hogy a magyar–amerikai kapcsolatok válságban vannak, s hogy sürgős beavatkozást igényelnek – nyilatkozta lapunknak Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, volt külügyi államtitkár, aki a napokban tért vissza tengerentúli látogatásáról.

2002. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt elismerte, hogy a svéd Gripen vadászgépek kérdése volt az egyetlen probléma a két ország kapcsolataiban, ám ennek beszerzését mára a washingtoni adminisztráció is megértette. Hiába tesznek úgy magyar kormányzati körökben, mintha indokolt lenne amerikai „parancsra” a szerződés felbontása, a valóság nem tükrözi ezt az állítást. Ám arra, hogy ez a szándék valós, mi sem jobb példa, mint hogy a magyar származású Tom Lantos demokrata képviselő – aki külügyi kérdésekben roppant befolyásos – kijelentette: „Biztos vagyok benne, hogy Medgyessy Pétert meg tudom győzni.” Németh Zsolt figyelmeztetett arra, hogy a Gripen-szerződés felmondásának rendkívül káros következményei lennének Magyarország megbízhatóságára, szavahihetőségére nézve, különös tekintettel a küszöbön álló európai uniós csatlakozásra.
A fideszes politikus amerikai tárgyalásain az afganisztáni műveletekben történő magyar részvétel is szóba került. Emlékeztetett arra, hogy a felkínált magyar orvoscsoportot a szövetségesek ugyan nem vették igénybe, a NATO-ban először Orbán Viktor volt kormányfő szorgalmazta, hogy az Amerika elleni terrortámadásra reagálva léptessék életbe a washingtoni szerződés ötödik cikkelyét. Noha magyar katonákat nem vezényeltek Afganisztánba, a tárgyalásokon az amerikai partnerek elismerően szóltak a balkáni békefenntartásban játszott kiemelkedő magyar szerepről.
Pozitívnak értékelte ugyanakkor az iraki válság megoldásával kapcsolatos amerikai erőfeszítéseket a bizottsági elnök. Mint mondta, ezek stratégiai értelemben elsősorban arra irányulnak, hogy elkerülhető legyen a transzatlanti feszültség, illetve hogy a válság muzulmán–keresztény konfliktussá terebélyesedjen. Németh meggyőződését fejezte ki, hogy a prágai NATO-csúcs zárónyilatkozata kiegészül majd az iraki konfliktussal kapcsolatos egységes transzatlanti állásfoglalással is.
Tengerentúli tárgyalásain Németh megbeszéléseket folytatott Oroszországról is. Szeptember 11-ét követően a Nyugat részéről látványos orientációváltás következett be, ennek következtében Moszkva szabadabb kezet kapott a gazdasági kérdésekben és a volt szovjet térséggel kapcsolatos politikájában is. Magyarország egyetért ezzel, de csak akkor, ha a balti államok NATO-csatlakozását nem kötik feltételekhez, Ukrajna és Grúzia szuverenitását nem fenyegeti veszély, és a mértékletesség lesz a vezérelv Csecsenföldön. A fokozódó orosz tőkeexport csak akkor fogadható el, ha annak eredete átlátható, ám mint egy minapi Medgyessy-beszédből kitűnt – tette hozzá Németh Zsolt –, a jelenlegi kormányzat megnyilatkozásai a szükséges elővigyázatosság hiányáról tanúskodnak. Figyelmeztetett: nehogy az ügynökbotrány oltárán indokolatlan engedményeket tegyenek külpolitikai partnereinknek.

A miniszterek kerülik a bizottságot. Németh Zsolt felháborodását fejezte ki amiatt, hogy a külügyi bizottság előtt nem hajlandó megjelenni az utóbbi időben sem a külügy-, sem a honvédelmi miniszter, noha törvény kötelezi beszámolásra őket. Kovács László és Juhász Ferenc nagyon sajátos jogértelmezést folytat – mondta a bizottság elnöke, aki szerint nem tűrhető, hogy a testületnek külföldi lapokból kell értesülnie egy afganisztáni magyar kontingens felajánlásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.