Gyengíti a kormány a magyar mezőgazdaságot, ráadásul éppen a csatlakozás előtt – mondta Font Sándor (MDF). A családi gazdaságok jövőre elesnek a plusz tízszázalékos támogatástól, és a 45 milliárd forintos agrárkonszolidációból is kizárták őket, valamint az új típusú beszerző-értékesítő szövetkezeteket – tette hozzá. Az MDF szerint ki kell harcolni, hogy a felajánlott 25 százalékos uniós támogatás mellett a kormány továbbra is évente mintegy 240 milliárd forinttal támogathassa az agrárszektort.
Szanyi Tibor (MSZP), a földművelésügyi tárca államtitkára demagógiának nevezte a felvetést. A konkrét uniós ajánlatokról azonban nem beszélt.
A parlamenti pártok az általános vitában kisebb-nagyobb változtatásokkal elfogadhatónak nevezték a közlekedési törvények módosítását. Éles vita bontakozott ki viszont az APEH-törvényjavaslatról. Ha a parlament megszavazza a két tervezetet, akkor az adóhatóságra törvény, és nem rendelet vonatkozik a jövőben, az igazgatóság átkerül az Országos Rendőr-főkapitánysághoz. Lamperth Mónika belügyminiszter szerint az átsorolás nem igényli az igazgatóság dolgozói köztisztviselői jogállásának megváltoztatását. Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz) és Font Sándor (MDF) szerint viszont a rendőrségi – egyébként kétharmados – törvényt is meg kellene változtatni. Ugyanis jelenleg nyomozást csak rendőri jogállású személy végezhet, a köztisztviselők pedig nem azok. A képviselők szerint a kormányoldal arra készül, hogy az Alkotmánybíróság várható elutasító határozata után megszüntesse az igazgatóságot, amely 83 milliárd forintnyi visszaélésre derített fényt, amelyből 11 milliárd forint be is folyt a költségvetéshez. Tállai András (Fidesz) jelezte: nem támogatják az APEH-javaslatot.
Tegnap folytatta le a T. Ház a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását célzó javaslat általános vitáját. Pál Tibor, a belügyi tárca politikai államtitkára emlékeztetett rá: alkotmányellenes helyzetet okozott, hogy az Országgyűlés a szóban forgó jogszabályban nem rögzítette a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztás olyan szabályozását, amely biztosítaná a kerületek számára az önkormányzati alapjogok érvényesülését. Ha a parlament elfogadja a javaslatot, úgy a fővárosnak normatív módszerekkel kell a megosztott bevételeknek a kerületeket, valamint a fővárost megillető összegét meghatározni. Juhos Katalin (Fidesz) kijelentette, a belügyminiszter által jegyzett előterjesztés állításával szemben a javaslat kidolgozását nem előzte meg szakmai-politikai egyeztetés. Hozzátette, a Fidesz módosító indítványokat nyújt be.
Kosztolányi Dénes (Fidesz) élesen bírálva Demszky Gábort, kijelentette, hogy ami a főpolgármester vezetésével, „az ő hazárdírozása nyomán” Budapesten történik, az a kerületek kárára van.
A T. Ház tegnap lefolytatta a büntető jogszabályokról szóló előterjesztés részletes vitáját. Csákabonyi Balázs (MSZP) közölte: az indokolt szigorítás irányába mutató jelentős módosításokat nyújtottak be a szocialisták a Btk. kábítószerrel kapcsolatos rendelkezéseihez. Hozzátette: ezeket a kormány is támogatja. Csákabonyi elmondta, MSZP-s képviselők és Répássy Róbert (Fidesz) javasolják, hogy maradjon el a 14 év alatti gyermek sérelmére elkövetett emberölés minősített esetének megszüntetése. Dávid Ibolya (MDF) üdvözölte, hogy a nagyobbik kormánypárt több ponton is visszatért a hatályos törvényhez.
*
Főként az uniós elvárások teszik szükségessé a géntechnológiai tevékenységről és az állatok védelméről szóló törvények módosítását – mondta expozéjában Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára. Az új normák nagyobb figyelmet szentelnek a géntechnológiával módosított szervezetek, valamint az azokból készített termékek emberekre, környezetre gyakorolt hatására. Az állatvédelmi törvény módosításai közül Szanyi az állatok élete humánus kioltásának a korábbinál szigorúbb szabályozását emelte ki. Hozzátette még, hogy a javaslat szerint a kóbor háziállatok egyedeit 2004-től nem lehet állatkísérletekre felhasználni.
***
Adatvédelmi aggályok. Az adatvédelmi biztos álláspontja szerint „a személyes adatok kezelése tekintetében a jogutódlás nehezen lenne elképzelhető” az APEH Bűnügyi Igazgatósága és az Országos Rendőr-főkapitányság között. Péterfalvi Attila utalt arra: a törvényjavaslat szerint a bűnügyi igazgatóság megszüntetésével egyidejűleg a belügyminiszter az ORFK-n belül pénzügyi nyomozó szervet hoz létre. Az ombudsman rámutat arra: a törvényjavaslat az igazgatóság adatkezelése és iratkezelése kapcsán nem állapít meg utódlási szabályt. Álláspontja szerint a normaszöveg csak az igazgatóságnál folyamatban lévő büntetőeljárások és titkos információgyűjtés adatainak és iratainak átadásához teremthet jogalapot, azt azonban nem szabályozza, hogy mi történjen a lezárt ügyek irattári anyagával és a központi nyilvántartás adataival. (MTI)
Lovagolni hívta a kiskorút, de inkább erőszakoskodott vele a lovardában
