A dolgozók ellenzik a Dunaferr eladását

Demonstrációt tartott tegnap a Dunaferr Vasasszakszervezet (DVSZ) és ifjúsági szervezete (DISZ) az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. székháza előtt Budapesten. A 85 demonstráló egyenként 100-100 munkavállalót képviselt, s azt követelte: a Dunaferrben az állami tulajdon a privatizáció után is meghatározó mértékű maradjon.

Hunyor Erna
2002. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megelégelve a kormány döntéshalogató magatartását, demonstrációt szervezett a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. szakszervezete a vagyonkezelő székháza elé. Bálint Mihály, a DVSZ elnöke petíciót olvasott fel a tüntetők és Vásárhelyi István, az ÁPV Rt. elnökhelyettese előtt, amelyben követelték: mielőbb döntsön a kormány az acélmű sorsáról, a Dunaferrben az állami tulajdon meghatározó mértékben maradjon meg egy esetleges privatizáció után is, a döntéshozók vegyék figyelembe a munkavállalói érdekképviseletek javaslatait, és a kormány tartsa be ígéreteit.
Ezt követően átadták azokat az aláírásgyűjtő íveket, amelyeket 16 ezer dunaújvárosi lakos és dunaferres munkavállaló írt alá.
Bálint Mihály emlékeztetett: a Dunaferr bértárgyalásait – munkáltatói javaslatra – mindaddig szüneteltetik, amíg a Dunaferrel kapcsolatos kormánydöntés meg nem születik. Ugyanakkor nem fogadják el, hogy ne legyen bérfejlesztés 2003-ban, hogy ne legyen szabadságos és karácsonyi bér, illetve hogy az aktív dolgozók szociális juttatásai, valamint a nyugdíjasok támogatásai drasztikusan csökkenjenek.
Vásárhelyi István elmondta: tudomása szerint még karácsony előtt dönt a kormány a Dunaferr sorsáról.
Ezt követően Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. igazgatóságának elnöke fogadta a szakszervezetek vezetőit, és átvette a petíciót.
Bálint Mihály elmondta: Mészáros Tamás ígéretet tett arra, hogy a főtulajdonos mindent elkövet azért, hogy a szakszervezeti javaslatok a Dunaferr-rel kapcsolatos döntésekben megjelenjenek, ám nem kívánta magát elkötelezni amellett, hogy olyan ígéreteket tegyen, amelyeket a későbbi kormánydöntés nem igazol. Bálint Mihály hangsúlyozta: azért döntöttek a demonstráció mellett, mert a gyár sorsát illető kormánydöntés hónapok óta csúszik. S ez idő alatt az a februári miniszterelnöki ígéret, miszerint az állami tulajdon a Dunaferrben megmarad, illetve a privatizáció során is legalább 25 százalék plusz egy szavazat lesz ez a résztulajdon, mára megváltozott. Az ÁPV Rt. elnöke ugyanis októberben már azt nyilatkozta, hogy az állam nem akarja a Dunaferrt megtartani.
Mészáros Tamás egy lapunknak adott interjújában elmondta: a kormány azt várja el az ÁPV Rt.-től, hogy ne a vagyonkezelésre, hanem a privatizációra helyezze a hangsúlyt. A Dunaferr esetében pedig a kormány hozza majd meg a végső döntést, hogy a cég száz százalékát értékesíteni kívánja, vagy egy bizonyos hányadot megtart. A privatizáció során azon lesz az ÁPV Rt., hogy ne olyan vevőnek adják el a céget, amely leépíti a Dunaferrt amiatt, hogy piacot vásároljon, hanem tovább működteti. Úgy vélte: szerződés kérdése, hogy milyen garanciákat kötnek ki, és hogyan érvényesítik azokat.
Ma folytatja a korábban felfüggesztett rendkívüli közgyűlését a Dunaferr. Lapunk információi szerint a dunaújvárosi közgyűlés feltételekkel járult hozzá, hogy a 15 százalékban tulajdonos dunaújvárosi önkormányzat képviselője, Kálmán András polgármester igennel szavazzon a Dunaferr Rt. mai közgyűlésén az Acélművek Kft. részvénytársaságba való beolvadásáról. Az egyik feltétel az, hogy az ÁPV Rt.-nek garanciát kell vállalnia arra: ha az állami és az önkormányzati tulajdonrész együtt 25 százalék plusz egy szavazat alá csökken, akkor a beolvadáskori értéken kivásárolják az önkormányzat részvénypakettjét. Ezzel a kitétellel kívánják elérni, hogy valóban befolyásoló tulajdonrész maradjon állami és önkormányzati kézben.
A másik feltétel szerint a szervezeti átalakítás során az ÁPV Rt.-nek biztosítania kell: csak úgy történhetnek elbocsátások, hogy a menesztett munkavállalókat a foglalkoztatási társaságok legalább két éven keresztül alkalmazzák. Erre a célra egyébként 2003-ra hatmilliárd forintot kért a Dunaferr.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.