Megállapodtunk az unióval

Utoljára Magyarország állapodott meg az uniós csatlakozás financiális feltételeiről a koppenhágai csúcson. Lapzártánkkor szerzett információink szerint azonban az elhúzódó tárgyalások ellenére nem sikerült keresztülvinni az eredeti igényeket, amelyek között a mezőgazdasági közvetlen kifizetések növelése élvezett volna prioritást. A mindvégig keményen dolgozó lengyel delegáció ezzel szemben sikeresen kiharcolta az általa fontosnak tartott feltételeket.

2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas zűrzavar, késlekedő tárgyalási fordulók és megállapodások, futótűzként terjedő hamis információk jellemezték a koppenhágai uniós csúcs második napját, amikor véglegesítették a tagjelöltek csatlakozásának pénzügyi feltételeit rögzítő megállapodást. Legvégsőkig a visegrádi négyek ragaszkodtak eredeti álláspontjukhoz, remélve, hogy az unió dán elnöksége által „végsőnek” titulált ajánlatot a számukra kedvező irányba terelhetik. Közülük először Lengyelország ért el sikert, amit megfigyelők a rendkívül határozott érdekképviseletnek, a rámenős tárgyalási stílusnak és nem utolsósorban az ország óriási, negyvenmilliós lélekszámának és jelentőségének tulajdonítottak.

A strukturális alapok időrendi átcsoportosításával 2002 és 2006 között 6 milliárd eurónyi költségvetési kompenzációhoz juthatnak, azaz sikerült a számukra végig prioritásként kezelt területen engedményt elérniük. Hasonló eredményt ért el Szlovákia és Csehország is, amelyekkel együtt kísérelt meg Magyarország számára kedvező engedményeket kicsikarni az uniótól.
A magyar küldöttség azonban, a többivel szemben, a mezőgazdasági közvetlen kifizetések növelését szerette volna elérni, ám ebben kudarcot vallott. Bár Kovács László külügyminiszter az MTI-nek arról számolt be, hogy ennek értékét (az uniós színvonal százalékában) sikerült 2004-ben 55, az azt követő évben 60, majd 65 százalékra „feltornászni”, ám a küldöttség képviselői hosszas unszolás után kénytelenek voltak beismerni, hogy hasonlóan a többiek számára tett engedményekhez, az unió által biztosított kifizetés megmarad az eredeti 25 százalékos szinten, s csak az ehhez nyújtható nemzeti kiegészítés mértéke emelkedett az eredetileg engedélyezett 20 százalékról 2004-ben 30, majd 35, végül 2006-ban 40 százalékra. Az unió „engedménye” kétes értékkel bír, hiszen az előrejelzések szerint a magyar költségvetés – amelyből a kiegészítés származhatna – súlyos hiánnyal szembesülhet a következő években.
Sikerült ugyanakkor elérni, hogy a csatlakozás évében a pénzügyi mérleg pozitív legyen, így 2004-ben 270 milliós többlettel számolhat az ország.
A nap folyamán egyébként a magyar küldöttség több ízben egyeztetett a visegrádi országok delegációival. Megegyeztek abban, hogy tartják magukat a budapesti találkozón lefektetett alapelvekhez.
A visegrádi országok megegyezésével mindazonáltal sikerült a csatlakozások lezárása. Korszakos jelentőségű döntésnek nevezte a német külügyminiszter az Európai Unió keleti bővítését lehetővé tevő koppenhágai határozatot. Az unió vezető politikusai történelmi pillanatot emlegettek, Joschka Fischer német külügyminiszter úgy fogalmazott: „Történelmi nap ez a mai, amelyen véglegesen lezárult a hidegháború”. Véleménye szerint „a tárgyalások eredménye nem túl drága”, és hosszú távon nem feszíti szét az unió pénzügyi kereteit. A megállapodás Németország számára is fontos. „Mindenki megkapta, amit akart. Az, amit ma az Európai Unió elért, pénzzel ki sem fejezhető” – hangoztatta a német külügyminiszter.
A csatlakozás pénzügyi feltételeiről folytatott végső és intenzív alkudozások kulcsa a tegnapi tárgyalásokon kétségtelenül Németország és Lengyelország kezében volt. Gerhard Schröder német kancellár tegnap délután újabb kompromisszumos javaslatot terjesztett elő. Ennek értelmében a 2005–
2006-ban Lengyelországnak járó összesen mintegy 8,6 milliárd eurós strukturális alapokat egymilliárd euróval csökkentenék, egyidejűleg ugyanekkora összeget „készpénzáramlást megkönnyítő forrásként” bocsátanának a lengyelek rendelkezésére. Ez utóbbi összegek így gyakorlatilag egyfajta költségvetési visszatérítésként működnének, olyan formában, amilyenre több más tagjelölt – köztük Magyarország – is igényt tart.
Törökország ügyében, ha nem is végleges, de részben megnyugtató fordulatot hozott a tegnap este. A török delegáció korábbi nyilatkozataival szemben már úgy nyilatkozott, hogy az unió ajánlata – amely szerint 2004-ben megvizsgálják felkészültségüket, és ennek fényében kezdhetik meg csatlakozási tárgyalásaikat – öszszességében előrelépést jelent. Hasonlóan részleges megoldást sikerült elérni Ciprus kérdésében is, annak ellenére, hogy a megosztott szigetország két fele közötti békeszerződést – amely fontos tényező a csatlakozás szempontjából – az ENSZ-tisztségviselők erőfeszítése ellenére egyelőre nem sikerült végső formába önteni.
***
Vita az Orbán-nyilatkozatról.Orbán Viktor volt miniszterelnök az Európai Néppárt (EPP) hírlevelének adott interjúban azt a véleményét fejezte ki, hogy a Medgyessy-kormány az utóbbi fél évben gyengén képviselte Magyarország érdekeit az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon. „Az utóbbi hat hónapban elég puhák voltak – olvasható az interjúban. – Mintha az EU álláspontját és nem Magyarország érdekeit képviselték volna.” A volt kormányfő szavaira reagálva Gál J. Zoltán kormányszóvivő úgy vélte, hogy Orbán Viktor sajtónyilatkozata árt a magyar érdekeknek, kijelentéseit áthatja a személyes ambíció és a hatalom iránti sóvárgás. A szóvivő szerint a magyar kormány nagyon kemény tárgyalásokat folytat Koppenhágában, és úgy vélte, hogy Orbán Viktor nem segíti, hanem hátráltatja a magyar érdekek képviseletét a tárgyalásokon. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.