Javulnak az agrárpozíciók?

Az unió által megajánlottnál jobb kvótapozíciókat sikerül kiharcolni az EU-val való tárgyalások során – közölte tegnap Szanyi Tibor, aki egyben felhívta a figyelmet, hogy az így nyert többlettermékeknek piacokat is kell keresni. Az érdekvédelmi szervezetek szorgalmazzák Brüsszelben egy önálló lobbiiroda felállítását.

Nagy Ottó
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vélhetőleg meghaladja a gabona-, a tej-, a marhahús-, és a cukorkvóta az EU-megállapodás során a jelenlegi szintet – jelentette be tegnap Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) politikai államtitkára a civil szervezeteknek tartott beszámolón. Az államtitkár a tejkvóta kapcsán viszont figyelmeztetett, hogy most a jelenlegi termelési szintnél magasabb kvótát kérünk, de az ágazat jelenleg is túltermeléssel küzd, és hiába érünk el a jelenlegi szintnél jobb eredményeket, a kiharcolt többletet értékesíteni is kell valahol.
Az államtitkár a belépés után közölte: az intervenciós támogatások 100 százalékban igénybe vehetők lesznek, a közvetlen kifizetések esetében pedig elmozdulni látszik az EU eredeti álláspontja. Vélhetőleg megrövidül a közvetlen mezőgazdasági kifizetéseknél az átmeneti időszak, amelyet az unió eredetileg tíz évben szabott meg. A megkötendő megállapodás értelmében ez az intervallum várhatóan azonban hat-hét évre módosulhat.
A csatlakozás várható hatásairól Szanyi Tibor úgy nyilatkozott, hogy „ha odafigyelünk a dolgokra és megértjük az idők szavát, akkor sikeresek leszünk az EU-ban”. Hozzátette: az átállás megkönnyítése végett a vidékfejlesztésre szánt összegek jelentős részét át lehet csoportosítani a mezőgazdaság megsegítésére is.
Somogyi Zoltán, az FVM főosztályvezető-helyettese elmondta, hogy a dán javaslat szerint Magyarország borászatát a dél-európai zónába sorolnák, de tíz évig még megengedhető a magyar asztali boroknál a 10,7 százalékos alkoholfok.
A megbeszélésen elhangzott: az érdekvédelmi szervezetek igénylik, hogy Brüsszelben önálló lobbiirodát állítsanak fel állami segítséggel. Szanyi Tibor szerint az irodát fele részben a szervezetek pénzeszközeiből, fele részben pedig állami támogatásból kellene létrehozni.

Gyümölcsöző támogatás. A zöldség- és gyümölcságazat termelési értéke az idén várhatóan 10-15 százalékkal haladja meg a tavalyi 200 milliárd forintot – közölte tegnap Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke. Mártonffy Béla beszámolt arról, hogy szervezetük javaslatot dolgozott ki az ágazat állami támogatására vonatkozóan. Eszerint a következő három évben összesen 52 milliárd forinttal egészítenék ki az ágazat meglévő állami támogatását, amelyből a termelőszervezetek létrehozását, a minőségi termelést és a marketinget segítenék. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.