Nem szabályozni, száműzni!

A kormánykoalíció a büntető törvénykönyv módosításával enyhíteni kívánja a kábítószerrel való visszaélés büntethetőségét. Ennek látszólagos célja az, hogy az alkalmi fogyasztó – amennyiben vállalja a gyógykezelést – mentesülhessen a valóban szigorú, többéves börtönbüntetéstől. Csakhogy a tervezett módosítás a csekély mennyiségű drogok terjesztőinek is kiskaput nyitna és így védelmet adna, amennyiben koruk nem haladja meg a 21. életévet. Vagyis a drogkereskedőknek igen nagyszámú 18 és 21 év közötti fiatal dílerre lesz szükségük, akik fogyasztók is egyben, a büntetőeljárás során csak azt kell majd bizonygatniuk, hogy nem rendszeresen kínálták a drogot, azt csak egyetlen alkalommal – például tettenéréskor – fogyasztották el közösen.

Hanczár János
2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárándy Péter igazságügy-miniszter 2002. november 26-án kelt és Szabados Tamásnak, a parlament oktatási és tudományos bizottsága elnökének írott levelében kifejti: „A javaslat … szerint – egyebek között – nem büntethető kábítószerrel visszaélés miatt az, aki csekély mennyiségű kábítószert együttesen történő kábítószer- fogyasztás alkalmával kínál vagy átad; az a 18. életévét betöltött, de 21. életévét meg nem haladott személy, aki 18. életévét be nem töltött személynek csekély mennyiségű kábítószert, együttesen történő kábítószer-fogyasztás alkalmával kínál vagy átad; az a 21. életévét meg nem haladott személy, aki oktatási, köznevelési, gyermekjóléti és gyermekvédelmi, közművelődési feladatok ellátására rendelt épület területén, illetőleg annak közvetlen környezetében csekély mennyiségű kábítószert, együttesen történő kábítószer-fogyasztás alkalmával kínál vagy átad.”
A büntetés alóli felmentés feltétele, hogy a vádlott „az elsőfokú ítélet meghozataláig okirattal igazolja, hogy legalább hat hónapig folyamatos kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben, kábítószer-használatot kezelő ellátásban részesült vagy megelőző felvilágosításban vett részt”.
Bárándy Péter álláspontja szerint az kínál kábítószert, „aki más személyt felhív a kábítószer átvételére”. A kínálás – Bárándy szerint – „lehet vételre felajánlás, vagy a fogyasztásra kezdeményezés más módja”. Ez azt jelenti, hogy adott esetben elkerülheti a büntetést az, aki a társainak az iskolában kábítószert kínál, azaz „vételre felajánl”, tehát árul. De elkerülheti a büntetést az is, aki ezt a kínálást eredményesen teszi, azaz sikeresen eladja a kábítószert, feltéve ha kettesben vesznek részt az üzletben.
A módosítást élesen kritizálók szerint indokolatlan csak azért enyhíteni valaki büntetését, mert egyenként eteti be a fogyasztókat. Az első lebukás után ugyanis lehetőség lesz arra, hogy az „elterelés” jogintézményét vegye igénybe a díler, magyarán kezeltesse magát az állam pénzén, az egészségügy apanázsának kontójára egy hat hónapos kábítószer-elvonó intézetben. Vagyis nem elég, hogy büntetlenül beetethet, még az adófizetők pénzén – lélegeztetőgépek árán – gyógykezeltetheti is magát a szigorú büntetés helyett.
Ugyanis azt senki nem vonja kétségbe – sem a szakértők, sem a pedagógusok és főleg nem az alkalmi (megtévedt) gyerekek szülei –, hogy a kábítószer kipróbálásakor tetten ért fiatalt nem kell börtönbe csukni, hanem „el kell terelni” a káros szenvedélytől, segíteni kell, hogy ne váljon rendszeres fogyasztóvá, drogfüggővé. Ám ebben az elterelés mellett legalább ugyanilyen jelentősége van a szigorú tiltásnak, ami visszatartja őket a kipróbálástól.
A szenvedélybetegek gyógyításával foglalkozó Magyar Addiktológiai Társaság (MAT) is hasonlóan látja a törvénymódosításban rejlő veszélyeket, ezért levélben kérte Pokorni Zoltánt (Fidesz), hogy szakmai érveiket felhasználva interpelláljon a szocialista törvényjavaslatot érintő kérdésekben.
A MAT elnöke, Sineger Eleonóra, levelében is leszögezi: a társaság örül annak, hogy a drogot használó börtönbüntetése elterelésre váltható.
