Négymilliárd év körüli a legöregebb tűzhányó

MTI
2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kanada északi részén az eddigi legrégebbi vulkáni kőzetet fedezték fel helyi kutatók. A Hudson-öbölbeli kőzettömegeket a kanadai geológusok szerint 3 milliárd 825 millió évvel ezelőtt izzó láva formájában lövellte ki magából a Föld belseje. A „quebeci kövek” így mintegy 700 millió évvel a Föld keletkezése után kerültek a felszínre – mondta Poerre Nadeau, a montreali Quebec Egyetem geológiai laboratóriumának kutatója a Globe and Mail című újságnak. A tudományos hír a lap keddi számában jelent meg.
A Föld általában véve legöregebb – nem vulkáni eredetű és több mint 4,03 milliárd éves – kőzete is Észak-Kanadában van.
A most bemutatott vulkáni kőzetet még 2001-ben emelték ki a kanadai Quebac tartományban. Korábbi becslések a környék többi kőzetéhez hasonlóan, „mindössze” 2,8 milliárd évesnek tartották.
A tudósok a kövek további vizsgálatától azt várják, hogy új ismeretekhez jutnak a Föld keletkezését követő első egymilliárd év ama geokémiai változásairól, amelyek lehetővé tették bolygónkon az élet létrejöttét – írja a dpa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.