Európa egyesítésének mérföldkövei

2002. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1951: Franciaország, az NSZK, Belgium, Luxemburg, Hollandia és Olaszország aláírja a párizsi szerződést az európai szén- és acélközösség (Montánunió) megalapításáról.
1957: A hatok aláírják a római szerződést az Európai Gazdasági Közösség (EGK) megalapításáról. Külön egyezményben megalapítják az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) is.
1968: Létrejön a hatok vámuniója.
1973: Nagy-Britannia, Írország és Dánia belép a Közös Piacba.
1974: Kialakul az Európa Tanács, a közös piaci állam- és kormányfők évente ülésező politikai tanácskozó fóruma.
1979: Létrejön az Európai Pénzügyi Rendszer (EMS) és átváltási mechanizmusa (ERM), központjában a közös értékmérőnek, nyilvántartási egységnek szánt ECU-val. Nagy-Britannia nem csatlakozik.
1981: Görögország csatlakozik az EK-hoz.
1985: Aláírják a római szerződést módosító milánói szerződést az egységes belső piac megteremtéséről 1992. végéig. Kialakulnak a közös külpolitika intézményi keretei.
1986: Spanyolország és Portugália aszimmetrikus feltételekkel csatlakozik az Európai Közösségekhez.
1990: Aláírják a határokon történő ellenőrzések megszüntetéséről szóló schengeni egyezményt. – Nagy-Britannia is csatlakozik az európai pénzügyi rendszerhez és átváltási mechanizmushoz. Az EK-kormányok megkezdik a tárgyalásokat a pénzügyi-gazdasági és a politikai-védelmi uniószerződés tervéről.
1991: Októberben az EK és a héttagú EFTA megállapodik a belső piacát szabályozó elvek alapján. Decemberben az EK állam- és kormányfői a hollandiai Maastrichtban megegyeznek az 1957-es római szerződéssel létrehozott és az 1967-es „egységes okmánnyal” módosított Európai Közösségek helyébe lépő szervezet alapszerződésében, s annak megvalósítandó gazdasági és pénzügyi uniójában.
1993: Január 1-jével létrejön az Egységes Európai Piac és az Európai Gazdasági Térség. Az Európai Közösséget az Európai Unió váltja fel.
1995: Ausztria, Finnország és Svédország az Európai Unió tagja.
1999: Január 1-jével 11 tagállam a maastrichti szerződésnek megfelelően bevezeti a közös valutát, az eurót.
2002: Január 1-jével a készpénzforgalomban is bevezetik a 12 tagú euróövezet közös pénzét, az eurót. Az EU-tagállamok közül Nagy-Britannia, Dánia és Svédország megtartja saját fizetési eszközét, a valutaövezet tagjain kívül Montenegró, Andorra, San Marino, Monaco, Liechtenstein és a Vatikán is használja az eurót. November 18-án az EU-külügyminiszterek értekezletén 2004. május 1-jét javasolták a tagjelölt ország felvételének időpontjául.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.