Siker vagy kudarc a megállapodás?

Bár mindenki történelmi jelentőségűnek nevezte az Európai Unió és a tíz tagjelölt ország között Koppenhágában született megállapodást a bővítésről, az egyezség éles belpolitikai vitát váltott ki a hét végén. Medgyessy Péter miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter egyértelműen sikerként értékelték Magyarország számára a megállapodást, míg Orbán Viktor volt kormányfő szerint a kedvezőtlen alku miatt át kell gondolni a jövő évi költségvetést.

Munkatársainktól
2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üdvözölte a péntek este létrejött megállapodást Mádl Ferenc, egyben elismeréssel szólt a társadalom, az elmúlt tizenkét év kormányai, politikai erői és intézményei erőfeszítéseiről. A köztársasági elnök szerint hazánk elérte azt a szintet, hogy belépjen az unióba, de a későbbiekben is bőven lesz még tennivaló.
A koalíció vezetői nyilatkozatok sorában bizonygatták, hogy sikerült Magyarország számára előnyös alkut kötni a dán fővárosban, s az utóbbi fél évben jelentős mértékben javítottak a csatlakozási feltételeken. Medgyessy Péter miniszterelnök hangsúlyozta: újból itthon vagyunk Európában, s hazánk végre a győztesekhez csatlakozik. Kovács László szerint a kialkudott feltételekkel nemcsak jól, hanem jobban tudunk csatlakozni az unióhoz. A kormány különösen a mezőgazdaságot és a pénzügyi feltételeket érintő eredményeket tartja fontosnak.
Az előző miniszterelnök szerint ugyanakkor gyenge, eredménytelen és sikertelen tárgyalásokat folytatott a magyar delegáció. Orbán Viktor arra hívta fel a figyelmet, hogy hazánknak nem sikerült egyedi elbírálást kiharcolnia, miközben Lengyelország és Csehország komoly eredményeket ért el. A politikus a jövő évi költségvetés átgondolását javasolta, hogy jelentős támogatást kapjanak a csatlakozás során kedvezőtlen helyzetbe kerülő csoportok. Orbán szavai éles reakciókat váltottak ki a koalíció részéről, Kovács László külügyminiszter, szocialista pártelnök egyenesen „a magyar politikai élet rossz szellemének” nevezte őt. A volt miniszterelnök ugyanakkor helytelenítette, hogy a kormány még mindig az ellenzék ellenzékeként viselkedik.
Minden európai lap kiemelt helyen kezeli a koppenhágai eseményeket. Legtöbbjük az uniós bővítést történelmi lépésként értékeli, de egyben kétségeit is hangoztatja a gigászi szervezet további működőképességét illetően.

Részletek a 3. és a 9., vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.