Bizonytalan a sertéságazat jövője

Megfelelő támogatási feltételek mellett megőrizheti versenyképességét a magyar sertéságazat az Európai Unióban is. Ellenkező esetben azonban komoly gondokkal kell számolnia. A belpiaci egyensúly és a hazai termelők biztonságának érdekében az importfeltételeken is szigorítani kellene – állítják ágazati szakértők.

Nagy Ottó
2002. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban a sertéságazat támogatása az idén nem éri el a nyolcmilliárd forintot, holott a WTO az ágazat árbevételének öt százalékában szabta meg az exporttámogatási keretet. Mivel a termékpálya tavalyi bevétele meghaladta a 400 milliárd forintot, így elvileg a támogatás összege elérhetné a 22,5 milliárd forintot is – tájékoztatott tegnap Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) titkára. Más exportőr országok a magyar támogatás többszörösét fordítják exporttámogatásra, ami a világpiacon rontja a mi helyzetünket. Ráadásul a sertéságazat a négyévenként kialakuló világméretű túltermelés mélypontján van, ami azért okoz nekünk problémát, mert minden harmadik Magyarországon tartott sertés vagy élve vagy feldolgozott formában exportra kerül – tette hozzá Zádori.
Igaz ugyan, hogy jelenleg a hazai hasított félsertés ára magasabb a világpiacinál, de csak így biztosítható a feldolgozók számára szükséges alapanyag-mennyiség, illetve a termelők számára minimális jövedelem. Természetesen ez az állapot csak sorozatos piaci beavatkozások során volt elérhető – ismertette a VHT titkára. Elmondta: az elmúlt hetekben az agrártárca 1,5 milliárd forintos támogatást nyújtott a termelőknek, amit ez év végéig a terméktanács saját intervenciós kaszszájából 1,8 milliárd forinttal egészít ki. A következő évtől a VHT teljesen zárttá akarja tenni a termékpályát annak érdekében, hogy csak azok kaphassanak állami támogatást, akik tagjai a terméktanácsnak. Ez a lépés segítené az uniós felkészülést, mert így a támogatási pénzek átláthatóan kerülnének az arra jogosultakhoz, és segítené a piac megtisztítását is, mert a termelői kód nélküli áruk, azaz a feketetermékek kiszűrhetők lennének. Utóbbi az élelmiszer-biztonság fontos része. Mindennek megvalósítása érdekében jövőre megkezdi működését az ágazatban az a VHT által kidolgozott komplex módszer, amelynek segítségével ellenőrizhető lesz a termékpálya a sertéstartótól a fogyasztóig – vázolta Zádori László. Hozzátette: annak érdekében azonban, hogy az idei évhez hasonlóan a sertéstartók számára is biztosítható legyen a jövedelmezőség, a jelenleginél több támogatásra van szükség, 14-15 milliárd forintra.
Egyes elemzések szerint az uniós csatlakozás nagy vesztesei közé tartozik majd a sertéságazat is, a VHT titkára szerint versenyképességünk csak abban az esetben lesz tartható, ha az ágazat megfelelő támogatásban részesül, illetve nem özönli el importhús a belpiacot a csatlakozás után. Ismertette: az idén 35 ezer tonna importáru érkezett, és a hét elején cseh élő állatok is megjelentek a magyar paicon, amelyek felvásárlási ára csaknem húsz forinttal maradt el a jelenlegi 285 forintos felvásárlási áraktól. Zádori szerint ezért lassítani kellene az importot, illetve az importengedélyek kiadását a terméktanácsra kellene ruházni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.