Sérül a kétharmados szabály?

Éles vita bontakozott ki tegnap a parlamentben az adónyomozók rendőrséghez rendelését célzó javaslatról, mert ellenzéki képviselők szerint ehhez a rendőrségi – egyébként kétharmados – törvényt is meg kellene változtatni. A T. Házban napirendre került a forrásmegosztásról szóló előterjesztés, amelynek elfogadása után Budapesten normatív módszerekkel kell majd a kerületeket, valamint a fővárost megillető öszszeg mértékét meghatározni.

2002. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyengíti a kormány a magyar mezőgazdaságot, ráadásul éppen a csatlakozás előtt – mondta Font Sándor (MDF). A családi gazdaságok jövőre elesnek a plusz tízszázalékos támogatástól, és a 45 milliárd forintos agrárkonszolidációból is kizárták őket, valamint az új típusú beszerző-értékesítő szövetkezeteket – tette hozzá. Az MDF szerint ki kell harcolni, hogy a felajánlott 25 százalékos uniós támogatás mellett a kormány továbbra is évente mintegy 240 milliárd forinttal támogathassa az agrárszektort.
Szanyi Tibor (MSZP), a földművelésügyi tárca államtitkára demagógiának nevezte a felvetést. A konkrét uniós ajánlatokról azonban nem beszélt.
A parlamenti pártok az általános vitában kisebb-nagyobb változtatásokkal elfogadhatónak nevezték a közlekedési törvények módosítását. Éles vita bontakozott ki viszont az APEH-törvényjavaslatról. Ha a parlament megszavazza a két tervezetet, akkor az adóhatóságra törvény, és nem rendelet vonatkozik a jövőben, az igazgatóság átkerül az Országos Rendőr-főkapitánysághoz. Lamperth Mónika belügyminiszter szerint az átsorolás nem igényli az igazgatóság dolgozói köztisztviselői jogállásának megváltoztatását. Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz) és Font Sándor (MDF) szerint viszont a rendőrségi – egyébként kétharmados – törvényt is meg kellene változtatni. Ugyanis jelenleg nyomozást csak rendőri jogállású személy végezhet, a köztisztviselők pedig nem azok. A képviselők szerint a kormányoldal arra készül, hogy az Alkotmánybíróság várható elutasító határozata után megszüntesse az igazgatóságot, amely 83 milliárd forintnyi visszaélésre derített fényt, amelyből 11 milliárd forint be is folyt a költségvetéshez. Tállai András (Fidesz) jelezte: nem támogatják az APEH-javaslatot.
Tegnap folytatta le a T. Ház a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását célzó javaslat általános vitáját. Pál Tibor, a belügyi tárca politikai államtitkára emlékeztetett rá: alkotmányellenes helyzetet okozott, hogy az Országgyűlés a szóban forgó jogszabályban nem rögzítette a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztás olyan szabályozását, amely biztosítaná a kerületek számára az önkormányzati alapjogok érvényesülését. Ha a parlament elfogadja a javaslatot, úgy a fővárosnak normatív módszerekkel kell a megosztott bevételeknek a kerületeket, valamint a fővárost megillető összegét meghatározni. Juhos Katalin (Fidesz) kijelentette, a belügyminiszter által jegyzett előterjesztés állításával szemben a javaslat kidolgozását nem előzte meg szakmai-politikai egyeztetés. Hozzátette, a Fidesz módosító indítványokat nyújt be.
Kosztolányi Dénes (Fidesz) élesen bírálva Demszky Gábort, kijelentette, hogy ami a főpolgármester vezetésével, „az ő hazárdírozása nyomán” Budapesten történik, az a kerületek kárára van.
A T. Ház tegnap lefolytatta a büntető jogszabályokról szóló előterjesztés részletes vitáját. Csákabonyi Balázs (MSZP) közölte: az indokolt szigorítás irányába mutató jelentős módosításokat nyújtottak be a szocialisták a Btk. kábítószerrel kapcsolatos rendelkezéseihez. Hozzátette: ezeket a kormány is támogatja. Csákabonyi elmondta, MSZP-s képviselők és Répássy Róbert (Fidesz) javasolják, hogy maradjon el a 14 év alatti gyermek sérelmére elkövetett emberölés minősített esetének megszüntetése. Dávid Ibolya (MDF) üdvözölte, hogy a nagyobbik kormánypárt több ponton is visszatért a hatályos törvényhez.
*
Főként az uniós elvárások teszik szükségessé a géntechnológiai tevékenységről és az állatok védelméről szóló törvények módosítását – mondta expozéjában Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára. Az új normák nagyobb figyelmet szentelnek a géntechnológiával módosított szervezetek, valamint az azokból készített termékek emberekre, környezetre gyakorolt hatására. Az állatvédelmi törvény módosításai közül Szanyi az állatok élete humánus kioltásának a korábbinál szigorúbb szabályozását emelte ki. Hozzátette még, hogy a javaslat szerint a kóbor háziállatok egyedeit 2004-től nem lehet állatkísérletekre felhasználni.
***
Adatvédelmi aggályok. Az adatvédelmi biztos álláspontja szerint „a személyes adatok kezelése tekintetében a jogutódlás nehezen lenne elképzelhető” az APEH Bűnügyi Igazgatósága és az Országos Rendőr-főkapitányság között. Péterfalvi Attila utalt arra: a törvényjavaslat szerint a bűnügyi igazgatóság megszüntetésével egyidejűleg a belügyminiszter az ORFK-n belül pénzügyi nyomozó szervet hoz létre. Az ombudsman rámutat arra: a törvényjavaslat az igazgatóság adatkezelése és iratkezelése kapcsán nem állapít meg utódlási szabályt. Álláspontja szerint a normaszöveg csak az igazgatóságnál folyamatban lévő büntetőeljárások és titkos információgyűjtés adatainak és iratainak átadásához teremthet jogalapot, azt azonban nem szabályozza, hogy mi történjen a lezárt ügyek irattári anyagával és a központi nyilvántartás adataival. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.