Azonban úgy vélik, aggodalomra ad okot, hogy nincs megfelelő mennyiségű és differenciált változata a kábítószertől való elterelés gyógyászati megoldásának. Az addiktológusok nem tartják megfelelőnek például a kábítószer alapanyagául szolgáló vadkendertermesztés és -előállítás büntetlenségét sem, mert ez szerintük „nagyon kedvez a drogos életmód terjedésének”. A MAT szerint nem helyes a törvénymódosító javaslat ama kitétele sem, hogy büntetlenséget enged a 18 év feletti, ám 21 év alatti drogfogyasztónak, ha akár gyermekjóléti, oktatási, közművelődési intézményekben kínálja meg társát droggal.
A Fidesz-Magyar Polgári Párt álláspontja szerint a kábítószert nem szabályozni kell az iskolákban, hanem száműzni onnan. A Fidesz ezért elfogadhatatlannak tartja azt az új szabályozási tervezetet, amely lehetővé tenné, hogy olyanok is elkerüljék a büntetést, akik iskolai vagy közművelődési intézményekben – akár vételár ellenében is – kábítószert kínálnak vagy átadnak társaiknak. Ez ugyanis a dílerek előtt nyitná meg a terjesztés és a beetetés lehetőségét. A kábítószer-terjesztők ezentúl tudni fogják, hogy a büntetés elkerülése végett hogyan kell eljárniuk, miközben a társadalmat károsító és veszélyeztető foglalkozásukat űzik.
A Fidesz-Magyar Polgári Párt határozott álláspontja, hogy minden eszközzel védeni kell azokat, akikben még csak fel sem merült a kábítószer kipróbálása. Nem tartják elfogadhatónak, hogy a fiatalok nagyobb veszélynek legyenek kitéve az iskolában, mint egy aluljáróban vagy sikátorban.
A törvényjavaslat felelőtlen és elhibázott voltát jelzi, hogy szakmai és civil szervezetek már eddig is több tízezer aláírást gyűjtöttek össze, élesen tiltakozva a törvénymódosítás ellen.
Az Index információi szerint a rendőrség operatív elemző és koordinációs osztálya által a közelmúltban végzett vizsgálat megállapította: az elmúlt években a törvény szigorítása és a jelentős erőfeszítések ellenére sem sikerült a kábítószer-bűnözés növekedését visszafogni. A jelentés is elismeri, hogy Magyarország mára már nemcsak tranzitország, de mint kábítószer-felvevő piac is egyre jelentősebb, és bármelyik drog beszerezhető magyarországi terjesztőktől.
Ugyanakkor tény az is, hogy a kábítószer-fogyasztás terjedésének üteme jelentősen lelassult a szigorúbb szabályozás bevezetése és a megelőzőprogramok elindítása óta. Ahogyan ez a törvény vitája során is elhangzott, az ENSZ egyik jelentése egyértelműen megállapítja, hogy míg Közép-Európa más államaiban földcsuszamlásszerűen nőtt a drogot használók száma, addig Magyarországon ez a folyamat egyértelműen lassuló tendenciát mutat.
***
Országos aláírásgyűjtés a liberalizáció ellen. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) a drogtörvény tervezett liberalizálása miatt országos aláírás-gyűjtési akcióba fogott. Az elmúlt néhány nap alatt már több mint harmincezren csatlakoztak a tiltakozó megmozduláshoz. Az aláírás-gyűjtési akciót Osztie Zoltán, a KÉSZ országos elnökének megbízásából Lanczendorfer Erzsébet győri elnök szervezi. Lapunk kérdésére elmondta: a KÉSZ 62 helyi elnökét felkérte, hogy saját hatáskörükben szervezzék meg a tiltakozó ívek gyűjtését. A szervezésbe a Demokráciaközpont (1062 Budapest, Lendvai utca 28.), valamint a Gimnáziumok Országos Szövetsége is bekapcsolódott. Mivel a parlament december 17-én tárgyal a drogtörvénynek a kormánypártok által szorgalmazott liberalizálásáról, hétfőig még bárki csatlakozhat a KÉSZ akciójához. Lanczendorfer szerint a drog károsítja az egészséget, veszélyezteti az emberi életet, ezért mindent meg kell tenni a visszaszorítása érdekében. Mint fogalmazott, a törvénytervezet legalizálja a csekély mennyiség fogalmát. A drogból azonban nincs csekély mennyiség. Amennyiben a kormánytöbbség a parlamentben elfogadja a liberalizációt, akkor Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz fordulnak – mondta Lanczendorfer Erzsébet. (J. Á.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.