A digitális tévéé a jövő

A digitális technika bevezetésével a hagyományos televíziós és rádiós szolgáltatások alkalmazási köre jelentősen bővül, javul a kép- és hangminőség. Magyarországon az Antenna Hungária Rt. 2001 októberében helyezte üzembe kísérleti jelleggel az első digitális adóberendezést. A hazai infrastruktúra kiépítése húszmilliárd forintba kerülhet, amennyiben az állam is támogatja a fejlesztéseket, a sugárzás 2004-től indulhat Budapest környékén, az országos hálózatot 2006–2008 között fokozatosan terjesztenék ki.

–
2002. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy alakították ki a digitális földfelszíni televíziós műsorszórás (DVB-T) szabványait, hogy alkalmasak legyenek azokra a hagyományos szolgáltatásokra, amelyeket az analóg rendszerek biztosítanak, ezenfelül számos új megoldásra is lehetőséget nyújtsanak. A digitális jelek jó zavarvédettsége miatt és az alkalmazott hibajavításoknak köszönhetően állandó és kitűnő kép- és hangminőség biztosítható, megszűnik a szellemkép. Ugyancsak az előnyök közé sorolható, hogy egy analóg adás helyén 4-6 digitális műsor sugározható, a programkínálat bővülésével új tematikus csatornák indíthatók, több lehetőség adódik a regionális és helyi televíziózás számára, és a normál műsorok mellett számos kiegészítő információt biztosít a digitális technika, például a címére vagy a tartalomra vonatkozóan. A néző akár menülistából is kiválaszthatja a műsort, a kép- és a hangminőséget az sem befolyásolja, ha tömegközlekedési járműben vagy személyautóban ül. Mivel egy-egy műsorcsomagot minden adó- és átjátszóállomás azonos frekvencián sugároz, a néző az ország bármely pontján könnyen megtalálhatja kedvenc adásait. A digitális adások vételéhez egy úgynevezett Set-Top-Box berendezés szükséges, amely az érkező digitális jeleket veszi és feldolgozza, majd a kimenetén analóg jellé alakítva továbbítja a tévékészülék felé. Jelenleg ezek a berendezések nem olcsók, ám a kereslet felfutásával – mint ezt a nyugat-európai tapasztalatok bizonyítják – az átlagfogyasztó számára sem válnak elérhetetlenné.
Nyugat-Európában a ’90-es évek második felében indultak az első kísérleti DVB-T sugárzások, majd 1998-ban elsőként Nagy-Britanniában kezdődött meg a rendszeres digitális műsorszórás, az angol példát Svédország, Spanyolország és Finnország követte. Elemzők szerint 2003–2005 körül várható a digitális földfelszíni sugárzás tömeges elterjedése.
Hazánkban elsőként a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesületen belül létrejött a DVB Kör vizsgálta meg a bevezetés lehetőségeit. Az Antenna Hungária Rt. 1999 júliusában indította az első kísérleti adást, 2001 októberében pedig üzembe helyezte az első hazai digitális adóberendezést. A kutatások során – amihez az Országos Rádiós és Televíziós Testület, illetve a nyáron megszűnt Informatikai Kormánybiztosság biztosított 350 millió forintot a cég saját forrásain túl – azonban kiderült: az országos hálózat kiépítéséhez mai áron mintegy 20 milliárd forint értékű beruházás szükséges. A terv szerint a kormányzati döntést követően 2004-től Budapesten és 20-30 kilométeres körzetében indulhat a sugárzás, amit 2006–2008 között fokozatosan országosan is kiterjesztenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.