Atomerőműstop Belgiumban
A belga parlament döntésének értelmében 2025-ig bezárják az országban működő atomerőműveket. A balközép koalícióban szerepet vállaló környezetvédőknek ezzel teljesülhet legfőbb vágya. A törvény szerint már nem kezdenek új erőmű építésébe, a meglévőket pedig sorra leállítják, amikor azok elérik a 40 éves kort. A terv ellenzői szerint Belgium nem fogja tudni környezetkímélő forrásokból pótolni az így kiesett energiát. Az illetékes miniszter azonban felhívta a figyelmet arra, hogy Svájcban, Norvégiában vagy Ausztriában soha nem voltak erőművek, mégsem okozott gondot az energiaellátás. (MN)
Hatvanhat tartályhajó feketelistán
Hatvanhat elöregedett, a tengerhajózás biztonsági követelményeinek nem megfelelő hajót helyezne feketelistára az Európai Bizottság. Az EU legfőbb döntésvégrehajtó grémiuma a héten felszólította a tagállamokat, hogy gyorsítsák fel azoknak a biztonsági intézkedéseknek az alkalmazását, amelyet még három évvel ezelőtt, egy akkori tartályhajó-katasztrófa után javasoltak. A bizottság szeretné, ha már a jövő heti, koppenhágai csúcson véleményeznék a javasolt intézkedéseket. (MN)
Balaton: víz a Rábából
A Rábából kellene megoldani a Balaton vízpótlását a Vituki Rt. által készített tanulmányterv szerint, amelyet a Balaton Fejlesztési Tanács rendelt meg – derült ki csütörtökön Siófokon, a regionális tanács ülésén. A tanulmány a három-négy éve tartó szárazság miatt rendkívül alacsony vízszint mesterséges megemelését javasolja. Mayer István, a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Rt. (Vituki) vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a Rábára vonatkozó változat kínálja a legkedvezőbb megoldást: a többi javaslathoz képest olcsóbb, a víz természetes lefolyásával valósul meg, és nem kell alagutat építeni hozzá. A másfél-két év múlva induló beruházás pedig 3-4 milliárd forintba kerülne. (MTI)
Természetkárosító raliversenyek
A Levegő Munkacsoport környezeti tanácsadó irodájához az idén több lakossági panasz is érkezett, amelyek a hazai természetvédelmi területeken rendezett motorsportversenyeket sérelmezték. A civil szervezet a nemzeti parki igazgatóságokhoz fordult. A válaszokból kiderült, hogy hat nemzeti park nem, az Aggteleki Nemzeti Park igazgatósága pedig szigorú szabályok mellett engedélyezett versenyt. A jövőben azonban nem adnak engedélyt motorsportrendezvényeknek. A Bükki Nemzeti Park ugyanakkor több versenyhez is hozzájárult. Áthaladhattak a park területén a parkon kívül rendezett rali versenyzői. Engedélyezett ralifutamokat a Duna–Ipoly Nemzeti Park is. A Levegő Munkacsoport felszólította az érintett szerveket, hogy a jövőben természetvédelmi területen egyáltalán ne tegyék lehetővé az „állatvilág számára nagy zavarással és a számos érdeklődő miatt a pályák menti növényzet tönkretételével járó rendezvényeket”. (greenfo.hu)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
