Vélhetőleg meghaladja a gabona-, a tej-, a marhahús-, és a cukorkvóta az EU-megállapodás során a jelenlegi szintet – jelentette be tegnap Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) politikai államtitkára a civil szervezeteknek tartott beszámolón. Az államtitkár a tejkvóta kapcsán viszont figyelmeztetett, hogy most a jelenlegi termelési szintnél magasabb kvótát kérünk, de az ágazat jelenleg is túltermeléssel küzd, és hiába érünk el a jelenlegi szintnél jobb eredményeket, a kiharcolt többletet értékesíteni is kell valahol.
Az államtitkár a belépés után közölte: az intervenciós támogatások 100 százalékban igénybe vehetők lesznek, a közvetlen kifizetések esetében pedig elmozdulni látszik az EU eredeti álláspontja. Vélhetőleg megrövidül a közvetlen mezőgazdasági kifizetéseknél az átmeneti időszak, amelyet az unió eredetileg tíz évben szabott meg. A megkötendő megállapodás értelmében ez az intervallum várhatóan azonban hat-hét évre módosulhat.
A csatlakozás várható hatásairól Szanyi Tibor úgy nyilatkozott, hogy „ha odafigyelünk a dolgokra és megértjük az idők szavát, akkor sikeresek leszünk az EU-ban”. Hozzátette: az átállás megkönnyítése végett a vidékfejlesztésre szánt összegek jelentős részét át lehet csoportosítani a mezőgazdaság megsegítésére is.
Somogyi Zoltán, az FVM főosztályvezető-helyettese elmondta, hogy a dán javaslat szerint Magyarország borászatát a dél-európai zónába sorolnák, de tíz évig még megengedhető a magyar asztali boroknál a 10,7 százalékos alkoholfok.
A megbeszélésen elhangzott: az érdekvédelmi szervezetek igénylik, hogy Brüsszelben önálló lobbiirodát állítsanak fel állami segítséggel. Szanyi Tibor szerint az irodát fele részben a szervezetek pénzeszközeiből, fele részben pedig állami támogatásból kellene létrehozni.
Gyümölcsöző támogatás. A zöldség- és gyümölcságazat termelési értéke az idén várhatóan 10-15 százalékkal haladja meg a tavalyi 200 milliárd forintot – közölte tegnap Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke. Mártonffy Béla beszámolt arról, hogy szervezetük javaslatot dolgozott ki az ágazat állami támogatására vonatkozóan. Eszerint a következő három évben összesen 52 milliárd forinttal egészítenék ki az ágazat meglévő állami támogatását, amelyből a termelőszervezetek létrehozását, a minőségi termelést és a marketinget segítenék. (MTI)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
