Mi a teljes hiteldíjmutató?

A teljes hiteldíjmutató (THM) afféle nélkülözhetetlen pénzügyi iránytű, amely éves százalékban kifejezve összesíti az ügyfél kölcsönének minden várható költségét. A bankok egy része olykor mégis „megfeledkezik” közzétételéről.

Binder István
2002. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindennapi kiadásaink, vásárlásaink fedezésére szolgáló, kizárólag természetes személyek számára nyújtható fogyasztási kölcsönnél – a személyi és folyószámlakölcsönök, hitelkártyák mellett e nagy körbe tartoznak az áruhitelek is – a szerződésnek kötelezően tartalmaznia kell a THM-et. Ez azonban csak akkor kötelező, ha a szerződés három hónapnál hosszabb futamidejű – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összefoglalójából. A hiteldíjmutatót nemcsak az ügyfélnek tett ajánlatban, de a pénzintézet helyiségeiben kifüggesztett üzletszabályzatban és a nyilvános tájékoztatókban is fel kell tüntetni. Az állami hatóság korábban sorozatban büntette az erről „megfeledkező” bankokat.
A hiteldíjmutató közzététele – noha az ügylet költsége bizonyára nem az egyetlen választási szempont – azért fontos, mert sokakat megtéveszthetne, ha csak a kamatot közölnék velük. Emellett ugyanis például kezelési költség, folyósítási jutalék, esetleg más terhek is drágábbá teszik a kölcsönt, vagyis növelik a törlesztőrészleteket. Nem számítandó viszont a THM-be a hitel esetleges megnyújtásának, a késedelmes törlesztés büntetőkamatának, illetve az egyéb, a szerződés nem teljesítéséből adódó terhek pluszköltsége. Szintén nem sorolandók ide az esetleges biztosítási és garanciadíjak, illetve az átutalási költségek.
A PSZÁF-összegzés rámutatott: semmis a hitelszerződés, ha nem tüntették fel benne a hiteldíjmutató számítása során figyelembe nem vett esetleges egyéb költségeket (vagy ha ez nem határozható meg, becsült mértéküket), a törlesztőrészletek számát, időpontját és összegét. Le kell írni azon feltételeket is, amelyek alapján a bank esetleg változtathat a hiteldíjon, illetve egyéb lényeges szerződéses kötelezettségein. Szintén rögzítenie kell a hitelintézetnek a megállapodásban az ügyféltől megkövetelt biztosítékokat. Fogyasztási kölcsön esetén (is) a hitelfelvevő bármikor élhet a határidő előtti fizetés jogával. Ilyen törlesztés, teljesítés esetén a pénzintézet köteles a hiteldíjat arányosan csökkenteni – emlékeztetett a pénzügyi felügyelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.