Röhögni Bin Ladenen

–
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vagy négy tucat érdeklődő kuporog és nyújtózkodik az asztaloknál a londoni East End egyik parányi kávéház-színházában. A menü: leves, pizza, sör és – három humorista. Úgy ám! Az Art’s Caféban komikus jelenetekkel múlatja az időt a nagyérdemű.
Először egy nagydarab kuncogi fiú lép fel: munkahelyi gondjainak kifigurázásától eljut Churchillig, akiről meghökkentő poénokat süt el. Aztán egy skót komika rukkol elő, szóviccekkel szórakoztat. Majd középre perdül egy nagy szemű, nevető lány, fején kendővel. Bemutatkozással kezdi: „Jó napot! Shazia Mirza vagyok, muzulmán, az apám épp az imént keresett, úgyhogy sietnem kell, hogy befejezzem, mire ideér, mert úgy tudja, ez itt az egyetemi könyvtár…”
Megkezdődik az előadás, mindenki nevet és álmélkodik. Shazia Mirza ugyanis a muzulmán nők hordta kendővel a fején Oszama bin Ladenről – pontosabban: róla is – viccelődik.
Shazia Mirza manapság a világ egyik leghíresebb és legkeresettebb mozlim hölgye. Ő az első muzulmán hitű komika a világon. Igaz, ez a tény tavaly szeptemberig nem különösebben érdekelt senkit. Szeptember 11. – mármint a tavalyi amerikai terrortámadás – után azonban egyszeriben felfigyelt reá a nagyvilág. Interjúk garmadáját készítették vele, vendége volt a világ számos nagy tévétársaságának az amerikaiaktól kezdve az izraeliekig, szerepelt a híres amerikai showwoman, Oprah Winfrey műsorában, kérdezgették őt amerikai, német, francia újságírók, s a minap vendégszereplésre invitálták szülei szülővárosába, a pakisztáni Lahorba is. A huszonhat esztendős brit állampolgár, Shazia Mirza keresett világsztár lett.
Pakisztáni szülők gyermekeként látta meg a napvilágot az angliai Birminghamben. Istenfélő, vallásos, a muzulmán hit előírásait szigorúan be- és tiszteletben tartó leánynak mondja magát egyik interjújában. Engedelmes gyermeke (volt) szüleinek; az lett belőle, amit ők akartak: biológiatanár. Aztán egy napon rájött, hogy a tanításban azt szereti a legjobban, ha sikerül megnevettetnie nebulóit. S úgy gondolta, hogy ezt – mármint a nevettetést – akár hivatásként is űzhetné.
– Igen, muzulmán vagyok, és képes vagyok nevettetni másokat. Na és?! A Koránban például szó esik arról, hogy a próféta leült a barátaival, és jókat nevetett, s ha ez így van, akkor nyilván azért nevetgéltek, mert vicceket meséltek egymásnak – mondja a fiatal komika a Libération című párizsi lapnak. És – nem akarván persze tiszteletlen lenni a prófétával és követőivel – végül is a próféta követőjévé vált. Humorügyileg is. Elkezdett vicceket, tréfákat mesélni, egyszemélyes jeleneteket előadni. Klubokban, fesztiválokon, különféle összejöveteleken lép fel, s egy év alatt a stand-up-comedy (az egyszemélyes darab) sztárjává vált. A világsajtó róla beszél – s okkal. Shazia Mirza tehetséges és bátor. Mindig muzulmán kendővel a fején lép fel, s mindig megcsipkedi vallása és kultúrája tabuit. Középutasnak, mérsékeltnek mondja magát, ám nem kritikátlan bambának.
– Egy dolgot szeretnék – mondta a minap a londoni The Daily Telegraphnak –, éspedig azt, hogy hozzájáruljak az iszlámellenes fóbiák csökkentéséhez Nagy-Britanniában. Ha egyáltalán kialakulhatott ilyen fóbia, annak mi, muzulmánok is okai vagyunk. Senki sem tudta például, hogy mit is jelent mozlim nőnek lenni ebben az országban. Sok volt, s ma is sok az előítélet; amely túlnyomórészt az ismeretek és az információk hiányából ered. Én például humoros epizódokat mondok el a saját életemből is, és szinte hívom az embereket, hogy velem együtt nevessenek.
