A 2003-as gabonapiac szabályozása érdekében a MOSZ gabonaválasztmánya több javaslatot is az agrártárca elé terjesztett. A választmány a búzapiac szabályozására – mivel a jövő évet 550 ezer tonnás exportárualappal kezdjük, és a jelenlegi tőzsdei ár csak 20 500 forint – a 2003. május 31-ig kiszállított őszi búza minden tonnája után kétezer forint exporttámogatást javasol az exportőröknek, egymilliárd forint erejéig. A lépéssel kompenzálható lenne az ágazatban keletkezett 3-4 milliárd forintos árveszteség. (A termelők vesztesége ennél is nagyobb, eléri a 10-12 milliárd forintot.)
Az idén termett kukorica 2003. évi normalizálását a választmány szerint a 2003-ban lejáró közraktári szerződések meghosszabbításával lehetne elérni, az idei feltételek mellett. Az esetlegesen ezen felül alkalmazható piacbefolyásoló intézkedésekre a jövő évi piaci feltételek jobb megismerése után február végéig kell javaslatot tenni, figyelembe véve, hogy jövőre gyakorlatilag nincs lehetőségünk a kukoricaexport támogatására.
A kukoricapiac rendbetételére azért is szükség lenne, mert több, köztük minisztériumi forrásból származó információnk szerint az agrártárca által meghirdetett kukoricaintervenció nem indult el, mert az FVM még nem kötött megállapodást a bankokkal.
A jövő évi gabonaintervencióról a MOSZ gabonaválasztmánya úgy foglalt állást, hogy a jelenlegi intézkedések módosításokkal elfogadhatók. A választmány a kukorica intervenciós árát 22 ezer forintban javasolja meghatározni, és szeretné, ha az agrártárca az intervenciós rendeletet időben, még a nyáron kihirdetné.
***
Stagnáló termelői árak. A mezőgazdasági termékek termelői árszínvonala októberben egy százalékkal haladta meg a 2001. októberi szintet, január–októberben pedig öt százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte tegnap a KSH. A gabonafélék termelői ára októberben, az első fél évi, 30 százalékos csökkenés után 19,7 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest. Az első tíz hónap átlagában a vágóállatok közül a sertés termelői ára 17,1 százalékkal, a baromfié 6,5 százalékkal csökkent, a szarvasmarháé 3,5 százalékkal emelkedett. (MTI)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
