Jövőre a csatornadíj 7,5 százalékkal emelkedik, azaz köbméterenként 137,2 forint lesz. Demszky Gábor főpolgármester az inflációt 3 százalékkal meghaladó díjnövekedést a jövőre kezdődő nagyberuházásokkal indokolta. Elmondta: 2003-ben kezdődik a központi szennyvíztisztító építésének előkészítése, a beruházás 103 milliárd forintba kerül. A szemétdíj 10,49 százalékkal emelkedik. A nagyarányú árnövelést szintén a jövő évben kezdődő fejlesztések indokolják. A Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. legnagyobb beruházása a rákospalotai hulladékégető korszerűsítése lesz. A tervek szerint a főváros jövőre száz új szelektív hulladékgyűjtő szigetet hoz létre. A kéményseprés díját nyolc százalékkal emelte meg a közgyűlés, és ugyanennyivel nőnek a temetkezési díjak is. Az infláció alatt, vagyis 3,9 százalékkal emelkedik a vízdíj.
Lapzártánkkor tárgyalta a közgyűlés a BKV-jegyek árának emelését. Az előterjesztés értelmében január 1-jétől 10, július 1-jétől pedig további 5 százalékkal emelkednek a tarifák. A vonaljegyek tehát január 1-jétől 120, júliustól pedig 125 forintba kerülnek. A bérletekért 4450, illetve 4670 forintot kell fizetni, míg a tanuló- és nyugdíjasbérletek ára 1445, illetve 1515 forint lesz.
Demszky Gábor főpolgármester a közgyűlést megelőző sajtótájékoztatóján elsősorban az Orbán-kormányt hibáztatta a közműcégek helyzetéért. Mint mondta, az előző kabinet elsősorban a BKV-t hozta lehetetlen, csőd közeli helyzetbe, de a budapesti címzett támogatások elutasításával a fejlesztések terhét is az önkormányzatra, illetve annak cégeire hárította. Demszky szerint például a BKV esetében az Orbán-kormány döntéseinek következménye csak a tömegközlekedés összeomlása vagy egy jelentős áremelkedés lehet. Az ellenzék az összes díjemelést elutasította.
***
Többmilliós bírság a BKV-nak. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a versenyt korlátozó kartellmagatartás miatt a Budapesti Közlekedési (BKV) Rt.-t 30 millió, illetve három hírlapkereskedő céget további 30 millió forintra bírságolta. Megállapították: a vállalkozások által 1996. január 17-én megkötött megállapodás, amely szerint a BKV csak a Hírker és a Buvahír hozzájárulásával létesíthet további újságárushelyeket a közlekedési társaság területén, versenyt korlátozó megállapodásnak minősül. (H. E.)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
