Magyarország sikeres csatlakozása érdekében tett európai körútjának utolsó állomásaként – Brüsszel és Berlin után – szombaton Korfun tárgyalt Orbán Viktor volt miniszterelnök. A politikus a Kereszténydemokrata Internacionálé (CDI) elnökségi ülésén tartott előadásában kifejtette: amennyiben az ország számára az Európai Unió által felkínált nem megfelelő csatlakozási feltételek a közeljövőben nem változnak meg, az új tagországoknak – köztük Magyarországnak – igen súlyos gazdasági és politikai kihívásokkal kell szembenézniük. Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország uniós csatlakozását követően ezek a problémák már nem csak Magyarországot fogják terhelni, hanem az uniónak is számolnia kell velük. Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatáról szólva Orbán Viktor a minél szorosabb atlanti szövetség mellett érvelt. A globalizációra kitérve elmondta: egészségtelen, ha a magyarországi nemzetközi vállalatok szigetekként működnek. A kormányoknak az lenne a dolga, hogy segítsék összekapcsolni a helyi kis- és középvállalkozókat a világméretekben gazdálkodó óriásvállalatokkal – tette hozzá a volt miniszterelnök.
Mint Doncsev András, a volt kormányfő sajtótitkára lapunkkal tudatta, az elnökségi ülést követően Orbán Viktor tegnap kétoldalú megbeszélést folytatott José María Aznar spanyol, José Manuel Barroso portugál miniszterelnökkel és Loyola de Palacio EU-biztossal.
Tárgyalásai során a volt miniszterelnök hangot adott azon véleményének, hogy a kedvezőtlen csatlakozási feltételek versenyhátrányt eredményeznek a magyar mezőgazdaság számára. Orbán Viktor megismételte álláspontját, miszerint több pénzt kell juttatni a gazdáknak. A CDI alelnöki posztját is betöltő volt miniszterelnök aláhúzta továbbá: a magyar közvélemény értetlenül fogadja, hogy az uniótól majdan érkező támogatások és befizetések súlyos aránytalanságokat mutatnak. Amíg a nekünk jövő támogatásoknak mindössze 40 százalékát kapjuk meg, addig a befizetéseket százalékon kell teljesítenünk. Orbán szerint fennáll a veszélye annak, hogy a csatlakozást követően olyan gazdasági nehézségek jelentkezhetnek, amelyek gyengíthetik az európai együttműködés gondolatát. Hozzátette: a csatlakozás akkor sikertelen, ha a belépést követően az emberek elégedetlenek lesznek. Magyarország sikeres, vagyis a polgárok által elégedetten fogadott csatlakozást szorgalmaz.
Működött a brüsszelita szavazógép
