Figyelmeztetés Európának

Népek és nemzetek Európáját akarjuk. A jelenlegi EU nem más, mint gazdasági és politikai elitek ügylete – így kezdődik a koppenhágai deklaráció szövege, amelyet tegnap véglegesített harminc euroszkeptikus és eurorealista értelmiségi a dán fővárosban.

2002. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koppenhága. A deklaráció kiáll a demokrácia, az ENSZ-alapokmányban foglalt önrendelkezés és a globális szolidaritás mellett, megállapítva, hogy a fenntartható fejlődés és a világbéke a nemzetközi és emberi jogok, a környezetvédelem tiszteletben tartásával garantálható. A deklaráció megfogalmazói úgy vélik: az EU és az Európa jövőjéről döntő konvent rossz úton jár, amikor olyan európai szuperállam megteremtésén gondolkodik, amely lényegében egy szövetségi állam jellemzőivel bír. Megállapítják azt is, hogy a csatlakozni kívánó országok igazságtalan, rövidlátó elbánásban részesültek, s a tárgyalások egyoldalú diktátumoknak minősíthetők. Nem véletlen – állapítják meg –, hogy „bővítésnek” hívják a folyamatot, nem pedig egyesítésnek. A bírálatok mellett a deklarációt szövegező harminc értelmiségi ajánlásokat is megfogalmazott a rugalmas demokrácia szellemében. Eszerint döntési lehetőséget kell biztosítani a résztvevők számára, tekintetbe véve a véleménykülönbségeket. A deklarációt tegnap átadták a dán külügyminiszternek, aki továbbadja azt a csúcs résztvevőinek. A nyilatkozat főbb pontjait pénteken hirdetésként teszik közzé a legnagyobb dán lapokban.
Ivar Raig, a tallinni egyetem közgazdasági fakultásának dékánja úgy foglalta össze a deklaráció célját, hogy azzal figyelmeztetik a régi demokráciákat: a jövőben is meg kell őrizniük a demokratikus döntési mechanizmust. Drude Dahlerup, a politikatudományok professzora, a stockholmi egyetem oktatója lapunknak nyilatkozva felhívta arra a figyelmet, hogy a deklaráció mögött álló mozgalom alulról építkezik, szemben az unióval, melyet felülről érkező politikai akarat épít. Kifejezte aggodalmát a bővítéssel és a tervezett európai alkotmánnyal kapcsolatos referendumok miatt, hogy azokat tisztességtelen körülmények között rendezik meg. A professzor szerint aggályos és a demokráciát fenyegeti, hogy az elit szájíze szerint újra és újra megrendezett népszavazások a választók apátiájához vezetnek. Lóránt Károly közgazdász, a szeminárium magyar résztvevője úgy véli, a deklarációval talán sikerül felhívni a figyelmet arra, hogy a készülő alkotmány nem veszi figyelembe az országok akaratát, szuverenitását. A bővítés jövőjére nézve pedig aggályos, hogy Kelet-Németország jóval több pénzt kapott a felzárkózásra, mint a csatlakozásra váró országok. A politikai okokból siettetett csatlakozás feszültségekhez vezethet. Félő, hogy a nyugatiak még jobban teret nyernek a mi piacainkon, és elképzelhető, hogy a munkaerő nyugatra vándorlással fenyeget. Hasonló aggodalmat válthat ki a földek felvásárlása, de feszültségek forrása lehet az is, hogy a csatlakozást követően az életszínvonal nem nő majd a várt mértékben nőni.

Ki nem utazik Koppenhágába? Nem lesz tagja a koppenhágai EU-csúcsra utazó szlovák kormányküldöttségnek Csáky Pál, a szlovák kormány integrációs kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettese, aki kimaradását „enyhén szólva furcsának találja”. Mikulás Dzurinda miniszterelnök cáfolta, hogy a küldöttség végső összetétele mögött olyan politikai indítékok húzódnak meg, amelyek a magyar kedvezménytörvény miatt közte és az MKP között kialakult feszültséggel hozhatók összefüggésbe. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.