Kormány kontra katolikus egyház

Orbán Viktor volt miniszterelnök szerint a vatikáni megállapodás részévé vált az a 2001-ben aláírt kiegészítő megállapodás, amely rögzíti, hogy a személyi jövedelemadó egyszázalékos fölajánlását a népszámlálási adatok alapján osztják szét az egyházak között. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) jelezte: eredménytelen volt a kormányfő és Seregély István egri érsek megbeszélése.

Jezsó Ákos
2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap megkezdett, háromnapos téli ülésén az MKPK megállapította: az egyház és a kormány között kirobbant vitában semmilyen előrelépés nem történt azt követően, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök fogadta Seregély István egri érseket. A találkozón a vatikáni megállapodást sértő kormánypárti törvénymódosításokról tárgyaltak. A püspöki kar tagjai továbbra is úgy vélik: Magyarországon veszélybe került az egyház szabad működése, a vallásos emberek jogai pedig sérültek. Veres András püspök, a főpapi testület titkára szerint a kormányfő egyetlen vitatott kérdésben sem biztosította támogatásáról a konferencia elnökét, így a találkozó eredménytelenül zárult. A testület meglepetéssel fogadta a találkozó után elhangzott kormányszóvivői nyilatkozatot, amely a két fél megbeszélését eredményesnek minősítette.
A Külügyminisztérium nem tartja hivatalos módosításnak azt a dokumentumot, amelyet a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék megállapodásához kapcsolódóan tavaly írt alá Semjén Zsolt korábbi egyházügyi államtitkár és Karl-Josef Rauber apostoli nuncius.

A dokumentum egyebek mellett arról, a püspöki kar által most felrótt törvénymódosítási javaslatról is rendelkezik, amely rögzíti, hogy a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásaiból az egyházak javára befolyó támogatás állami kiegészítését a népszámlálás adatai alapján osztják szét. A szerződés szerint e szabályozás 2006-ig nem módosítható. Orbán Viktor korábbi miniszterelnök a KüM álláspontjával szemben úgy véli: a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásával kapcsolatos rendelkezések a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék között létrejött nemzetközi szerződés részei, azok megváltoztatása tehát csak mindkét fél egyetértésével történhet. A volt miniszterelnök emlékeztet rá, hogy a polgári kormány 1998-ban vegyes bizottságot hozott létre az előző kormány és az Apostoli Szentszék között létrejött megállapodásból következő törvénymódosítások előkészítésére. Ennek a munkának része volt a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásával kapcsolatos rendelkezések módosítása, amelyet a kormány felhatalmazásából Semjén Zsolt helyettes államtitkár egyeztetett az egyházi féllel. Hozzáteszi: a megbeszélésről készült jegyzőkönyv megállapításait a kormány a parlament elé terjesztette, amely azt 2001-ben jóváhagyta – tartalmazza a közlemény.
Bölcskei Gusztáv református püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának (MREZS) lelkészi elnöke elmondta: a zsinati elnökség értetlenül fogadta az egyházak finanszírozását rögzítő törvény módosításának kormánypárti javaslatát. Bölcskei szerint, ha a kialakult vitában a kormány kompenzálja a katolikus egyházat a több mint hétszázmillió forintos vesztesége miatt, akkor a református egyház is kompenzációra tart igényt. Kijelentette: a vatikáni megállapodás alapelveket fektetett le. Ha ezek megváltoznak, akkor mindez kihat a kormány és a református egyház közötti megállapodásra is. Hozzátette: „mindez negatívan érinti a jogbiztonság elvét”.
***
Megtorpedózták a Katolikus Rádiót. A médiatestület az MSZP-s és az SZDSZ-es delegáltjainak elutasítása miatt egyelőre nem írja ki azt az országos középhullámú frekvenciát, amelyre a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) még tavaly nyújtotta be az igényét – tudta meg lapunk. – A Petőfi rádió hat évvel ezelőtt megüresedett középhullámú frekvenciájára már évek óta pályázatot kívánunk kiírni – mondta lapunknak Wéber János MDF-es delegált. Nem érti, hogy az első forduló szavazásán miért állt a szocialista küldött az eddig is elutasító álláspontot hangoztató szabad demokrata delegált mellé. A testületnek a kétharmados döntését igénylő kérdésben az elutasítás után három napon túl és nyolc napon belül újra szavaznia kell a pályázati kiírásról. Veres András püspök, az MKPK titkára kérdésünkre elmondta: értetlenül és megdöbbenéssel fogadta az ORTT döntését. Mint fogalmazott: „nem tudunk nem öszszefüggést látni az elmúlt hónapok, de különösen az elmúlt napok törekvései és eseményei, illetve a médiatestület mostani döntése között. Továbbra is fenntartjuk az igényünket az egri Katolikus Rádió országos kiterjesztésére”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.