Sztrájkok és demonstrációk

A „szociális fordulat” sokak számára csak egy jól hangzó szlogen maradt: volánosok, postások, belügyesek és rendvédelmiek, köztisztviselők, valamint a Dunaferr dolgozói is azt tervezik, hogy jövő év elején demonstrációk, sztrájkok megtartásával fejezik ki elégedetlenségüket a kormány bérpolitikájával szemben. Több lehetséges tiltakozó megmozdulásnak Medgyessy Péter korábban vállalt, mára azonban elfelejtett ígérete az oka.

Bákonyi Ádám
2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkerülhetetlennek látszik, hogy január 6-án kétórás figyelmeztető sztrájkot tartson a huszonnégy Volán-társaság dolgozóit tömörítő Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ), mivel a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt. bérajánlata elfogadhatatlannak bizonyult a szakszervezet számára. Noha a volánosok keresete tizenegyezer forinttal marad el a nemzetgazdasági, 30-40 ezer forinttal pedig a szakmai átlagtól, a vagyonkezelő csak az országos bérajánláshoz igazodó keresetfejlesztést ajánl jövőre a buszvezetőknek. A KKSZ olyan felzárkóztatási program kidolgozását és elfogadását követeli az ÁPV Rt.-től, amely garantálja, hogy jövőre a nemzetgazdasági átlaghoz, 2004-ben a szakmai átlaghoz, 2005-ben pedig az uniós átlaghoz zárkóztatja fel a volánosok bérét.
A belügyi és rendvédelmi dolgozók a kialakult bérajánlatok ismeretében újra felállították demonstrációs bizottságukat, amelynek a tevékenységét 1999-ben függesztették fel. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnek eredményre, a belügyi érdekképviseletek március 21-én élnek majd érdekérvényesítő jogaikkal. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ) tiltakozó nagygyűlést tart jövő év elején, amennyiben a kormány nem változtat a közszektor 2003-as bérfejlesztésével kapcsolatos álláspontján – ami a szakszervezet szerint gyakorlatilag egyenlő a nullával. Az MKKSZ többek között azt követeli a kabinettől, hogy a köztisztviselői illetményalapot 33 000-ről emelje 36 000 forintra, a 2001. július 1-jétől hatályba lépett törvény szerinti illetményszorzó-emelésből hátralévő 30 százaléknyi emelést pedig 2003. január 1-jétől vezesse be. A szakszervezet nem tudja elfogadni azt sem, hogy a közalkalmazottak jövő évi béremelését mindössze az idei emelés áthúzódó hatása tegye ki.
A választások előtt a postásoknak tett ígéretét kéri számon a miniszterelnöktől a Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége (Pofész). „A köz alkalmazottai, a nővérek, az orvosok, a postások és a tanárok visszakapják szakmájuk erkölcsi és anyagi megbecsülését” – volt olvasható abban a levélben, amit még miniszterelnök-jelöltként írt az érintetteknek Medgyessy Péter. A Magyar Posta Rt. munkavállalóinak bére mintegy húsz százalékkal marad el a nemzetgazdasági átlagtól, a különbség jövőre akár 25-30 százalékra is nőhet. Mivel a posta jövőre 6,5 milliárdos veszteséggel számol, így kormányzati beavatkozás nélkül nem teljesülhet az itt dolgozók bérének nemzetgazdasági átlaghoz való felzárkóztatása. A Pofész ezért azt követeli, hogy a költségvetés lezárásáig Medgyessy Péter vesse latba befolyását, és teljesítse személyes ígéretét. Amennyiben a szakszervezet követelései nem teljesülnek, a Pofész elnöksége megvitatja a sztrájk lehetőségét.
Szintén Medgyessy Péter még miniszterelnök-jelöltként tett ígéretét kérik számon a Dunaferr dolgozói. „A Dunaferr a magyar gazdaság stratégiai jelentőségű üzeme, a magyar ipar zászlóshajója. Miután szándékaink szerint az is marad, fejleszteni kell, amihez meg kell találni a szükséges állami forrásokat. Ha a társaságcsoport privatizációja szóba kerül, az alapvertikum maximum negyedrészig privatizálható, a többi egységet folyamatosan és fokozatosan lehet a későbbiekben privatizálni. A technológiaátalakítás szükséges, és munkahelyeket érint, de munka nélkül nem marad senki” – jelentette ki az érintett munkavállalók előtt február 22-én Medgyessy. Ezzel szemben – a szakszervezet megdöbbenésére – október 24-én Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. igazgatóságának elnöke közölte, hogy a Dunaferrt privatizálni kell, és az állam nem kívánja megtartani a tulajdonrészét a vállalatban.
A Dunaferr dolgozói azt követelik, hogy a privatizáció során az állam meghatározó részben maradjon tulajdonos a vállalatban. Amennyiben a követelés nem teljesül, a munkavállalók készek a nyomásgyakorlás alkalmazására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.