A levéllel főként a szocialista és szabad demokrata képviselők lelkiismeretére szeretnénk hatni, mert elfogadása esetén a törvény oda vezet, hogy a közoktatási intézmények valójában a drogterjesztők központjaivá válnak – fogalmazott Kemény Győző. Az Értékmegőrzők Civil Szervezet alapító elnöke a veszélyt többek között abban látja, hogy olyan enyhítést iktatnának be a törvénybe, amelynek alapján a csekély mennyiséget termelők, fogyasztók nem lennének büntethetők. Emlékeztetett: rendőri vélemények szerint a törvénytervezet szerinti kis menynyiség megfogalmazás nem szerencsés, mert ha valakit rajtakapnak – hiába tudják róla, hogy nagy terjesztő – mindig annyi kábítószer lesz nála, amely kizárja az intézkedés lehetőségét.
*
Gulyás Dénes operaénekes úgy véli, a tervezett törvénymódosítás ügyében mindenkinek meg kell szólalnia, aki teheti. Mint fogalmaz: nem is akárhogyan kell megszólalni, hanem üvölteni kell, mert abszurdum, ami drogügyben folyik. – Kíváncsi lennék arra, hogy az a „tisztelt honatya úr”, aki hevesen kardoskodik a drogliberalizáció mellett, és azt akarja, hogy ne lehessen büntetni azt, aki „egyszer megbotlik, és kipróbálja”, miként szavazna, ha az ő gyermeke egyszer tág pupillákkal és elborult aggyal menne haza.
Gulyás Dénes szerint a gyermekeink tiszta tekintete, becsületes arca és mosolya nemzeti érték, erre lehet a jövőt építeni. Éppen ezért rendkívül sértőnek és megalázónak tartja, hogy egyesek meg akarják teremteni a lehetőségét, hogy ez az értékünk sérüljön.
*
– A terjesztőket mindenképpen büntetni kell, az iskolákat és környéküket pedig az eddiginél jobban kellene figyelni. Emellett az, hogy a tervezet szerint a saját használatra megvalósuló kistermelés, „a háztáji” szabad, egyszerűen nevetséges – véli Reviczky Gábor szíművész. Azt ugyan elképzelhetőnek tartja, hogy a teljes tiltás nem mindig vezet eredményre, de mint fogalmazott: ez mégiscsak más, mint az Amerikai Egyesült Államokban vagy a peresztrojka idején a Szovjetunióban bevezetett alkoholtilalom. Ha az alkoholt betiltják, biztos, hogy az emberek sokkal többet fognak inni. Ezeknek a törvényeknek semmi értelmük nem volt. A drogot nem szabad legalizálni vagy liberalizálni, mert a függőség hamarabb létrejön. Reviczky több mint egy évtizeddel ezelőtt szívott bele egy marihuánás cigarettába. – Az agyam előbbre járt, mint a szám, és nem tudtam elmondani, hogy mit akarok – meséli. – Ez az egy slukk volt az összes egész életemben, köszönöm szépen, nem kérek belőle.
A közismert színész barátai között nem találkozott ugyan drogosokkal, de a színházi világban tud olyan fiatal balett-táncosról, aki heroinfüggő lett, és tönkrement az élete. Ismert olyan piaci árusokat is, akiknek a gyermekei 20-23 éves korukban a kábítószer miatt haltak meg. Kiemelte: szerinte a legnagyobb veszélyt az rejti magában, ha a drogokat az egyéni problémák megoldására használják. Ekkor különösen nehéz a leszokás. Emellett a bűnözés lehetősége is fennáll, hiszen a drogfüggők mindent elkövetnek, hogy megszerezzék a pénzt a kábítószerre.
*
– Nem is elsősorban volt sportolóként, hanem kétgyermekes édesanyaként szeretnék azok lelkiismeretéhez szólni, akik megszavazni készülnek a jogszabály-módosítást – mondta lapunknak Egerszegi Krisztina úszó olimpiai bajnok. Ahogy fogalmazott: a mai világban annyi a negatív fejlemény, hogy készakarva nem kellene szaporítani ezen negatívumok számát. – Rémülten állok a hallomásból ismert tervezet előtt, hiszen ezáltal éppen a legfiatalabb korosztály kerülhet a legveszélyeztetettebb helyzetbe – véli.
