Kell a Hattyúház-bérlet

A Hattyúház-botrány miatt távozik a területfejlesztési hivatal elnöke – derült ki a tegnapi kormányülés után, ahol a kabinet az agrárrendtartás és a malenkij robot után járó nyugdíj-kiegészítés mellett arról is döntött, hogy két javaslatot nyújt be a parlamentnek az afganisztáni magyar szerepvállalásról.

Czirják Imre
2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kárpótlási folyamat lezárására készül a kormány – mondta tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter. Ennek érdekében az ÁPV Rt. százszázalékos tulajdonában lévő Forrás Rt.-t 18 milliárd forintos, különböző elemekből álló tőkebővítésben részesíti – fejtette ki.
Benyújtotta tegnap a Hattyúház-botrány miatt a lemondását Nagy Sándor, a MeH területfejlesztési hivatalát vezető politikai államtitkár és Hajdú Attila, a hivatal elnöke. Kiss Elemér tájékoztatott arról: a miniszterelnök Nagy Sándor lemondását nem fogadta el, Hajdúét viszont igen. A miniszter elmondta: a területfejlesztési hivatal irodabérlése kapcsán a sajtóhírek alapján indult vizsgálat. Az ügyben Keller László közpénzügyi államtitkár folytatott vizsgálatot, amely megállapította: az eljárás során jogszabálysértés nem volt. Ugyanakkor el lehetett volna kerülni azt, hogy csak egy céget hívjanak meg a pályázatra. Ezért ajánlották fel a vezetők a lemondásukat. Kiss Elemér szerint a vizsgálat nem tárt fel olyan tényt, amely megkérdőjelezhette volna az emberi tisztességüket.
A miniszter cáfolta azokat a híreket, hogy a Hattyúház tulajdonosai először Nagy Sándornál jelentkeztek. Elmondta: Hajdú Attilához fordultak, és a hivatal elnöke járta végig a szóba jöhető irodaházakat.
A bérleti szerződést nem mondja fel a MeH, mert úgy ítélik meg, nincs olyan eleme, amely hátrányos lenne – fejtette ki a miniszter.

A kormány tegnap döntött arról, hogy az úgynevezett málenkij robotra elhurcolt polgári személyek is kapnak nyugdíjpótlékot, ha a szabadságkorlátozásuk eléri, illetve meghaladja a három évet.
A kormány foglalkozott a tavaszi jogalkotási programmal is – tájékoztatott Kiss Elemér. Ennek során 53 új törvénytervezetet, illetve -módosítást terjesztenek a Ház elé. Közöttük van például az európai parlamenti képviselők megválasztásának részleteit szabályozó jogszabály és a kedvezménytörvény módosítása is. A tavaszi program részeként említette a miniszter a kétharmados jogalkotási törvényt.
A kormányülés után Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter beszámolt arról, hogy a kabinet elfogadta az egészség évtizedének Johan Béla Nemzeti Programját. A miniszter kifejtette: nem új tervezetről van szó, hanem az előző kormány 2001-ben elfogadott intézkedési tervének némileg kibővített változatáról. Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára arról számolt be, hogy a kormány elfogadta az új agrárrendtartási törvény tervezetét, amely már teljesen EU-konformnak tekinthető. Ez a jogszabály vezetné be az új, Európai Unió szabályainak megfelelő gabonaintervenciós rendszert is. A jogszabály 30 napban maximalizálná a termelők és feldolgozók közötti elszámolási viszonyt, azaz a számlákat legfeljebb harminc nap alatt ki kellene fizetni.
Döntött a kormányzat tegnap a 2003-as agrártámogatásokról is – mondta el Szanyi. Arról tájékoztatott, hogy az össztámogatások nagysága a SAPARD-program nélkül 14 százalékkal bővül. A kormány jövőre több százezer hektáron kíván környezetkímélő technológiákat bevezetni, és többletkedvezményeket ígér családi gazdaságoknak. Lapunk kérdésére, hogy tulajdonképpen melyek is lesznek ezek a többletjuttatások, Szanyi elmondta: lesz olyan juttatás, amelyet hektáronként hétezerről kilencezer forintra emelnek, birtokfejlesztési hitelkonstrukciót szeretnének kidolgozni a családi gazdaságok részére állami garanciával, valamint az értékesítési szövetkezeteket megtámogatni. Ugyanakkor elmondta azt is: az ellenőrzési rendszer szigorodni fog.
Az államtitkár elmondta: a kormányülésen megtárgyalták és elfogadták az úgynevezett zsebszerződésekről szóló jelentést. A vizsgálat csaknem kétmilliárd forintba került, 24 ügy került ügyészségi szakba, amelyből egyetlenegyet sem találtak megalapozottnak.
***
Nem tárgyalták Medgyessyné bakiját. Lapunk kérdésére a kormányszóvivő irodán elmondták: a tegnapi kormányülés nem foglalkozott azzal, hogy Medgyessy Péter felesége cigarettára gyújtott a Nobel-díj átadása utáni királyi fogadáson. Kifejtették: protokolláris bakiról van szó, de ilyen már mással is megesett. Arról pedig nem tudtak tájékoztatást adni, hogy a protokollfőnök és a miniszterelnök felesége között esetleg milyen beszélgetés zajlott ezután. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.