Salamon László, a Fidesz képviselője a tegnapi tanácskozás után úgy nyilatkozott: a korábbi politikai megállapodásnak megfelelően az uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás szövegéből ki kell venni azt a három pontot, amelyek nem köthetők közvetlenül az integrációhoz.
Az MSZP-t képviselő Vastagh Pál úgy vélte, súlyos szakmai fogyatékosságai vannak a Fidesz-javaslatnak, amely szerint koherenciazavar miatt kell kivenni a törvényszövegből a kifogásolt részeket, vagyis a menekültügyet, a miniszterek rendeletalkotási jogkörét és az egyéb nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartást. – Nem mondja ki a négypárti megállapodás, hogy abban a három szakaszban, amelyben nem volt egyetértés, a rendezésnek az az egyetlen lehetséges módja, ha ezeket elhagyjuk a szövegből – hangsúlyozta a politikus.
– A tárgyalások jegyzőkönyve egyértelműen bizonyítja, hogy melyek azok a kérdések, amelyekben a pártok, valamint a kormány megállapodott, s amelyet maga Medgyessy Péter is ellátott kézjegyével. Hazug és álságos az a kormánypárti magyarázkodás, hogy az új szempontok felvétele a normaszövegbe nem sérti a megállapodást – olvasható a Fidesz-frakció közleményében. „A Fidesz számára egyértelművé vált: az MSZP–SZDSZ-kormánynak semmi sem drága, hogy költségvetési kudarcait leplezze, ezért Magyarország uniós csatlakozását kockáztatva belpolitikai vihart kavar az alkotmánymódosítás kapcsán. Hangsúlyozzák: a Fidesz minden további feltétel nélkül kész megszavazni az alkotmánymódosításnak a négy parlamenti párt és a kormány által december 2-án elfogadott és aláírt változatát.
Lapunk úgy értesült, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök a jövő kedden mindenképpen tető alá akarja hozni az alkotmánymódosítást, ezért kész a további kompromisszumokra az ellenzékkel. Ezt igazolja, hogy Nyakó István, a szocialista párt szóvivője tegnap este arról tájékoztatta az MTI-t: újabb négypárti egyeztetést kezdeményez az MSZP. Nyakó leszögezte: az MSZP szakmai szempontból továbbra is indokoltnak tartja a Fidesz által vitatott bekezdések megőrzését, de „az okos enged” népi bölcsességet megfogadva a nemzet érdekeit, a csatlakozás történelmi jelentőségét szem előtt tartva kész megvizsgálni a kompromisszum lehetőségét.
***
A vitatott három passzus
1. paragrafus. „A Magyar Köztársaság valamely nemzetközi szervezetben való részvétele érdekében nemzetközi szerződés alapján – az abban meghatározott körben – a jogalkotó hatáskör kivételével egyes, alkotmányból eredő hatásköreinek gyakorlását a nemzetközi szervezet részére átengedheti vagy e hatásköröket a nemzetközi szervezet többi tagjával közösen gyakorolhatja.”
8. paragrafus. „A kormány tagjai magasabb szintű jogszabály felhatalmazása alapján – feladatuk ellátása körében – rendeleteket adhatnak ki, amelyek törvénnyel vagy a kormány rendeletével nem lehetnek ellentétesek. A rendeleteket a hivatalos lapban ki kell hirdetni.”
9. paragrafus. „A Magyar Köztársaság a menekülők védelmét nemzetközi kötelezettségeinek megfelelően biztosítja.”
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