Egerszegi Krisztina tart attól is, hogy – hasonlóan a kelet-európai országokhoz – nálunk is a dílerek zsákmányaivá válnak a 18 éven aluliak, immár szinte állami segédlettel. – A drogozás gyakorlatilag büntetlenné tételével a végén még az lesz a „ciki”, ha valaki egy szórakozóhelyen nem próbálja ki a kábítószert – hívta fel rá a figyelmet, s hozzáfűzte: éppen a tizenévesek védettsége miatt félő, hogy belőlük fogják majd toborozni a dílereket is. A sokszoros olimpiai bajnoknő szerint a sport az a kitörési pont, amely a fiatalokat az élet szeretetére, nem pedig az unalmára taníthatja, hiszen a közösségi lét valódi értékeit nyújtja. Egerszegi Krisztina reménykedik benne, hogy a parlamentben is ülnek olyan képviselők, akik hozzá hasonlóan nem szeretnék, hogy gyermekeik felnőttként már természetes állapotnak tartsák a kábítószerezést.
*
Gyarmati Dezső olimpiai vízilabdabajnok kérdésünkre elmondta: mindenki előtt nyilvánvalóvá kell válnia, hogy az ifjúság amúgy is rossz egészségi állapotát semmi nem tudja olyan hatékonyan rontani, mint a kábítószer. Hozzátette: tudja, hogy a drog sajnálatos világjelenség, így a vele való hadakozás sohasem lehet tökéletesen eredményes, ám a drogozás elnéző támogatásának csak a magyarság mélyebbre lökése lehet az eredménye. Mint mondta, nem lehet törvényszerű, hogy a magyarokat – egészségük, mentális állapotuk lerontásával – szinte másodrendű állampolgárokká tegyék saját országukban. Márpedig a mostani szabályozásnak ez lehet a következménye. Gyarmati Dezső szerint nincsenek olyan elvonó erők, amelyek segítségével a drog elveszítené vonzerejét. Ő ilyennek tartja a testnevelést – a szó valódi, nem is csak az élsporthoz kötődő értelmében. Megdöbbenéssel konstatálja, hogy egyesek igyekeznek elfedni a tényt: a könnyű drogok élvezete az esetek többségében elvezet a kemény kábítószerektől való függésig.
*
– Nem jellemző rám a prüdéria, ám ami a mostani előterjesztésben megnyilvánul, az egyenesen elképesztő – nyilatkozta Demjén Ferenc zenész. Mint mondja, logikusan végiggondolva a kérdést, érthetetlen, miért akarják szinte szabaddá tenni a drogozást. Szerinte ugyanis álszent magatartás, hogy a könnyű drogok veszélytelenebb voltára hivatkoznak, hiszen azoknak, akik a marihuánát, a hasist kipróbálják, a 80 százaléka „benne is ragad” a kábítószerezésben. Utalt arra is, hogy a kormányzat másik argumentációja is fals húrokat penget, mivel közvetett módon nem a fiatalkorú eseti fogyasztókat, hanem a kábítószer-terjesztőket, a dílereket is védené a jogszabály. A dörzsöltebb dílerek törvényszerűen kiveszik majd egy társaságból azokat a tinédzsereket, akik beetetik a közösségekben a többieket. – Ne csodálkozzanak majd azok a kormánypárti honatyák és honanyák, akik áldásukat adják erre a törvényi felpuhításra, hogy ha gyermekük az iskolából majd kissé delíriumos állapotban érkezik haza. S azon se álmélkodjanak, ha az intő szó után a gyerek majd azt vágja a fejükhöz: ti szavaztátok meg – fűzte hozzá Demjén Ferenc. A zenésznek egyébként az a nyugtalanító érzése, hogy a szociálliberális kormányzat ilyen módon akarja megnyerni azokat a fiatalokat, akik netán kevésbé szimpatizálnak működésükkel. Rémálomszerű, rossz vicc az egész – mondta –, mivel a tolerancia ürügyén egy egész generációt tehetnek tönkre. Demjén Ferenc egy tanár barátjának a kifakadását is idézte, aki elkeseredetten annyit mondott: mit csináljak, ha az iskolában kínálgatják majd a gyerekek egymást droggal? Adjak nekik egy intőt? A muzsikus szerint egyébként elsősorban a megelőzésre kellene koncentrálni, ám nemcsak szavakban, hanem tettekben is. Úgy véli, olyan szanatóriumszerű intézeteket kellene létrehozni, amelyekben a fiatalok nem holmi nevelőintézetben, börtönben érzik magukat, hanem valódi oldott terápiát kapnak. – Az előző kormányzat errefelé mozdult el, jobban járnánk, ha folytatódnának a kezdeményezések – összegezte véleményét Demjén.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
