1951: Franciaország, az NSZK, Belgium, Luxemburg, Hollandia és Olaszország aláírja a párizsi szerződést az európai szén- és acélközösség (Montánunió) megalapításáról.
1957: A hatok aláírják a római szerződést az Európai Gazdasági Közösség (EGK) megalapításáról. Külön egyezményben megalapítják az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) is.
1968: Létrejön a hatok vámuniója.
1973: Nagy-Britannia, Írország és Dánia belép a Közös Piacba.
1974: Kialakul az Európa Tanács, a közös piaci állam- és kormányfők évente ülésező politikai tanácskozó fóruma.
1979: Létrejön az Európai Pénzügyi Rendszer (EMS) és átváltási mechanizmusa (ERM), központjában a közös értékmérőnek, nyilvántartási egységnek szánt ECU-val. Nagy-Britannia nem csatlakozik.
1981: Görögország csatlakozik az EK-hoz.
1985: Aláírják a római szerződést módosító milánói szerződést az egységes belső piac megteremtéséről 1992. végéig. Kialakulnak a közös külpolitika intézményi keretei.
1986: Spanyolország és Portugália aszimmetrikus feltételekkel csatlakozik az Európai Közösségekhez.
1990: Aláírják a határokon történő ellenőrzések megszüntetéséről szóló schengeni egyezményt. – Nagy-Britannia is csatlakozik az európai pénzügyi rendszerhez és átváltási mechanizmushoz. Az EK-kormányok megkezdik a tárgyalásokat a pénzügyi-gazdasági és a politikai-védelmi uniószerződés tervéről.
1991: Októberben az EK és a héttagú EFTA megállapodik a belső piacát szabályozó elvek alapján. Decemberben az EK állam- és kormányfői a hollandiai Maastrichtban megegyeznek az 1957-es római szerződéssel létrehozott és az 1967-es „egységes okmánnyal” módosított Európai Közösségek helyébe lépő szervezet alapszerződésében, s annak megvalósítandó gazdasági és pénzügyi uniójában.
1993: Január 1-jével létrejön az Egységes Európai Piac és az Európai Gazdasági Térség. Az Európai Közösséget az Európai Unió váltja fel.
1995: Ausztria, Finnország és Svédország az Európai Unió tagja.
1999: Január 1-jével 11 tagállam a maastrichti szerződésnek megfelelően bevezeti a közös valutát, az eurót.
2002: Január 1-jével a készpénzforgalomban is bevezetik a 12 tagú euróövezet közös pénzét, az eurót. Az EU-tagállamok közül Nagy-Britannia, Dánia és Svédország megtartja saját fizetési eszközét, a valutaövezet tagjain kívül Montenegró, Andorra, San Marino, Monaco, Liechtenstein és a Vatikán is használja az eurót. November 18-án az EU-külügyminiszterek értekezletén 2004. május 1-jét javasolták a tagjelölt ország felvételének időpontjául.
Sorra támadják a kereskedelmi hajókat a húszik + videó
