Taszár és az iraki ellenzék

Tóth Szabolcs Töhötöm
2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Washington Post értesülései szerint a Fehér Ház iraki ellenzéki szervezetektől tízezer olyan személy nevét kérte, akik hajlandók lennének az amerikaiak mellé szegődni egy esetleges Irak elleni invázió során. A toborzók főként az iraki diaszpóra tagjaira, valamint a bagdadi ellenőrzést kikerülő észak-iraki területek lakosaira számítanak. A listán szereplő nevek tulajdonosait főként tolmácsnak, a támadó légierő földi célpontjai kijelölőinek vagy hadifogolytáborok őreinek képeznék ki. Ha minden igaz, itt, Taszáron, Magyarországon lenne a kiképzés.
Hogy miért nem az Egyesült Államokban, a rangos lap arra is megadja a választ: „a kormányzat nem szívesen engedte volna be őket az Egyesült Államokba, még kiterjedt ellenőrzések után sem, mivel attól tart, hogy iraki ügynökök vagy korábban elkövetett háborús bűnökért felelős katonaszökevények lehetnek közöttük.”
A lapnak nyilatkozó Simonyi András washingtoni magyar nagykövet megerősítette, hogy a taszári légitámaszpont ilyen célú felhasználására valóban engedélyt kértek a magyar kormánytól, amely azonban előbb parlamenti jóváhagyást szeretne kapni a példa nélküli felkérés teljesítéséhez. Hogy mennyiben konszenzuskeresés, mennyiben politikai manőver és mennyiben a teljes tanácstalanság áll a mögött, hogy a magyar kabinet igyekszik döntésének felelősségét a parlamenttel is megosztani, nehéz eldönteni. Az idézett amerikai tudósításból mindenesetre kiderül, hogy maguk az amerikaiak sem bíznak teljesen az iraki ellenzékiek listájában – talán éppen ezért hárítják a kiképzéssel járó kockázatokat Magyarországra. Hiszen ne felejtsük el, néhány héttel ezelőtt még büszkén írt arról a magyar sajtó, hogy afféle szellemi apportként hírszerzőinket ajánljuk fel a NATO számára.
Elképzelhető, hogy Washington komolyan vette ezt az ígéretet. Tény, hogy a népi felszabadító mozgalmak fénykorából nem kevés gyümölcsöző kapcsolatot őrizhet a Közel-Keleten polgári és katonai felderítésünk – főként ha tekintetbe vesszük, hogy a magyar szolgálatoknál a rendszerváltás nem járt együtt a személyi állomány lecserélésével. A tízezer nevet tartalmazó lista megszűrése azonban még magyar segédlettel is némi nehézségbe ütközhet. Ennek legfőbb oka: olyan, hogy „iraki ellenzék”, nem létezik.
Elég egy pillantást vetni azoknak a szervezeteknek a sorára, amelyek ma háromnapos konferenciába kezdenek Londonban, hogy a Szaddám Huszein utáni Irak (egyelőre képzeletbeli) politikai térképét tanulmányozzák. Síita és szunnita szervezetek, kurdok, török és asszír keresztények mind képviseltetik majd magukat abban a kavalkádban, amelyet a nyugati sajtó jobb híján iraki ellenzéknek nevez. A konvenció a tervek szerint közös nyilatkozatot tervez elfogadni arról, hogy az ellenzék demokratikus, föderalista államberendezkedést honosít majd meg a diktátor bukása után. Az elfogadandó nyilatkozat súlyát viszont nagyban csökkenti az a megosztottság és belharc, amely az összegyűltek sorait jellemzi, ráadásul az amerikai kormányzat sem képvisel egységes álláspontot arról, hogy melyik csoportosulást is támogassa. A Pentagon neokonzervatív héjái (róluk közlünk hét végi magazinunkban érdekes interjúrészletet William Rivers Pitt interjúkötetéből: a Közel-Kelet-szakértő Scott Rittert, az ENSZ Irakban szolgálatot teljesítő volt fegyverzetellenőrét faggatta) ugyanis összeakasztották bajszukat az amerikai külüggyel és a CIA-jel ez ügyben.
Jelenleg a kurdok és síiták alkotják a legerősebb Szaddám-ellenes csoportosulást, nem utolsósorban azért – ahogy azt a londoni Guardian egy tegnapi cikkében megjegyzi –, mert Észak-Irakban csupán ők rendelkeznek számottevő, bevethető fegyveres erővel. A Guardian szerint épp ezért riadalmat keltett az „ellenzékiek” körében, amikor az Egyesült Államok által támogatott – és Taszáron kiképzendő – erő felállítását célzó toborzónyomtatványok felbukkantak ezeken a területeken: az új erőt a meglévők már rivális csoportként fogják fel.
Ismét más ellenzéki csoport szerepét emeli ki a New York Times. Az amerikai lap tegnapi cikkében Ahmad Chalabinak, az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetőjének erősödő befolyásáról beszél. Vele csak egy baj van: szoros szálak fűzik Teheránhoz, amely állam Bush retorikája szerint a Gonosz tengelyének része. Amerikai elemzők legrosszabb rémálmai váltak valóra egyébként a múlt héten, amikor teheráni lapok címoldalai azt harsogták világgá, hogy megbeszélések kezdődtek disszidens iraki ellenzékiek és Irán között. Irak lakosságának 60-65 százaléka ugyanis síita, akiket sokan a szintén síita többségű Irán természetes szövetségesének tekintenek: az amerikai diplomáciának meglehetősen rugalmasan kell kezelnie a londoni konferencián kinyilvánítandó demokratikus törekvéseket, amennyiben azt szeretné, hogy Szaddám Huszein bukása után az ellenzék ne Irán-barát csoportokat segítsen hatalomba.
A londoni konferencia részvevői igyekeznek is hangsúlyozni: bár hálásak az Egyesült Államoknak azért, hogy ilyen határozottan kiáll Szaddám Huszein elmozdítása érdekében, ők nem Amerika bábjai, sőt néhányan nyíltan megkérdőjelezik Washington őszinteségét, amikor a Bush-kormányzat ügyüket támogatja.
A minap nagy port vert fel az az amerikai sajtóértesülés, amely szerint az al-Kaida terroristái vegyi fegyverre tettek volna szert Irakban. A hírt Bagdad természetesen határozottan cáfolta, de talán érdemes megfontolnunk Scott Ritter álláspontját, aki szerint egy ilyen megkaparintott fegyverrel a fundamentalisták először Szaddám Huszeint iktatnák ki, hiszen ők is a világi Szaddám ellenzékéhez tartoznak.
És az északi területek erői között találunk ilyeneket is. Például az Ansar Islam nevű szervezetet, amely legújabban öngyilkos merénylőket küld a kurd kormányzat tagjainak likvidálása érdekében az iráni határ melletti bázisairól (mint mondottuk, ez az ellenzék korántsem egységes).
Hogy ki kerül fel tehát a tízezres listára, azt Taszárról valószínűleg elég nehéz ellenőrizni. Ahogy a Washington Post jelzi, arra mindenképpen számítani lehet, hogy akadnak majd iraki ügynökök a jelentkezők között.
Nem csoda: a hírek szerint Szaddám Huszein elnök 57 bölcsességét tartalmazó könyvecskét osztogatnak a háborúra készülő országban. Az MTI jelentése szerint az egyik bölcsesség a legelsők között így szól: „Tartsd szemmel ellenségedet, és légy gyorsabb nála.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.