A magyar ellenzék a lengyel kormányküldöttség példájára hivatkozik, amelynek több pénzt sikerült kiharcolnia a költségvetés számára a csatlakozás első három évében. A magyarok nem kaptak ilyen lehetőséget, így saját forrásokból kénytelenek kigazdálkodni a közvetlen mezőgazdasági kifizetésekre szánt uniós támogatások hazai költségvetési kiegészítését. Tekintettel a hazai össztermék (GDP) csaknem kilenc százalékát elérő magyar államháztartási hiányra, ez komoly problémákat jelenthet a likviditás megőrzése szempontjából – állapítja meg a tudósító.
A magyar tárgyaló küldöttség az utolsó fázisban elsősorban két kérdésre összpontosított – az EU által ajánlott, az uniós gazdák támogatásához viszonyított 25 százalékos közvetlen mezőgazdasági támogatás harminc százalékra emelésére, illetőleg a külföldi nagybefektetők lehető legnagyobb mértékű adókedvezményeinek „megmentésére”. Míg az utóbbi célkitűzést tekintve a tárgyalások előnyös kompromisszummal végződtek, a 25 százalékot meghaladó közvetlen uniós agrártámogatás elérésébe vetett remények nem teljesültek. A magyar tárgyalók elhanyagolták a közvetlen uniós költségvetési kompenzáció ügyét, amelynek érdekében úgyszólván egyáltalán nem lobbiztak az európai fővárosokban. A Medgyessy-kormány azzal védekezik, hogy a lehető legjobb eredményt érte el. Ugyanakkor egyes magyar politikusok úgy harcolnak az ellenzék érveivel, hogy megpróbálják tagadni a lengyel tárgyalási eredményeket. Kovács László külügyminiszter egyik felszólalásában hangsúlyozta, hogy a magyarok azért nem ragaszkodtak ahhoz a pénzügyi javaslathoz, amelyet Lengyelország kapott, mert nem akarták „megenni a saját jövőjüket”.
A lengyelek véleménye szerint – így a tudósító – a magyar politikai elit csak most ébredt tudatára annak, hogy hiba volt a Lengyelországgal szemben érvényesített „távolságtartási stratégia” az EU-tagság elnyeréséért folyó igyekezetben. A magyarok az utóbbi években az integráció éltanulójának szerepét játszották, és olyan aggodalmakat terjesztettek, hogy Lengyelország gondjai fékezhetik ezt a folyamatot.
Nehéz felbecsülni, hogy a koppenhágai csúcs eredményei milyen mértékben befolyásolják a visegrádi csoport további együttműködését – véli a tudósító. A kormánytáborhoz kötődő magyar politikai elemzők véleménye szerint Lengyelország és Csehország Koppenhágában megszegte a visegrádi négyek megállapodását – írja a lengyel lap.
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát
