Ötven magyar katona Afganisztánba?

A csatlakozási tárgyalásokon sikerült lezárni a versenyfejezetet: eszerint Magyarország 2003. január 1-jétől térne át az unió befektetőösztönző rendszerére – jelentette be a kormány tegnapi ülése után Kovács László külügyminiszter. A kabinet azt javasolja a parlamentnek, hogy hazánk nemzetközi erők keretében küldjön katonákat Afganisztánba.

Czirják Imre
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország nem tartotta kielégítőnek a brüsszeli uniós csúcson felajánlott feltételeket, de sikerült elérni, hogy javuljanak a csatlakozási pozícióink – mondta Kovács László külügyminiszter.
A korábbi hétéves földvásárlási moratóriumot úgy sikerült kiterjeszteni, hogy ha hét év múlva a magyar földárak nem érik el az uniós szintet, akkor további három évig külföldiek nem vásárolhatnak termőföldet Magyarországon.
Az Európai Unió elfogadta azt is, hogy például a cigaretta fogyasztási adója 2008-ban érje csak el az uniós szintet. A külügyminiszter szerint előrelépés történt a mezőgazdasági kvóták esetében is, példaként a szarvasmarhakvótát említette, amit évi 45 ezerről 95 ezerre sikerült emelni. Ugyancsak elérte a kormányzat, hogy Magyarország ugyanannyi helyet kapjon az Európai Parlamentben, mint a vele lélekszámban majdnem megegyező országok.
Kovács László beszámolt arról is, hogy tegnap délelőtt sikerült lezárni a versenyfejezetet is. Eszerint Magyarország 2003. január 1-jétől térne át az unió befektetőösztönző rendszerére. Elmondta azt is, hogy László Csaba pénzügyminiszter és Csillag István gazdasági miniszter összehívta a befektetői tanácsot, ahol részletes tájékoztatást adnak majd a kialkudott feltételekről. (Több, Magyarországon jelen lévő multicég pozitívan fogadta a versenyfejezetről szóló megállapodást – a szerk.) A mezőgazdasági közvetlen kifizetések esetében bekerült a csomagba, hogy az unió által ajánlott kezdeti 25 százalékos arányt a magyar kormány kiegészítheti még 20 százalékkal saját forrásból. Azonban az induló szintben és a kilencévi átmeneti idő ügyében még nem történt elmozdulás.
Ugyancsak sikerült elérni a tárgyalásokon azt, hogy Magyarország költségvetési pozíciói a csatlakozás évében legyenek legalább ugyanolyanok vagy jobbak, mint a csatlakozást megelőző évben. E szerint 2004-ben – a kilátásba helyezett május 1-jei csatlakozási időpontot is figyelembe véve – csak nyolchavi tagdíjat kell kifizetni, és 12 havi támogatást kapunk. Továbbra is kérdéses azonban, hogy sikerül-e hasonlóan jó megállapodást kötni 2005-re, illetve 2006-ra. Kovács László elmondta: a mozgástér nagyon kicsi. A külügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta: Orbán Viktor korábbi kormányfő külföldi utazásai előtt és után nem kereste meg a tárcát, azokról ő is jószerivel a sajtóból értesült.
A kormány foglalkozott a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jelentéseivel is – mondta el Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Hozzátette: az Országimázs Központ tevékenységével kapcsolatban a KEHI a vizsgálat eredményeként – többek között hűtlen kezelés miatt – újabb feljelentést tett az Országos Rendőr-főkapitányságnál. A Széchenyi-terv pályázati rendszerének vizsgálata tovább folytatódik a KEHI-ben. A hivatal ugyancsak hűtlen kezelés miatt tett feljelentést az ORFK-nál az ózdi martinsalak felhasználásával készült házak újjáépítésének, helyreállításának vizsgálata kapcsán.
A kormány döntött arról is, hogy javasolja az Országgyűlésnek, Magyarország küldjön katonákat a nemzetközi erők keretében Afganisztánba. Kifejtette: egy könnyű gyalogszakaszról, maximum ötven főről van szó, akik a honvédség hivatásos és szerződéses állományából, önkéntes alapon lennének kiválasztva. A kontingens a német, holland dandár részeként maximum hat hónapig maradna, és német harcászati irányítás alatt állna. Feladatuk őrzés, védelem, segítségnyújtás a közigazgatás helyreállításához és katonai rendészeti tevékenység.
A kormány döntött arról, hogy decemberben tízmillió forintot biztosít a gyógyszer, illetve kétmilliót a gyógyászati segédeszközök támogatására. Valamint arról is határozott a kabinet, hogy jövő év elejétől az okmányirodákban is be lehet nyújtani az útlevélkérelmet. A Kossuth- és Széchenyi-díjak odaítéléséről a továbbiakban albizottságok döntenek majd, akiknek tagjait a kormány bízza majd meg. Jövő hétre halasztódott a döntés az autópályadíjakról.

Az EU-tárgyalásokról továbbiak a 9. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.