Év végi hajrá a T. Házban

Ma tartja idei utolsó ülését az Országgyűlés. A képviselők többek között döntenek a jövő évi költségvetésről, a Btk. drogszabályainak módosításáról, az új történeti levéltár létrehozásáról és a közéleti szereplők állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozatalát szabályozó javaslatról.

2002. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előzetes tervek szerint ma a napirend előtti felszólalásokat követően először az országgyűlési biztosok beszámolóiról határoz a T. Ház, ezután kerülnek terítékre az úgynevezett ügynöktörvények. A képviselők ezt követően döntenek a büntető jogszabályok drogpasszusairól. (A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) tegnap estig már több mint százezer aláírást gyűjtött össze a büntető törvénykönyv (Btk.) drogfogyasztásra és -terjesztésre vonatkozó módosítása ellen. A Fidesz név szerinti voksolást kér a mai végszavazás előtt.)
Ezután a gázközművagyonnal kapcsolatos önkormányzati igények rendezéséről szavaznak. Várhatóan ma módosítja a parlament a géntechnológiáról, illetve az állatvédelemről szóló törvényeket. Jogszabály születik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalról (APEH), amelynek bűnügyi igazgatósága – a Medgyessy-kormány szándéka szerint – megszűnik; az adórendőrség feladatait az Országos Rendőr-főkapitányság pénzügyi nyomozó szerve veszi át. Az idei utolsó törvényhozási feladatként a jövő évi költségvetés végszavazása vár a honatyákra. Az ülés rendhagyó eleme, hogy miután a kormánypárti honatyák lemondtak interpellációs jogukról, csak ellenzéki beadványok hangzanak el.
*
A T. Ház ma dönt az ügynöktörvény-javaslatokról. A Fidesz és az MDF mindkét előterjesztésre – a Történeti Hivatalt felváltó egységes levéltár létrehozását célzó és az átvilágítási javaslatra egyaránt – nemmel szavaz. A demokrata fórum már azt is bejelentette: Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz fordulnak, kérve, hogy az ügynöktörvények kihirdetését megelőzően azokat előzetes normakontrollra küldje meg az Alkotmánybírósághoz.
Az SZDSZ a levéltári indítványt a jelek szerint támogatja, a másik javaslatra azonban, úgy hírlik, a nem gombot nyomják majd meg. Emlékezetes, miután a múlt héten kiszivárgott, hogy az SZDSZ nem szavazná meg az átvilágítási indítványt, a szocialisták kezdeményezésére a parlament elhalasztotta a döntést. Ezután tudomásunk szerint formális egyeztetést ugyan nem tartottak a két párt delegáltjai, ám pártvezetői szinten az elmúlt hét végén háttérmegbeszélések folytak. Ennek ellenére úgy tűnik, nem született megegyezés az ügyben, az előterjesztő nem vonta vissza javaslatát.
Lapunk szocialista körökből is úgy értesült, hogy tegnap estig nem egyezett meg az MSZP és az SZDSZ a mai szavazásról. Wiener György (MSZP) szerint azonban ma reggelig még sok minden eldőlhet. A képviselő nem tartaná jónak, ha annyi előkészítés után a parlament leszavazná a javaslatot. Ennél még az is jobb lenne, ha elhalasztanák a döntést – tette hozzá. Ugyanakkor a legjobb megoldásnak azt tartaná, ha a szabad demokraták úgy döntenének: támogatják az előterjesztést.
Wiener kifejtette: ha a parlament elfogadja mindkét törvényt, akkor is jó eséllyel lehet számítani arra, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök nem fogja azt aláírni. Az MDF már jelezte, hogy a kihirdetés előtt a köztársasági elnökhöz fordul, és a jogszabályokkal kapcsolatban többen több alkotmányossági kifogást fogalmaztak meg.
A képviselők ma döntenek a jövő évi költségvetésről is. A tervezettel kapcsolatban a legutóbbi vita azért robbant ki, mert Pető Iván (SZDSZ) – akinek apja szerepel a kiállításon, de nem mint áldozat, hanem mint ávós – benyújtott egy olyan módosítást, amely szerint a Terror Háza múzeum támogatása felére csökkenne jövőre, és amelyet a kormánypárti többség elfogadott. Halász János (Fidesz) koherenciazavarra hivatkozva módosító indítványt nyújtott be, amely szerint az eredeti támogatás járna az intézménynek. Wiener György szerint viszont nem szerencsés az az utóbbi időben kialakult gyakorlat, hogy koherenciazavarra hivatkozva az utolsó pillanatban politikai szándékkal módosító javaslatok születnek. Az alkotmánymódosításhoz a végszavazás előtt benyújtott indítvány sem szűrt ki jogi értelemben törvények közötti ellentmondást – fejtette ki. Arra a kérdésre, hogy a költségvetési törvény részeként mégiscsak nagyobb a garancia arra, hogy a Terror Háza megkapja a teljes támogatást, azt válaszolta: például a költségvetési tartalékról is törvényi felhatalmazással rendelkezik a kormány.
Ma szavaz a T. Ház a büntető törvénykönyv módosításáról is. Mint ismert: a parlament korábban már átírta az igazságügy-minisztérium (IM) előterjesztését, például a 14 éven aluliak sérelmére elkövetett bűncselekmények ügyében. Az IM – arányosítás címszóval – az ilyen cselekmények büntetési tételét csökkenteni szerette volna, de a képviselők kitartottak a súlyosabb megítélés mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.