Egyházi pénzek: leszavazott javaslat

A kormánypártok kulturharcos lelkületű egyházellenes politikát folytatnak – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Semjén Zsolt, az Országgyűlés emberjogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságának alelnöke, miután a testület leszavazta Mádl Ferenc köztársasági elnöknek az egyház-támogatási törvény módosítására tett kompromisszumos javaslatát. Semjén jelezte: az Alkotmánybíróság elé viszi az ügyet.

Jezsó Ákos
2002. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leszavazták az egyház-finanszírozási törvény módosítása kapcsán Mádl Ferenc köztársasági elnök által tett kompromisszumos javaslatot az Országgyűlés egyházi ügyekkel foglalkozó bizottságának szocialista és szabad demokrata tagjai tegnap. Az államfő hétfőn egyeztető tárgyaláson fogadta Medgyessy Péter miniszterelnököt, valamint a történelmi egyházak vezetőit. A megbeszélésen a köztársasági elnök javasolta: az egyházak számára legyen választható, hogy az adófelajánláson alapuló egyház-támogatási rendszert veszik igénybe, vagy a népszámlálási adatokon nyugvót. Mádl Ferenc javaslatát tegnap Szászfalvi László (MDF), az Országgyűlés egyházi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke terjesztette a testület elé. Semjén Zsolt (Fidesz) a szavazást megelőző vitában kiemelte: a Magyar Köztársaság elnökének tekintélye áll a javaslat mögött, s a köztársasági elnök iránti tisztelet is azt sugallja, hogy a bizottság tegye lehetővé, hogy az a parlament elé kerülhessen.
Ennek ellenére az összes kormánypárti politikus elutasította a javaslatot, majd a képviselők többsége nemmel szavazott a székesfehérvári bazilika, a nagykanizsai zsinagóga és a budavári Mátyás-templom rekonstrukciójára vonatkozó javaslatról is.
A bizottsági ülés után Semjén Zsolt bejelentette: a közjogi váromány tekintetében komoly alkotmányjogi aggályai vannak a kormány törvényjavaslatával szemben, amelyet ezenkívül diszkriminatívnak is tart. Ha a parlament ezt elfogadja, akkor az Alkotmánybírósághoz fordul. Lapunk úgy tudja, hogy az alkotmányossági kontrollt Salamon Lászlóval (Fidesz) és Szászfalvi Lászlóval közösen kérik. A katolikus egyház nevében Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar titkára már korábban jelezte, hogy szintén az Alkotmánybírósághoz kívánnak fordulni. Semjén Zsolt tegnapi sajtótájékoztatóján a kultúrharc jelének nevezte, hogy a bizottság kormánypárti tagjai leszavazták a köztársasági elnök kompromisszumos javaslatát. Kijelentette: úgy tűnik, csak az a fontos, hogy a katolikus és a református egyház szempontjai ne érvényesüljenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.