Magyarország elfogadta a pénzügyi javaslatot

2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta az Európai Unió 2004-re vonatkozó pénzügyi-költségvetési ajánlatát Magyarország, és új javaslatokat terjesztett elő a közvetlen mezőgazdasági támogatások induló szintjére, illetve a bevezetésükre vonatkozó átmeneti időszak hosszára. A tegnap tartott főtárgyalói konzultációkon a magyar fél ismertette a 2005-re és 2006-ra szóló költségvetési kompenzációs mechanizmussal kapcsolatos javaslatait is, amelyekben egyelőre nincs egyetértés az unióval. Elérhető közelségbe került viszont a megállapodás a mezőgazdasági kvótáknak és a közvetlen támogatások nemzeti kiegészítésének kérdésében. A tegnapi tárgyaláson a versenypolitika nem szerepelt a konzultációk napirendjén. Magyarország azonban továbbra is lát lehetőséget arra, hogy ezt még a csúcs előtt, talán már ezen a héten sikerül lezárni.
Gerhard Schröder német kancellár tegnap Berlinben annak a véleményének adott hangot, miszerint a december közepére esedékes koppenhágai csúcson tető alá hozható az EU bővítése. Mindazonáltal hozzátette azt is, hogy a bővítés finanszírozása – úgy, ahogy azt jelenleg Dánia javasolja – nem felel meg a német várakozásnak. Schröder mindezt azután közölte, hogy találkozott az európai körúton lévő Anders Fogh Rasmussennel, az Európai Unió elnöki tisztét betöltő Dánia miniszterelnökével. A kancellár megítélése szerint a finanszírozás kérdésében a végső szót csak a koppenhágai csúcson lehet kimondani. „A pénzügyi csomag még nem felel meg várakozásainknak” – jelentette ki Gerhard Schröder.
Tóth Tamás külügyi szóvivő tegnap arról számolt be, hogy a Szonda Ipsos októberi felmérése szerint a magyar lakosság 67 százaléka szerint kívánatos, hogy csatlakozzunk az Európai Unióhoz, míg 12 százaléka ellenzi hazánk tagságát. A 2004-es csatlakozásra váró tíz ország közül hazánkban a legmagasabb az integrációt támogatók száma. A felmérés alapján úgy tűnik, hogy a Fidesz támogatói a legelkötelezetebbek az uniós tagság ügyében: a párt szavazóinak 74 százaléka támogatja a csatlakozást. Hasonlóan vélekedik az SZDSZ szavazóinak 73 százaléka, és az MSZP szavazóinak 72 százaléka.
A válaszadók 62 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt vesz az uniós népszavazáson, öt százalékuk távol marad, nyolc százalékuk pedig biztosan távol marad. Mindez erős integrációs akaratot sejtet Magyarországon: a csatlakozásra váró tíz ország körében végzett felmérés – népszavazáson való megjelenésre vonatkozó – átlaga mindössze 54 százalékos részvételi szándékot mutat.
*
Orbán Viktor európai uniós körútjának következő állomásaként december 4–5-én Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök meghívására Rómába látogat. A megbeszéléseken a volt magyar kormányfő ismerteti az EU-csatlakozással kapcsolatos magyar tárgyalási álláspontot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.