A humoristák – akiknek túlnyomó többsége férfi, és nem mozlim – elfogadták, befogadták őt. Nem így a muzulmán férfiak s általában a nagy-britanniai mozlim közösség. Sőt. Szeptember elején még a szabadelvű Dániában is félnie kellett! Halálos fenyegetések miatt csakis testőrrel mert megjelenni a színpadon. Kelet-London egyik klubjában pedig néhány hónappal ezelőtt mozlim férfiak támadták meg.
– Fundamentalisták kis csapata volt. Dühösek voltak, mert szerintük – mivel nő vagyok – nem kellett volna humoros jeleneteket előadnom, hiszen az iszlám azt tanítja, hogy a nőknek vissza kell vonulniuk a nyilvánosságtól, és alá kell vetniük magukat a férfiak akaratának. Csakhogy ez az ő meggyőződésük, az iszlám vallás nem tanít ilyesmit, s a mozlim férfiak egynémelyike valójában attól fél, hogy az én szereplésem bátorságot önt a nőkbe, mintegy felszabadítja őket, és így a férfitársadalomnak esetleg le kell mondania álságos előjogairól – mondja az agresszív incidens magyarázataként az amerikai Newsweeknek Mirza kisasszony. S rögvest közli, hogy az iszlám vallás egyenesen feladatokat és sok hatalmat is ad a nőknek, ő pedig éppen azt akarja elmondani, megmutatni a világnak, hogy a mozlim nők egyáltalán nem elnyomottak, háttérbe szorítottak, elkeseredettek. – Már azzal a ténnyel, hogy kiállok a színpadra, a mozlim fejkendővel is vállalva identitásomat, már ezzel is a mozlim nőkről kialakult sztereotípiákat oszlathatok szét. Amikor afganisztáni nők sanyarú sorsáról lát az ember képeket, majd pedig azt tapasztalja, hogy egy ugyancsak muzulmán nő fellép és viccelődik egy londoni klubban, sok mindenen elgondolkodik. Magam döntöttem úgy, hogy fejkendőt viselek a színpadon, senki sem kényszerített rá. Jópofáskodom, az emberek nevetnek rajta, én pedig pénzt keresek vele. Egyszóval én győzök – mondja az amerikai hetilapnak.
A komikus Eve Ensler világszerte nagy vihart kavart Vaginamonológok című darabjában is fellépett egy, a Royal Albert Hallban megtartott gálaműsor alkalmával, és egy ünnepelt színésznővel, valamint a CNN sztárriporternőjével együtt állt a színpadon.
– Isabella Rosselini és Christiane Amanpour mellett kellett egy mozlim vagina is – vetette oda Shazia Mirza az amerikai újságíró kérdésére.
Shazia Mirza vallja, hogy a tudatlanságot és az előítéleteket humorral kell legyőzni, s erre tavaly szeptember 11. óta különösen nagy szükség van. A merénylet után egyébként úgy gondolta, hogy immár senki sem lesz kíváncsi rá. Le is mondta valamennyi előadását, majd amikor – hetekkel a merényletsorozat után – ismét színre lépett, feszültséget és félelmet érzett a közönség soraiban.
– Láthatóan mindenki félt – emlékezik a tavalyi újrakezdésre –, s mintha mindenkiben ott motoszkált volna a kérdés: vajon beszélek-e a kialakult helyzetről? Ekkor előreléptem, s azt mondtam: Shazia Mirza vagyok, legalábbis ez a név szerepel a pilótaengedélyemen. A nézők állva tapsoltak.
S természetesen mindenki, a muzulmán hitű nézők is tapsoltak, mikor Shazia Mirza nevetségessé tette Oszama bin Ladent, és viccelődött rajta.
A multikulturális Anglia a humornak is köszönheti, hogy egymás mellett élő közösségei nem esnek egymásnak. A muzulmán hitű brit hölgy, azaz Shazia Mirza példázata: „Amikor kicsi voltam, és a falakon ezt a feliratot láttam: »Pakik, menjetek haza!«, rögtön megértettem, mit akartak ezzel mondani! Azt, hogy üzent a mamám: kész a vacsora!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.