Igen agresszíven lobbizott – elfogadhatatlan módon – a Procter&Gamble (P&G) kozmetikai óriáscég az Európai Unió döntéshozói körében annak érdekében, hogy puhítsák fel a kozmetikai állatkísérletek betiltásáról és az így tesztelt termékek behozataláról szóló direktíva rendelkezéseit – jelentette be a közelmúltban a BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection – Brit Unió az Élveboncolás Megszüntetéséért) nevű civil szervezet a multinacionális cég titkos dokumentumaira hivatkozva.
A társaság lobbitevékenysége a jelek szerint nem volt eredménytelen, időközben ugyanis megszületett az EU új rendelkezése, amely a vártnál elnézőbben kezeli a problémát. Eddig tagállamainak ugyanis csak azt tette kötelezővé az unió, hogy a jövő évtől tiltsák be területükön a kozmetikai célú állatkísérletek többségét, kivéve azokat, amelyeket még nem lehet megbízhatóan kiváltani. A korábbi rendeletből azonban kimaradt az állatokon tesztelt termékek importjának a szabályozása. A most elfogadott kiegészítés alapján – a Procter&Gamble céljainak majdhogynem tökéletesen megfelelve – 2009-ig még lehetőség nyílik az ilyen termékek behozatalára. Igaz, a döntést az Európa Parlamentnek és a tagállamoknak hivatalosan még jóvá kell hagyniuk. Az illetékesek azzal indokolták a zöldek szerint „puha kezű” döntésüket, hogy a teljes importtilalom bevezetéséig adott hatéves türelmi idő alatt még számos alternatív módszer kifejlesztésére lesz lehetőség. A hajthatatlan kutatók addig is kénytelenek lesznek a harmadik világ országaiba utazni, ha új kozmetikumokat szeretnének – a zoldmagazin.hu internetes portál megfogalmazása szerint – kutyák, macskák, majmok, disznók, nyulak és rágcsálók bőrére kenni, szemébe cseppenteni vagy torkába tömni.
– Tudunk a lobbizásról és az EU kozmetikai termékekkel foglalkozó rendeletének módosításáról, de Procter&Gamble magyarországi képviselete nem érintett az ügyben – nyilatkozta lapunknak Rumpler Andrea, a P&G magyarországi képviseletének kommunikációs osztályvezetője. – Ennek több oka is van, egyrészt Magyarország még nem EU-tag, másrészt hazánkban nem folytat állatkísérleteket a P&G, és a képviselet nem vett részt a lobbizásban.
Az osztályvezető elmondta azt is, hogy cégét sokkal inkább a kozmetikai termékekre vonatkozó hazai rendeletek uniós harmonizációja foglalkoztatja. A magyar jogszabály például ki sem tér az állatkísérletekre.
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát
