Az Ember Fia Alapítványt kifejezetten azért hoztuk létre, hogy a Szent Korona-szertartásokat és a hozzá kapcsolódó fogadalomtételeket szervezze az egész országban – mondta el a Magyar Nemzetnek Hargitay András. Az első Szent Korona-szertartást még 1980-ban tartották meg, az idei lesz a kilencedik alkalom, a szertartás december 25-én délután 15 órakor kezdődik a Kossuth téren.
Az eddigi szertartások helye és időpontja gyakran változott. Az ezredfordulón, szintén december 25-én, majd 2001-ben húsvétkor és pünkösdkor a Pilisben gyűltek össze a szertartásra, mégpedig Dobogókőn, ugyanis ennek a helynek különleges erőt tulajdonítanak a szervezők. Hargitay András szerint nem véletlen, hogy a dalai láma is ellátogatott oda, „a föld szívcsakrájához”, amikor Magyarországon járt. Volt máshol is Szent Korona- szertartás: a Várban és a Somogy megyei Kaposmérőn is.
Idén karácsonykor történik először fogadalomtétel. Azok a férfiak és nők, akik december 15-ig jelentkeztek az Ember Fia Alapítványnál, ez alkalomból fogadalomlevelet is kapnak. Az Ember Fia Alapítvány elnöke szerint a fogadalom betartásával nemcsak a fogadalmat tevő személy élete válik teljesebbé és jobbá, hanem azé az országé is, amelyben egyre több olyan szellemiségű ember él, akik a fogadalomban megfogalmazott gondolatokat tekintik vezérelvnek életük során – hangsúlyozta Hargitay András.
A Szent Korona-szertartáshoz az alapítvány egy installációt készíttetett. A négy méter átmérőjű, két méter magas építmény a Szent Koronát jeleníti meg, amelyre a szertartás keretében tizenhatan – a koronán ábrázolt szenteket és apostolokat megszemélyesítve – mennek fel és foglalják el a Szent Korona szerinti helyüket. Valamennyien egy-egy üzenet értékű bibliai idézetet olvasnak majd fel. Minél több szent és apostol foglalja el a helyét, annál fényesebb lesz a korona, hiszen az apostolok megszemélyesítői gyertyát tartanak majd a kezükben, és hófehér ruhába lesznek öltözve. A szereplők arcát a Szent Koronán feltüntetett apostoli maszk rejti. Kezükben az égő gyertya azt jelképezi, hogy az apostolok a fényt hozzák le közénk. És mikor megtelik a fénnyel a koronainstalláció, akkor kerül sor a fogadalomtételre.
Az Ember Fia Alapítvány tagjai nagyon fontosnak tartották azt, hogy a fogadalomtételre első alkalommal szent időben, vagyis karácsonykor, szent helyen, vagyis az ország közepének számító – a Szent Koronát őrző – Parlament épülete előtt kerüljön sor.
Hargitay András kuratóriumi elnök elmondta azt is, hogy a Szent Korona-szertartás megrendezésével kapcsolatban felmerült szervezési gondokat a Kossuth térre karácsonyra jégpályát tervező Miniszterelnöki Hivatallal és a főpolgármesteri hivatallal közösen a múlt héten sikerült megoldaniuk.
A Szent Korona-szertartás rendje:
– a koronától indulva a kórus körmenetben megkerüli a teret – a hét stációnál egy-egy ének hangzik el,
– részlet Víg Kristóf–G. Nagy Ilián Szent Korona-miséjéből,
– az apostolok szólítása, szólása,
– három perc imacsend,
– Himnusz,
– fogadalomtétel,
– székely himnusz,
– az apostolok lejönnek a koronáról és elmondják jókívánságaikat,
– zárszó, záró énekek.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot