Az MNB gátat vet a nagyobb inflációnak

Nemcsak illetlen, de értelmetlen is a jegybank hozzájárulását kérni az infláció felpörgetéséhez, a jelenlegi laza fiskális és jövedelempolitika támogatásához – mondta Járai Zsigmond, az MNB elnöke az Országgyűlés gazdasági bizottságában. A jelen lévő vállalkozói szövetségek képviselői viszont a monetáris tanács átalakítását és „szolid” inflációemelést sürgettek.

Binder István
2002. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthetetlen, hogy politikusok, cégvezetők, közgazdászok – közte volt jegybanki szakemberek – miért kommunikálnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyilatkozataival ellentétben úgy, hogy a magasabb infláció segítheti a gazdaság növekedését – fogalmazott Járai Zsigmond, a jegybank elnöke a gazdasági bizottság előtti meghallgatásán. A helyzet súlyosságának illusztrálására rámutatott: a Tárki egy friss felmérése szerint a magyar lakosság novemberben a következő egy évre átlagosan 12 százalékos mértékű pénzromlást vár, miközben a mértékadó gazdasági szakértők öt százalék körülit vetítenek előre. A jegybankkal szembeni fellépés hiteltelenné, kockázatosabbá próbálja tenni az MNB monetáris politikáját, noha az inflációs sarokszámokat a jegybank a kormánnyal közösen alakította ki és vállalta – a 2007-re tervezett monetáris csatlakozás kapcsán – az Európai Unió felé is.
Járai újra nyomatékosította: monetáris lazítás csak akkor lehetséges, ha a költségvetés GDP-arányos hiánya 2003-ra nem haladja meg a 4,5 százalékot, a bérkiáramláshoz képest javul a termelékenység és kedvezőbb lesz a nemzetközi gazdasági környezet is. Az erős forintárfolyam ma kényszerűen ellensúlyozza a költségvetési deficit nyomását. Az infláció felpörgetése a társadalom egészére a létező legrosszabb megoldás lenne, ezért azt a jegybank akkor sem vállalja, ha ez egyes érdekcsoportok törekvéseivel ütközik. Tízszázalékos forintleértékelés itthon például azzal járna, hogy az uniós csatlakozás időpontjában a hazai alkalmazottak átlagos havi keresménye a mai 500 helyett csak 450 euró lenne.
Az MNB elnöke felidézte: 1995-ben a forint kilencszázalékos leértékelése tíz százalékkal dobta meg az inflációt, mivel az importőrök azonnal megemelték áraikat a lakosság és a nagyfogyasztók felé. Az jelenlegi erős forint miatt viszont az importőrök – például a benzin behozatalánál – olcsóbban szerezhetik be az árukat külföldről, és adhatják azokat tovább. Az exportálók vesztesége is viszonylagos, hiszen a kivitel közvetett importhányada legalább ötven-hatvanszázalékos. Nem bizonyos az sem, hogy az exportképesség romlása munkahely-leépítésekkel jár – hangsúlyozta a jegybankelnök –, hiszen maga a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium is jövőre az ideinél 40 ezerrel több munkahellyel számol egy előrejelzésében.
Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke – akivel ellentétben a fórumon a munkavállalók képviselői nem lehettek jelen – úgy vélte: törvénymódosítással kellene szabályozni, hogy a munkaadók képviselői is helyet kaphassanak az MNB kamatdöntéseit megszabó monetáris tanácsban. Hozzátette: a forint árfolyamsávját maximum plusz-mínusz nyolcszázalékosra lehetett volna kiszélesíteni a 15 százalékos mérték helyett, a vállalkozói szféra ennyit viselt volna el. Székely Péter, a Magyar Külgazdasági Szövetség vezetője szerint „szolid, átmeneti” inflációnövekedéssel kellene fokozni az ország versenyképességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.